CHP’li Meclis Üyesinden Salvolar 07.11.2019

07 Kasım 2019 08:23
CHP’li Meclis Üyesinden Salvolar  07.11.2019

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ezine Belediye Meclis Üyesi Ayça Kahrıman, pazaryerinin değiştirilmesi konusundaki itirazlarına devam ederken, önemli bir detay da gün yüzüne çıktı. Erenler Altı’na yapılacak olan kapalı pazaryerine tezgah açmak için ödenecek tutarlar dudak uçuklattı. Pazar esnafının bu fiyatları ödeyemeyeceğini bildiren Kahrıman, “Pazaryerinden yer almak isteyenler için yerin metrekaresi 10 bin lira. Yani 10 metrekare tezgah kurmak isteyen birinin bu kış kıyamet gününde belediyeye

“HER ŞEYE DEĞİL, YANLIŞA MUHALEFETİM”

31 Mart Yerel Seçimlerinde AK Partili Belediye Başkanı Güray Yüksel’in seçim vaadi olarak mevcut pazaryerini değiştirmeyeceği, üstünü kapatarak yeni ve modern bir görünüme kavuşturacağına dair sözler verdiğini öne süren CHP’li Kahrıman, “Ben her şeye muhalefet değilim, yanlışa muhalefetim. Ezine Belediye Başkanının henüz daha adayken seçim sürecinde bir vaadi vardı. Başkanın sözlerini yeniden hatırlayalım: “Pazaryerini mevcut yerine kapalı ve katlı olarak yeniden yapacağım. Esnafımı mağdur etmem. Projeler hazır, hemen ihaleye çıkabilecek durumda. Altını otopark yapacağım ve bunları 720 günde yapacağım. Şeref ve namus sözü, yapamazsam halk benden hesap sorsun!” Nasıl oldu bilinmez ama seçimden sonra pazaryeri projesi Erenler Altı dediğimiz futbol sahasının yanına yapılmaya karar verildi. Süreçteki hukuksuzluklar girmiyorum bile, ama geçen dönem yapılmış Talat Çelikbaş Parkı yıkıldı. Basketbol ve voleybol sahası yıkıldı. Halı saha da bu günlerde yıkılmak üzere” dedi.

 

“YENİ PAZAR YERİNİ ESNAFA YAPTIRMA DERDİNDE”

 

Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel’in yeni yapılacak olan kapalı pazaryerinin parasını esnaftan çıkarmaya çalıştığını iddia eden Kahrıman, “Planlanan yerin etrafında neredeyse tek bir esnaf yok ve buralara esnaf gelme şansı da yok. Çünkü şehrin o tarafa genişleme durumu yok! Etraftaki birçok esnaf Önceden ''Pazartesi bizim bayramımız, bir tek pazartesi günleri para kazanıyoruz'' derdi. Pazaryeri taşındığı andan itibaren etrafında hatta çarşıda bulunan esnaflar pazartesi günleri sinek avlar. Sadece bu mu? Ya pazarcı esnafı? Belediyede para yok. Yeni pazaryerini esnafa yaptırmak derdinde” diye konuştu.

 

“METREKARESİ 10 BİN LİRA”

 

Pazar esnafının Erenler Altı’nda yapılacak olan kapalı pazaryerinde tezgah açmak için metrekaresine 10 bin lira ödemek zorunda olduğunu belirten CHP’li Kahrıman, “Pazaryerinden yer almak isteyenler için yerin metrekaresi 10 bin lira. Yani 10 metrekare tezgah kurmak isteyen birinin bu kış kıyamet gününde belediyeye ödeyeceği para 100 bin Türk lirası.  Böyle bir para Esnafta da yok tabi. Sivri zekalının biri formül bulmuş. ''Esnafa Esnaf Kefalet Kooperatifinden Kredi Kullandıralım'' Faiz yükünü de bir kenara bıraktım, şu günlerde kaç esnafımızın sicili temiz kaldı ki? Kredi kullanmaya haiz kaç esnaf var? Belediye Başkanı söz verdi, ‘720 günde pazaryerini yapacağız’ diye pazarcı esnafı böyle afaki bedeller ödemek zorunda mı? Bu sorular zor geldiyse eğer, Şimdi size ilkokul 1 matematik sorusu! Haftada toplam 200 demet satış yapan ve maydanoz, dereotu, marulu ortalama 1 TL den satan bir küçük esnaf en küçük yer olan 3 metrekare bir yeri, metrekaresi 10 bin liradan alırsa, bunun parasını ödemek için kaç demet maydanoz, dereotu vs satması gerekir? Ve bu miktarı kaç yılda satar?” şeklinde konuştu.

 

“UYDURUK GEREKÇELERDE ESNAFA 72 BİN LİRA CEZA”

 

Ezine’de sosyal medya üzerinden belediye başkanını eleştirdiği için bir esnafın tüm kurumlar tarafından taciz edildiğini ve ceza yediğini öne süren Kahrıman, “Peki, her şey bu kadar mı? Ezine ilçemizde durum ekonomik açıdan çok vahim. Özellikle de Ezine Esnafı! Daha çok yeni bir zamanda yerel yönetimi eleştiren bir esnaf kardeşimiz sosyal medya üzerinden Belediye Başkanı tarafından; Önce ''Bir gece ansızın gelebiliriz'' diye tehdit edildi. Bu paylaşım çok kısa sürede sosyal medyadan kaldırılmasına rağmen Belediye, SGK, Maliye, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri ''şikâyet var'' gerekçesi ile denetleme sırasına girdi. Bu denetlemeler de kanunsuz, kanuna aykırı ya da usulsüz bir durum tespit edilemedi ve bu durum tutanak altına alındı. Yani İlk seferde ''Geldikleri Gibi Gittiler!'' Ancak 3 gün sonra Çevre ve Şehircilik ekipleri yeniden geldi. Bu kez geldikleri gibi de gitmediler. Uyduruk gerekçeler ile 72 bin küsur lira cezai işlem uygulayıp, üstüne bir de belgesini iptal etiler. Hem de ''Esnaf Kan Ağlıyor'' dediğimiz bu günler de. Ülkemiz taraflı tarafsız herkesin kabul edeceği gibi ekonomik açıdan sıkıntılı bir sürecin içinden geçiyor. Buna değişik isimler verenler var. Kriz diyen de var, Ekonomimize saldırı diyen de... Hatta kriz diyene keriz diyen bile var. Kimi ''20 yıldır ülkeyi yönetenlerin suçu'' diye cümleye başlarken, Kimi de ''dış mihrakların oyunu'' deyip çıkıyor işin içinden. Adına ne dersek diyelim, sebebi ne olursa olsun, devletin en üstünün bile kabul ettiği ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Her koşulda da bu bedeli birlikte ödüyoruz” dedi.

 

“BELEDİYE İŞHANI YIKILACAK, ESNAF MAĞDUR OLACAK”

 

Belediye İşhanı ve diğer dükkanların da önümüzdeki günlerde depreme dayanıksız olduğun gerekçesiyle yıkılacağını belirten CHP’li Kahrıman, kış aylarının gelmesiyle birlikte esnafın mağdur olacağını belirterek, “ Daha son bombayı duymadınız. Bugün yarın patlar. Baransel Caddesinde Belediye İşhanı, dükkanlar ve sinema salonu 'Depreme dayanıksız’ diye yıkılacak. Bugün yarın tebligatlar bahsettiğim yerlerde kirada duran esnafa iletilir. ‘2 aya boşaltın, yıkacağız. Kış kıyamet, ekonomi umurumuzda değil. Kasabı, kahveyi, bakkalı, ne varsa yıkacağız’ Tamam da Hükümet Konağımızın da depreme dayanıksız raporu var. Deprem olursa onlar mı ölsün? Peki ya belediye binası? O depreme dayanıklı mı? Bizde ölelim kardeşim,  esnafımız ölmesin onlar değerli. Ne diyelim... Aynen söylediğiniz gibi; Esnafımız ölmesin, ölecekseniz siz ölün” ifadelerine yer verdi.

 

UTKU YAŞAR CÜCE

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler