istanbul escort

Demokrasi Şehitleri anıldı (16.07.2020)

Son Güncelleme : 16 Temmuz 2020 13:07

Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla İskele Meydanı’nda çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Çanakkale İskele Meydanı'nda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde düzenlenen etkinlikler saat 20.00'de başladı. İlk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte daha sonra ise Şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Etkinlikte konuşan Çanakkale Valisi İlhami Aktaş; “Her karışı şehit kanıyla yoğrulmuş, her toprağında, her taşın altında bir şehit hatırası olan bu kutsal diyarda, böyle bir anlamlı günde aranızda bulunmamın haklı gurur ve onurunu yaşıyorum. 4 yıl önce bugün, bu saatlerde başlayan, gecenin ilerleyen saatlerinde zirve yapan aklını kiraya vermiş, ne yaptığını bilmeyen Türkiye'yi bir Suriye, bir Mısır'a çevirmek isteyen hain güçlerin emellerine hizmet edercesine, Türk halkının üzerine bomba yağdıran, kurşun sıkan bir zihniyetle karşı karşıya kaldık. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ordu kendi halkının üzerine, milletinin meclisinin üzerine bomba yağdırmamıştır” dedi.

“Türk ordusunun kıymetli üniformasını giymiş olan hain terör örgütüne mensup kişiler halkımızın üzerine bomba yağdırmış ama hiçbir zaman başarılı olamayacaklarını düşünmemişler” diyen Vali İlhami Aktaş; “Derslerinde; Çanakkale'yi okumayanlar, Çanakkale Destanı’nı dinlemeyenler, Mehmet Akif'i bilmeyenler, Seyit Onbaşıları bilmeyenler, sınavlarını soru çalarak, atamalarını terör örgütünün arkasına sığınarak gerçekleştiren bu kişiler, vatan ve millet duygusundan en uzak bir şekilde milletini de tanımadan böyle bir harekete kalkışmıştır. Tabi halkımız başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu hadsizlere haddini bildirmek üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara çıkmış, yine dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğimiz şekilde tam da 'Bu gençlik nereye gidiyor dediğimiz' bir ortamda tankın önüne yatmış, helikopteri taşlamıştır. Hiçbir millette böyle bir cesaret, böyle bir duygu ve ruh hali göremezsiniz. İnsanlara F16’ların sesleri sivrisinek sesi gibi gelmiş, tankların cızırtısı kapı cızırtısı gibi gelmiştir. Bu gençlik ve bu millet yine sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ve liderliğinde bu hadsizlere haddini en sert şekilde bildirmiş ve bu hain girişimi sonuçsuz kalmasını sağlamıştır” şeklinde konuştu.

“Vatan sevgisinden başka hiçbir derdi olmayan 251 insanımızı kaybettik”

Vali Aktaş sözlerinin devamında ise;“Fakat bu arada 251 vatan evladımızı gariban, suçsuz, vatan millet sevgisinden başka hiçbir derdi olmayan 251 insanımızı kaybettik. 2000’in üzerinde gazimiz oldu. Ayağını, gözünü, kolunu kaybeden hayatının sonuna kadar tekerlekli sandalyeye mahkum olacak insanlarımız oldu. Ama bizde millet olarak buradan çok büyük bir ders çıkardık, ders çıkarmaya devam edeceğiz. Her 15 Temmuz’da bu duyguyu, bu milli duyguları canlı tutmak için bu törenleri her geçen gün daha da coşkulu, daha da milli duygularımızla pekiştirecek şekilde yerine getireceğiz. Bu sene Allah’ın milletimizi ve tüm dünyayı korumasını temenni ettiğimiz başımızdan def etmesini istediğimiz kovid belası yüzünden maalesef daha sade bir şekilde kutluyoruz. Ama inşallah bundan sonraki törenlerde de tüm gençliğimizle, halkımız ile beraber bu duyguları bu milli birliğimizi demokrasiye olan sahipliğimizi göstermek için daha bir canlı şekilde kutlamaya devam edeceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz gecesi şehit olan vatanı uğruna milleti uğruna hiçbir çıkar beklemeden canını ortaya koyan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize minnet ve şükranlarımı tüm gençlerimiz adına, çocuklarımız adına, halkımız adına tüm şükranlarımı iletiyorum. Yine başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere o zaman ki devlet erkanına, bu darbe girişiminde sağ duyu ile davranıp milletinin, devletinin yanında olan kıymetli askeri erkana, İstihbarat teşkilatımızın mensuplarına çok kıymetli Türk ordumuzun mensuplarına, Emniyet güçlerimize hepsine Allah razı olsun diyorum. Hepsine minnet ile şükranlarımı arz ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Vali Aktaş'ın konuşmasının ardından katılımcılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını ekranlardan izledi. Program, 15 Temmuz belgeselinin izlenmesi, şiirlerin okunması ve son olarak 00.30’da tüm camilerden sela okunması ile son buldu.

Enishan Keskin

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler