istanbul escort

Dünya Şampiyonlukları Getireceğim (02.03.2020)

Son Güncelleme : 02 Mart 2020 09:03
Dünya Şampiyonlukları Getireceğim (02.03.2020)

Dünya şampiyonu Sporcumuz Ümit Burunlular’dan sevindirici haberler var.

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale gündemine bomba gibi düşen “Bu Ayıp Bu Kente Yeter” haberimizde gündeme taşıdığımız Dünya Şampiyonu Bilek Güreşi sporcumuz Ümit Burunlular spor’u bırakıyor içeriğini taşıyan haberimiz sonrasında Milli sporcumuzun tarafında olumlu gelişmeler yaşandı. Milli sporcu Ülkesine ve Kentine madalya kazandırmaya devam edecek.

GÜZEL BİR FARKINDALIK YARATILDI

Güzel bir farkındalık yaratıldı, bizim amacımız kimseye yermek, vurmak değil ama şu bir gerçek. Ülkemizin devletin göndermiş olduğu bir Avrupa şampiyonası, bir dünya şampiyonası var ama onun dışında 9 tane dünya birincisi olmuş bir insan olarak, 6 tane dünya şampiyonu 3 tanesi’de dünya kupası şampiyonluğumuz yani toplamda 9 tane dünya şampiyonluğum var. İkincilikler saymıyorum yani Avrupa’da ve Dünyada ikincilikleri saymıyorum. Bu şampiyonada gittiğimiz ülkelerdeki sporcuların davetleri üzerine oradaki hakemlerin üzerine oradaki organizasyonları yapan arkadaşlarımızın üzerinden bize davet geldi. Dedik ki biz mutlu oluruz ama bizim bir sıkıntımız var maddi anlamda gidiş geliş masraflarımıza bir sponsor bulamazsak katılamayız dedik oradakilere, onlarda ilk sırada İtalya ikinci sırada Costa Rika üçüncü sırada Kazan olmak suretiyle yani Rusya olmak suretiyle davet mektubu göndereceklerini sponsor bulursak gelmemizi istediklerini söylediler ve Türkiye’de bir tek bize yapıldı yani Çanakkale’de bedensel engelli sporcu olarak sadece bize yapıldı. Buda bizi onure etti ama tabi bununla ilgili olarak ta sponsor araştırmamız gerekti.

Geçtiğimiz Günlerde yapılan haber sonrası neler değişti

Öncelikle Kaleninsesi Gazetesi imtiyaz sahibi İlker Ülker ve yıllardan bu yana sporun ve sporcunun yanında olan Bülent Büberci’ye teşekkür ediyorum. Bizim gibi Çanakkale’de yaşayan Avrupa ve Dünya şampiyonalarında dereceler almış, engelli ve engelsiz sporcu kardeşlerimin sesi oldunuz.

Yapılan haber Ses getirdi, çünkü niye ses getirdi haberden sonra beni arayarak şu şekilde diyen olmadı ama sağdan soldan duyduğumuza göre Çanakkale’de bu şekilde sponsor olunmadığını bu zamana kadar kimsenin yapmadığını ve her seferinde de hep böyle bir bahane üretilerek desteklenmediğini ve göz ardı edildiğini, hiçbir şekilde de yüksek rakamlar telafuz edildiğinden dolayı ki yüksek değil üç ülkeye gittiğiz zaman 40 bin tl gibi bizimkisi, yani 40 bin tl bir bayrak için veya bir Türkiye için bulunulmayacak bir rakam mı? diye sorduğumuz oldu.

BAHSETTİĞİNİZ RAKAM BİR YILI KAPSAYAN RAKAM MI?

Bir yıl içerisinde 2020 yılı içerisinde ayrı tarihlerde 3 tane ülkeye gitmemiz gerekiyordu o yüzden de yüksek rakamlar. Uçaklar zaten 3-4 bin lira tutuyor kişi başı zaten, bir otelin 180 € zaten parası, otel sadece kahvaltı veriyor, engelli odası olması gerekiyor otomatikman, engelli odasında bir gün kaldığın zaman kendim 180 € talep ediyorlardı. Yüksek rakamlar bunlar bizim cebimize koyduğumuz paralar değil bunlar sadece giderler. Tabi çalışmalara başladık gerekli kişiler ile görüştük ama maalesef dönüş olmadıydı o zaman hoşta olmamıştı. Üzülüyoruz niye üzülüyoruz çünkü Çanakkale’de, Çanakkaleli bir sporcu olarak, tamam başka bir takımın sporcusuyum ama sebebi bu sponsorluk olmamasından dolayı. Yani ister istemez bu şekilde oldu, çünkü sağlık bir ilk 2016’da ilk dünya şampiyonu olduğumda omzumda bir sıkıntı olmuştu. Ön tendamik dediğimiz bir rahatsızlık, spora bağlı olmuştu. Bunu düzeltebilmem için Çanakkale’de MR makinesi yoktu ki mr makinesi girip sorunun ne olduğunu çözüp ona göre tedavi uygulanacaktı. İstanbul’da bulduk kendi cebimden 500 lira gidiş geliş masrafı ve 750 tl’de mr parası ödeyerek tedavi ettirmek yoluna gittim. Buda bizim için tabi külfetli bir durum, ben mağlunen emekliyim öyle olduğumuz için de aldığımız para 2000 lira bir para alıyoruz biz. Yani bir sponsor olmadan arkamıza bir destek olmadan gidemiyoruz. Bunun yanında spor sağlık sıkıntıları da çıkıyor 2018 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AK Parti’de iken bize bir teklif geldi dediler ki gelin bizim sporcumuz olun maddi anlamda büyük bir desteğimiz olmuyor ama bizim bir otelimiz var, bir spor salonumuz var artı fizyoterapistlerimiz ve manuelterapistlerimiz var size sağlık yönünden de destek verebiliriz deyince biz onu kabul etmek zorunda kaldık.

ÇANAKKALE BELEDİYESİ DESTEK VEREMEDİ

Çanakkale Belediyesine, Sayın İsmet Güneşhan’a ve oradaki belediye sporun yöneticilerine söyledik. Dedik ki bize böyle bir teklif geldi gitmek istemiyoruz, yıllık harcamamız gereken rakam bu, siz bunları karşılayın biz burada kalalım, Çanakkale’nin sporcusu olalım dedik. Ama onlarda onu uygun görmediler yani parasal anlamda destek veremeyeceklerini söylediler öyle deyince bizde mecburen İBB’ye geçmek zorunda kaldık.

DESTEK VEREN İSİMLER BELLİ

Çanakkale’de bu zamana kadar bir tek kişi destek verdi sağolsun Bülent Turan, birde Adem Yılmaz diye bir kardeşimiz verdi destek. Neden Bülent Turan o gün ona denk geldi geçen seneki Hırvatistan olayında. O yüzde 60’ını ödedi geri kalan %40’ını da kendi imkanlarımızla ayarladık o zamanki teklifimiz oydu, bu seferde Bülent bey’e söyledik oda tamam gereğini yapacağım, yardımcı olacağım dedi ama çok yoğun olduğu için bu zamana kadar kaldı ve sonrasında güzel bir haber aldık.

GESTAŞ’A TEŞEKKÜR EDİYORUM

Sponsorluk anlamında GESTAŞ’ın bize destek vereceğini öğrendik. Bundan sonra’da inşallah GESTAŞ bizim sponsorumuz olarak Çanakkale’li bir sporcu olarak şartların uygun olduğu sürece destek vereceğini belirtti. Buradan verdikleri destekten dolayı hem Sayın Valimiz Orhan Tavlı’ya, Sayın Bülent Turan’a ve Gestaş’a teşekkür etmek istiyorum .

EŞİM SPOR’U BIRAKMAKTAN VAZGEÇİRDİ

 Sporu bırakmak istiyordum neden bırakmak istiyordum onu da açıklayayım.hem spor yapıyorum ,hem de sponsor bulmak için kendimi parçalıyorum, kötü oluyorum yani üzülüyorum. Çünkü birkaç lira alacağız ama hem spor yapacağız hem de dışarıdan kişilerden para dileneceğiz gibi o konumda hissediyordum kendimi. Yani Ahmet  bana oradan 5 bin tl ver tarzında yada bana oradan şunu ver tarzında. Bu moda soktukları için Çanakkale’de beni bende bunu istemiyordum açıkçası o yüzden de zaten getirisi olamayan bir spor maddi anlamda, getirisi olamayan bir sporu da devam ettirmenin bir anlamı yok. Sonuçta biz burada sağlık için uğraşıyoruz ama devam ettirmenin bir anlamı yok. Bu noktada hayat arkadaşım devreye girdi. Eşimle görüştüm eşime dedim ben bu sporu bırakacağım çünkü maddi bir geliri yok daha böyle maddi anlamda getirisi olan bir spor yapmak istiyorum dedim. Ben dedi ne zaman sende bilek güreşi sporunda yurt dışına gittiğinde geldiğinde onu tarttım dedi sen bu sporu bırakırsan fiziki açıdan da sağlık anlamında da gerileme olacağından dolayı bırakmanı istemiyorum diyerek ailevi nedenlerden dolayı devam etme kararı aldım. Bu arada da GESTAŞ’ın bu maddi destek vereceğiz sözü de bizi fişekle di açıkçası inşallah bundan sonra GESTAŞ’ın desteği ile devam edeceğiz.

VAAD EDİLEN SPONSORLUKLAR YETERLİMİ ?

Sponsorluk %80’inini karşılıyor. Zaten bizde şunu söylemiştik 3 tane ülkeden davet var gideceğiz ama olurda 3 tanesinde gidemezsek en azından 2 tanesine gidelim tarzındaydı. Şu anda onu öngörüyor ama ilerleyen tarihlerde eğer yetmezse tekrar bir başvuruda bulunup değerlendirip tekrar güncelleme yapacaklarını belirttiler

PEKİ YA GESTAŞ DIŞINDAKİ FİRMALAR ?

Çanakkale’nin gücünü tamamen GESTAŞ almış olarak gözüküyor ve seviniyorum benim işim görüldü diye ama burada Akçansa var, İÇDAŞ var ,Ticaret ve Sanayi Odası var, Ticaret Borsası var ,Genç iş adamları derneği var, çoğu vakıflar var ve büyük sanayiciler var Doğtaş var, kentin belediyesi var, zaten 5383 sayılı belediye kanunda spora, amatör sporlara, bireysel sporlara destek vermek zorunda diye yazıyor. Ama bizim bu zamana kadar belediyeden almış olduğumuz tek şey 2016 dünya şampiyonundan sonra Kıvanç Kaşıkçı spor salonu açıldı ve bilek güreşiyle ilgili ekipman talebinde bulunduğumuzda onları ayarlandı, aldı ve koydu ama o zaten sporcuların kullanacağı ekipmanlar olduğu için alması gerekiyordu yani benimle alakalı bir şey değil ama biz vesile olduk ve aldık diyebiliriz o konuda sıkıntı yok. Ama onun dışında bu tip şeyleri sağı solu aramadan belediyenin çözmesi gereken rakamlar bunlar. İki ay önce güncellediğimizde üç ülkeye gidiş geliş 40 bin liraydı rakamlar şuanda dolar çıktı euro çıktı diyelim 50 bin tl oldu. 500 bin liralık bütçeye sahip olan bir belediyenin bunu halledememesi yanlış bir şey. Özel idarede verebilir bunlarda verebilir bunları da ayarlaması lazım. Yani bunları ben kendim değil de bir belediyenin yetkilisi veya başkan yardımcı çağırıp veya buraya gelip biz belediye olarak size nasıl yardımcı olabiliriz demesi gerekiyordu. En çok zoruma giden tarafı şu Ticaret ve Sanayi odası mesela ticaret ve sanayi odası tanıdığımız insanlardı baktığınız zaman ama dönüp te mesajlarımıza dahi cevap vermiyorlar, randevu talep etmişiz kabul etmiyorlar. Yani bi gelelim nasıl yardımcı olabiliriz, kaç tane Çanakkale’de Dünya şampiyonu olmuş, 1. ve 2. olmuş veya kaç tane ilk üç’e girmiş Avrupa da bunları toplayıp bunların toplam masrafı yılda ne kadar gidiyor temsili söylüyorum 100 bin lira bunu halledemeyecek bir Çanakkale olmadığını düşünüyorum. Bunları yapamayacak konumda değiller, ama maalesef biz şuanda bir farkındalık yarattık diye düşünüyorum inşallah bundan sonrada zaten Bülent başkanımız sayesinde çok büyük yatırımlar oluyor. Bütün Çanakkale’de ama şimdi bundan sonra sporcuya destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

TESİS OLMAZSA SPORCU SPORCU OLMAZSA TESİS İŞE YARAMAZ

Yani burada sende kaleminde belirttin, güzelde anlattın yatırımlar çok fazla ama sporcular ikinci planda bırakılıyormuş gibi oluyor. Sporcu olmazsa bu yatırımları kim kullanacak bu tarafı da var ama inşallah bizde bir yaraya parmak bastık ama bundan sürekli süreçte de bunlarla ilgili bir bütçe ayrılır. Kulak arkası yapan belediye olsun, ticaret ve sanayi odası olsun destek vermeyen tüm kurumlar ve kuruluşların, iş adamlarının da bu anlamda taşın altına elini koyacağını düşünüyorum. Bu sebepten dolayı da Kalenin sesi gazetesine, İlker bey’e ve size teşekkür ederim. Bu arada da hem vali beye, tekrar hem Bülent bey’e ve GESTAŞ’a teşekkürlerimizi sunalım ki bundan sonrada bizden desteklerini esirgemesinler

Yani bir spor dalı daha yapmak istiyorum parasal anlamda destek verecek ama bilek güreşine de çalışırken sağlık anlamında da çok getirisi olduğundan dolayı bilek güreşini bırakmak istemiyorum ama eğer ki destek olunmazsa bir  dahaki seneye ne olacağımız belli değil bunu da buradan söylemek istiyorum. 

 Milli sporcumuz Ümit Burunluların da katılacağı 1-3 Mart tarihleri arasında İtalya'da yapılacak olan Dünya Kupası Engelliler Bilek Güreşi şampiyonası orana virusu sebebiyle İtalya'daki tüm turnuva ve şampiyonlar ileri bir taerihe ertelenmesiyle 1 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak.

Etiketler: ümitburunlular gestaş çanakkale dünya avrupa şampiyon

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler