‘’Daha fazla ziyaretçiyi çekecektir’’

Son Güncelleme : 12 Mayıs 2018 10:05
‘’Daha fazla ziyaretçiyi çekecektir’’

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğrencisi Eren Keretli; ‘’ Çanakkale merkezine katkısı olacağını pek düşünmüyorum fakat Küçükkuyu Belediyesinin Çanakkale Belediyesine bağlı olduğunu düşünürsek, ekonomik olarak katkısı muhakkak olacaktır ve daha fazla ziyaretçiyi çekecektir.’’ Dedi.

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Eren Keretli

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğrencisi

1.Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale’ye artısı olacak mı?

2018 Troia Yılı’nın yeterince tanıtıldığını düşünüyorum. Bu isim ile birçok etkinlik yapılıyor fakat bu yılın sosyal medyada yeterince tanıtılmadığını düşünüyorum. Günümüzde birçok haber ve etkinlik sosyal medyadan akip ediliyor ve yayılıyor. Bu konuya ağırlık verilirse çok daha iyi sonuçlar alınacağını düşünüyorum. Bu yaz sezonu ile etkinlikler artmaya başladı umarım daha da artar hem Çanakkale halkı için hem e dışarıdan gelenler için güzel bir izlenim olacaktır.

 Ben Sanat Tarihi öğrencisi olarak Troia Antik Kentinin hem Çanakkale için hem de Dünya için çok önemli bilgiler içerdiğini düşünüyorum. Çanakkale Troia gibi kıymetli birçok Antik kente ev sahipliği yapmakta ve geçmiş bu güne ışık tutmaktadır. U kadar önemli bir antik kentin tanıtılması bizim için çok onur verici oldu. 

Önümüzdeki yıllarda bu yatırım ve etkinliklerin elbette artısı olacaktır. Troia Antik kenti büyük ilgi toplayacaktır. Fakat sosyal medyada etkinliklerin reklamları yapılmalı ve görsel olarak tiyatrolar ve film gösterileri ile desteklenmelidir. Yoksa istediğimiz başarıya ulaşamayabiliriz.

  1. İl ve İlçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

İlçelerin yeterince yatırım aldığını düşünmüyorum. Çanakkale’de genç nüfusa hitap edecek ve ilgisini çekecek büyük bir yatırımla karşılaşmadım. Çanakkale’nin çok güzel adaları var ve bu adalar gerekli yatırımı alıyorlar ancak merkezde pek bir yatırım yok.

Çanakkale hızla büyüyor ve gelişiyor. Lapseki’ye yapılacak köprü ile beraber ekonomisinin de nüfusunun da artacağını düşünüyorum. Buna rağmen Çanakkale’nin merkezinde insanların zamanlarını geçirebilecekleri yatırımlar yok. Çanakkale’nin bunları fark edip gelişime ayak uydurması gerektiğini düşünüyorum. Kültür sanat anlamında yatırıma ihtiyacı var. Çanakkale tiyatro gibi görsel sanatlar izleyici barındıran bir şehir, bu yöndeki yatırımların çok olumlu dönüşleri olacağını düşünüyorum.

Halk bahçesinde yapılan düzenlemeler çok doğru bir seçim olmuş. Böyle bir yatırım gerekliydi. Umarım Çanakkale dünyada ki sayılı şehirlerden olabilir.

3.Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

 Satılan arazi, özel mülkse bunun herhangi bir artısı veya eksisi olacağını düşünmüyorum. Fakat düzenli biçimde arazi satımı yapılıyorsa bunun hem tarım açısından hem de ekonomi açısından kötü olacağını düşünüyorum. Satılan arazi, imara daha sonradan açılıyorsa oraya yapılacak yatırıma bağlı olarak tarımı olumlu veya olumsuz etkiler.

Ülke olarak tarımsal problemler yaşıyoruz. Bunun için devlet önlemler almaya çalışıyor. Umarım en kısa zamanda bu problem ortadan kalkar çünkü tarım yapamayan, üretim yapamayan ülkeler hiçbir zaman iyi yaşam şartlarına sahip olamaz.

4.Gelibolu Yarımadası’nda neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oldu mu?

Yakın zamanda Gelibolu Tarihi Yarımadası’nı gezme şansım olmadı. O bölgeyi bireysel olarak gezmek çok zor. Bununla ilgili bir yatırım alması gerekiyor.  Üniversitemizden bulunan ring resvisleri gibi resvis yapılabilir. Gelibolu Tarihi yarımadası doğal güzellikleri olan bir yer olması dışında bizim için manevi bir önemi var. Çanakkale Savaşında Atatürk’ün önderliğinde kazandığımız o zor savaşı ve bu ülkenin kıymetini bilmemiz gerektiğini bize hatırlatıyor. Buradaki şehitlikleri ve tarihi alanları tüm insanların görmesi gerektiğini ve buralara ulaşımların artık kolay olması gerektiğini düşünüyorum. türkiye’de zaten yoğun bir ilgi ile Çanakkale’ye gelip şehitlikleri geziyor.

Basından öğrendiğime göre buraya Tarihi Alan Başkanlığı bakmaktaymış ve çok güzel düzenlemeler yapmış. Bölgenin siyasetten uzak ve tarihe saygılı bir yer olmasını istiyorum. Savaşı ve zorlu mücadelemizi doğru ve bilimsel bir şekilde anlatılmalı hurafelere ve efsanelere yer verilmemelidir. Bu Türk halkının vatan sevgisi ile kazandığı bir savaştır.

  1. Yakın bir tarihte Küçükkuyu – Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale’ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli de geçirmek ister misiniz?

Çanakkale merkezine katkısı olacağını pek düşünmüyorum fakat Küçükkuyu Belediyesinin Çanakkale Belediyesine bağlı olduğunu düşünürsek, ekonomik olarak katkısı muhakkak olacaktır ve daha fazla ziyaretçiyi çekecektir. Komşu ülkeler ile aramızdaki dostlukları bu şekilde pekiştirmemiz bize birçok yarar sağlayabilir. Ortak bir kültüre sahip olduğumuzu ve aslında birbirimizi çok sevdiğimizi düşünüyorum. Midilli Adası’nda yaşayan halkı ve Rum halkını ülkemde turist olarak görmek isterim. Türkiye zaten Yunan Adalarını tatil yapmak için çok tercih ediyor. Yol kısalacağı için Küçükkuyu’yu tercih edecektir. Çanakkale’de bu sayede yine günü birlik veya tek gecelik turistler yaygınlaşabilir.

Mehmet Bayer

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler