Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor Şahin Arslan

Son Güncelleme : 07 Haziran 2018 09:06
Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor Şahin Arslan

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Şahin Arslan

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Çanakkale'yi zaten daha öncesinden de öğrenci şehri olarak duymuştum. Geldiğimde de bunu daha iyi anlayabildim. Çanakkale eğitimine, özellikle üniversiteye sürekli yatırımlar yapılıyor ve öğrenci sayısı arttırılmaya çalışıyor. Başarılı da oluyorlar. Barınma konusu tabi bütçe ile alakalı. Devlet yurtlarında cüzi miktarlara da kalabiliyorsun. Diğer taraftan bin 500 liralık kirada da kalabiliyorsun. Yani bütçeye bağlı olarak değişse de dışarıda kalan yerleşemeyen bir öğrenci olduğunu zannetmiyorum.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Benim amaçlarımın arasında öğretim görevlisi olarak kalmakta var. Çanakkale gibi güzel bir şehirde kalmak tabiki çok isterim ama zaman ne gösterir bilinmez. Sakin bir şehir ve özellikle gençlerin bir arada olaysız bir şekilde kalabildiği bir şehir. Büyük olaylar olmuyor. Devamlı kavgalar olmuyor. Protesto ve yürüyüşler bile kurallar çerçevesinde gerçekleşiyor. Yani günümüz Türkiye'sin de ender kalan şehirlerden bir tanesi. Bende burada kalmayı tabi ki çok fazla isterim.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Öğrencilerin köyleri gezme şansı olduğunu düşünmüyorum. O yüzden köyler ve ilçeler ile ilgili pek bilgi sahibi değil ama bizlere daha fazla hitap ettiği için Bozcaada'ya gittim. Mükemmel bir doğası ve denizi var. Böyle bir yere yakın olmamız çok büyük bir avantaj ve son yıllarda Türk insanı da Bozcaada'ya ilgisini arttırdı. Yani hak ettiği değeri görmeye başladı. Bende Çanakkale'de en çok beğendiğim yer Bozcaada olarak belirleyebilirim.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Ben gitmedim. Gitme şansımda olmadı. Troia yılı biraz öğrencilerden ve halktan uzak kalmış gibi gözüküyor. Organizasyonlar tabi ki oluyor ama öğrencilere hitap eden ayda bir tane veya iki tane olabiliyor. Buda Troia ilgisini canlandırmaya yetmiyor. Öğrencilere veya halka imkanlar sağlanırsa hem Troia'yı daha iyi tanıtlar hemde Çanakkale'yi tanıtma anlamında daha iyi yerde olabilirler diye düşünüyorum.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ben eğitim fakültesinde okuyorum ve evim oldukça yakın. Bu konuda yaşamıyorum ama bazen Güzel Sanatlar Fakültesin de derslerimiz oluyor ve oraya gitmek zorunda kalıyoruz. Otobüsler her zaman olmasa da doluluk oranıyla ufak tefek sıkıntılar yaşatıyor. Artan öğrenci sayısını da hesaba katarsak ek seferlerin getirilmesinde fayda olacaktır diye düşünüyorum.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Memleketimden bir arkadaşım sayesinde Çanakkale'de Müzik bölümü sınavına girdim. O buradan mezun oldu. Şehrin ve okulun çok avantajlar sağlayacağını belirtti. Bende onun daveti üzerine geldim ve kazandım. O günden beri Çanakkale'nin farklı güzelliklerine şahit oluyorum. İyiki de gelmişim diyorum ve soran herkese Çanakkale için kefil oluyorum. Tam anlamıyla bir öğrenci şehri . DOĞANCAN USTABAŞ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler