Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor Atakan Bedel

07 Haziran 2018 09:34
Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor Atakan Bedel

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor. Atakan Bedel Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Bence Çanakkale bir öğrenci için yaşanacak ve eğitim görecek en güzel şehirlerden bir tanedir. Buraya ilk geldiğim zaman insanların sıcaklığı ve güler yüzlülüğü kolayca alışmamı sağladı. Her geçen yıl öğrenci nüfusu artıyor ama olumsuz bir etki yaratmıyor. Şehir sürekli genişliyor, yeni yerleşim yerleri açılıyor, yeni konutlar, yurtlar yapılıyor bu da kapasiteyi arttırıyor diye düşünüyorum. Biz kiralık ev bulmakta ya da yurt bulmakta zorlanmıyoruz. Öğrenciler için birçok ev sahibi kolaylık sağlıyor. Geldiğim zamandan bu yana 3 tane ev değiştirdim, üçünde de ev sahipleri hep kolaylık sağladılar. Bizde evlere zarar vermemek için elimizden geleni yaptık. Bazı arkadaşlar şikayetçiler ama bazı istisnalar olabilir. Sonuçta insanların evleri söz konusu. İhtiyaçların karşılanması konusunda birçok şehre yakın diyebilirim. Bulamazsanız bile sipariş ediyorsunuz, bir gün içerisinde temin etme şansınız oluyor. Bu da büyükşehirlere yakınlığından kaynaklanıyor. Kültürel aktivitelere baktığımızda Çanakkale çoğu şehirden öndedir diye düşünüyorum. Çünkü ne zaman dışarıya çıksam mutlaka bir yerde bir etkinlik oluyor. Şimdi Ramazan Ayı içerisindeyiz ve şehrin her sokağında bir iftar etkinliği düzenleniyor. Bu ay dışında da insanların ilgisini çeken etkinlikler oluyor. Çanakkale’de zaman geçireceğiniz her şey var. Sıkılmaya imkanınız olmuyor. Bu açıdan Çanakkale çok değerli bir şehir.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Burada yaşamayı tabii ki isterim. Çünkü rahat bir şehir, diğer şehirlere oranla yaşam kolaylıkları daha iyi, düşük bir ücretle çalışsanız bile geçiminizi sağlayabiliyorsunuz. Tabii kariyer hedefi olan biriyseniz burada yaşamanız zor olacaktır. Çünkü kariyer olarak iş sahası çok geniş değil. O yüzden de mezun olan insanlar daha büyük şehirlere gitmek zorunda kalıyorlar. Buna bende dahil olacağım çünkü benim sektörümde burada iş bulmak neredeyse imkansız. Belki ilerleyen yıllarda belli bir birikim yaptıktan sonra dönebilirim. Dönmeyi de çok isterim.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’nin her bir toprağı ayrı bir öneme sahip ve değerlidir. Ben bu toprakların velinimet olduğunu düşünüyorum. Çanakkale’nin bir çok ilçesine, köyüne ve adalarına gittim. Özellikle Bozcaada Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir yer, buradan bağımsız gibi. İnsanları çok özel insanlar, yaz aylarında oraya gittiğiniz zaman hem doğal güzellikleri görüyorsunuz, denize giriyorsunuz hem de çok eğleniyorsunuz. Birçok ünlü de orayı tercih ettiği için onlarla tanışma fırsatınız oluyor. Her yıl Bozcaada’ya gitmek için plan yapıyoruz. Diğer yandan Şehitlik Çanakkale’nin en büyük değeridir. Zaten Çanakkale’nin bütün toprakları kutsaldır. Burada Cumhuriyetin Ön Sözü yazılmıştır. O yüzden Çanakkale’nin her toprağı birbirinden güzel ve özeldir. Buraya geldiğim için ve gördüğüm için çok mutluyum.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Troia Yılı turizm açısından ve kültürlerin kaynaşması açısından Çanakkale’ye çok faydalı olan bir yıl, güzel etkinlikler yapılıyor ve çalışmalarda hala devam ediyor. Ben Troia’a etkinlikler başlamadan önce gitmiştim ve çok beğenmiştim. Şimdi yapılan restorasyon çalışmalarıyla daha da güzel olmuştur diye düşünüyorum. Yakın zamanda Troia Müzesi’nin açılacağını biliyorum. Müze açılır açılmaz tekrar gidip görmeyi isterim.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşım sıkıntısı var. Bu sıkıntı yüzünden bende gidip bir bisiklet satın aldım ve okula onunla gidiyorum. Çünkü diğer türlü okula ulaşmanız uzun zaman alıyor. Trafik, trafik ışıklarının uzun süreleri, uzun süre gelmeyen otobüsler insanları zor duruma sokuyor. Zaten fark ettiyseniz şehirde bisiklet kullanımı çok fazla, tabii bisiklet yolları da onun için yeterli değil. İnşallah ulaşım konusunda geliştirmeler yapılır ve insanlar rahat eder. Böyle güzel bir şehrin ulaşım sorunu olması çok kötü, çünkü burası bir turizm kenti, turizm kentinin de en önemli avantajı ulaşımdır.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Tercih sebebim burada okuyan bir yakınım bu şehri bana anlatmasıydı. Tabii olacağını düşünmemiştim ama şans yüzüme güldü ve buraya geldim. Çoğu insanda tanıdığı vasıtasıyla ya da yakın olduğu için gelmiştir diye düşünüyorum. Eğitim açısından bazı bölümlerde eksiklikler bulunuyor. O eksiklikler kapanınca insanlar eğitim için de burayı tercih etmeye başlayacaklardır.

Cüneyt Akay

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler