''DİĞER ŞEHİRLER DAHA ZOR''

05 Ağustos 2018 19:11
''DİĞER ŞEHİRLER DAHA ZOR''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Şule Akbulut; '' Çanakkale bir kız öğrenci için barınma konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehir. Neredeyse her yerde bir kız yurdu bulmanız mümkün. Yurtta kalmak istemiyorsanız, arkadaşlarınızla bir evde yaşamak istiyorsanız ev sahipleri size elinden gelen yardımı yapmaya çalışıyor. Diğer şehirlerde durum böyle değil. ''dedi

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Şule Akbulut

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

 

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Çanakkale bir kız öğrenci için barınma konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehir. Neredeyse her yerde bir kız yurdu bulmanız mümkün. Yurtta kalmak istemiyorsanız, arkadaşlarınızla bir evde yaşamak istiyorsanız ev sahipleri size elinden gelen yardımı yapmaya çalışıyor. Diğer şehirlerde durum böyle değil. Kültürel aktiviteler konusunda beğendiğim tek şehir Çanakkale’dir. Özellikle yaz aylarının da gelmesiyle her alandan öğrenciler, topluluklar, sivil toplum kuruluşları başarılı çalışmalar yapıyorlar. Her gün bir etkinlik gördüğümü söyleyebilirim. Diğer yandan kordon da sürekli müzik dinleyebileceğiniz arkadaşlar var, müziğinde kültürel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Keyifle sokak çalgıcılarını dinleyebiliyorsunuz. İhtiyaçların karşılanması konusunda diğer şehirlerden eksiği yok diye düşünüyorum. Avm’de bütün mağazalar var. İstediğinize gidebiliyorsunuz ve ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Burada yaşamayı düşünmüyorum. Belki tatil zamanlarında gelmeyi düşünebilirim. Çünkü Çanakkale’de birikim yapıp tatilci olduğunuz zaman yaşam şansınız daha kolay oluyor ama iş imkanı ve diğer konularda yaşam şartları yüksek değil diye düşünüyorum. Emekli olduktan sonra yaşamayı düşünürüm. Kariyer hedefiniz olduğu zaman burada yaşamanız daha zor oluyor.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Bence Çanakkale’nin en güzel yerleşim yeri Bozcaada’dır. Çünkü birçok huzur verici etkeni içerisinde barındırıyor. Dinlenmek istiyorsanız dinleniyorsunuz, yüzmek isterseniz muhteşem kıyı ve koylarında yüzebiliyorsunuz, eğlenmek isterseniz çok güzel etkinlikler yapılıyor ve dilediğinizce eğleniyorsunuz. Gökçeada’da güzel bir ada ama yatırım açısından yetersiz kalındığını düşünüyorum. Turizm potansiyeli kullanılmıyor. Biraz daha şehir hayatı benimsenmiş, ilerleyen yıllarda yatırım yapılırsa Gökçeada’nın da turizm açısından gelişeceğini düşünüyorum.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Maalesef gitme şansım olmadı ama güzel yerler olduğunu birçok insandan duydum. Troia Yılı, Troia’nın kültür mirasına saygı açısından çok önemli bir çalışma. Çanakkale’de böyle bir mirasın olması kültürel açıdan çok olumlu bir özellik, umarım böyle etkinliklerin devamı gelir.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Okula ulaşımda bazı fakülteler ciddi sıkıntılar çekiyor, çünkü sosyal bilimler gibi fakültelere ulaşımda çok fazla seçeneğiniz bulunmuyor. Sıkıntıyı okula çıkarken değil de dönerken yaşadığımızı söyleyebilirim. Çünkü çıkış saatleri birbirine yakın oluyor ve çıkıştı yüzlerce kişi otobüslere binmeye çalışıyor. Bu saatler göz önüne alınarak o saatlere daha fazla otobüs konabilir diye düşünüyorum. Bu sıkıntı özellikle sınav zamanları iki taraflı olarak yaşanıyor. Sadece biz değil halkta bu sıkıntıyı yaşıyor. Otobüs daha okulun içinde dolduğu için insanlar binemiyorlar. Bu da mağduriyet yaratıyor.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

İstanbul’a yakınlığı ve puanının diğer üniversitelerden daha az olması sebebiyle tercih ettim. Tabii tercih ettikten sonra anladım ki Çanakkale muhteşem bir şehir, hayatınızı burada devam ettirmek için değil ama öğrencilik için daha güzel bir şehir bulacağınızı düşünmüyorum.

Ezgi Kostak

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler