istanbul escort

ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 5.BÖLÜM (03.05.2020)

03 Mayıs 2020 10:57
ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 5.BÖLÜM (03.05.2020)

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün beşinci  bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün beşinci  bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

BEDEN TERBİYESİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YAPANLAR

3530 sayılı kanuna göre kurulan Beden Terbiyesi bölge teşkilatında müdürlük yapan spor adamlarımız

11.6.1939/ 30.4.1945 (A.Cevdet Tanyel-İl basımevi müdürü)

1.5.1945/1.9.1947 (Ali Dalyancı- Tüccar ve Gazeteci)

3.9.1947/ 1.3.1951 (Adnan Demirtaş – Ortaokul ve Lise Müdürü)

1.4.1951/ 28.2.1953 (Feridun Kolankaya – Özel İdare Memuru)

1.10 1953/ 27.5.1955 (Hüseyin Boralı – Beden Eğitimi Öğretmeni)

28.5.1955/ 27.12.1960 (Cemal Bider- İskan Müdürü)

6.1.1961/ 23.10.1962 (Feridun Muştu – İlköğretmen okulu müdürü))

23.10.1962/ 30.11.1962 (İbrahim Atadağ – Öğretmen)

4.12.1962/ 28.2.1968 (Hasan Hadimoğlu – Emekli Yarbay)

17.6.1968 (Ahmet Meriç)

BÖLGE SPORUNA KALEMLERİ İLE HİZMET EDEN YAZARLARIMIZ

A.Cevdet Tanyel  (İl Matbaa Müdürü-Yazar)

Ali Dalyancı  (Gazeteci)

Mehmet Cantürk  (Serbest Yazar)

Mehmet İhsan Gençcan  (Memur-Spor Yazarı)

Turhan Narler  (Gazeteci)

Tuhan Topkaç  (Asb. Emeklisi-Spor Yazarı)

Ruhi Çeviker (Memur-Serbest Yazar)

Cevdet Yıldırım (Öğretmen-Muhabir Gelibolu)

Yaşar Türe (Memur-Muhabir)

M.Ali Ergün (Memur-Muhabir)

Ertol Akışık (Gazeteci-Biga)

BEDEN TERBİYESİ BÖLGE PERSONELLERİ

NAMIK KEMAL BAYRAKTAR (BÖLGE MUHASEBECİSİ): 1940 yılında Çanakkale’de doğan Namık Kemal Bayraktar, Sanat Enstitüsü mezunudur. 28 Mart 1963 tarihinde Bölge muhasebeciliğine atanmıştır. Daha evvelce Voleybol, Masa Tenisi, Avcılık ve Atıcılık sporları ile meşgul olmuş ve başarılı bir sporculuk devresi geçirmiştir.

Yüzme, Atıcılık branşlarında bölge, Atletizm de Milli hakemlik lisanlarına sahiptir.

MEHMET EMİN BERBEOĞLU(AYNİYAT VE TESİSLER MEMURU): 1926 yılında Bozcaada ilçesinde doğmuştur. 26.8.1954 tarihinde Bölge ayniyat ve tesisler memurluğuna atanmıştır.

Bölgemizde atıcılık sporuna büyük katkısı bulunan Emin Berberoğlu, sporculuk devresinde başarılarla dolu mazisini kupa ve madalyonlarla süslemiştir. Defalarca atıcılıkta bölge şampiyonu ve Türkiye birinciliklerinin kıdemli atıcıları arasında hatırlanan isim olmuştur.

Voleybol, Basketbol, Atıcılık ve Güreş branşlarında bölge hakemi, Atletizm de Milli hakemlik lisanlarına sahiptir.

Turgut Çamer Bölgemizin yetiştirdiği Milli sporcu atlettir.

AJANLIK YAPANLAR (Ajan kelimesi İl temsilciliği anlamında kullanılmıştır)

ATICILIK AJANLARI: Merhum Süreyya Okan (1.9.1939), Ekrem Uz (1944), Merhum İzzet Aykaç (1945), Merhum Selahattin Aksoy (1948), Sadullah Çakır (1958)

ATLETİZM AJANLARI: Şerif Bey (1.9.1939), Mehmet Ali Bengüler (1.12.1939), Kamil Erman (26.9.1940), Bahattin Çağlar (1943), Ekrem Uz (1945), Cahit Altan (18.5.1954), Haydar Caner (22.9.1963), Mehmet İhsan Gençcan (25.6.1963)

BASKETBOL AJANLARI: Kadir Sever (1962), Ali Kemal Acarer (1967), Enver Can (1973)

BİSİKLET AJANLARI: Merhum Niyazi Ergin (1.9.1939), Neşit Tanal (1942), Ekrem Uz (1943), Merhum Niyazi Ergin (1945), Necmettin Demirok (1953), Hasan Taş (1963)

BOKS AJANLARI: İsmet Erdoğan (1963), Muslihittin Akbuar (1968), Ahmet Turgut (1973)

KÜREK AJANLARI: Arif Denizaltı (1958), Ayhan Erinç (1959)

GÜREŞ AJANLARI: Naci Algı (1953), Abdurrahman Salbaş (1954), Neşet İlhan (1958-1960), Zeki Korukır (1963-1966), Hüseyin Özdinç (1971)

ESKRİM AJANLARI: Sinan Cumhur Onaran (1968-1969)

JUDO AJANI: Yekta Ataman (29.12.1970)

FUTBOL AJANLARI: Merhum Ali Dalyancı (1.9.1939), M.Ali Bengüer (4.4.1941), İsmail Tunçok (1942), Merhum Ali Dalyancı (1943), Ahmet Ergenekon (1945), Hasan Kaya (1950), Arif Erensoy (1952), Merhum İbrahim Başkankız (1955), Saim Kemiklioğlu (1959), Cemal Altınsay (1960), Zafer Üner (1963), Vechi Bilmem (1964), M.Ali Karahan (1965), Hasan Sipahi (1966), Nihat Zeren (1966), Muslihittin Akbuar (1968), Alparslan Uzar (1970)

MASA TENİSİ (PİNG-PONĞ) AJANLARI: Fahir Saydam (1968), Sadık Gürsoy (1973), Hülagü Türkoğlu (1973)

SUSPOR AJANLARI: İhsan Berkin (1.9.1939), Merhum Ali Dalyancı (1940), Niyazi Ege (1942), Kemal Kılısar (1945), Sadi Kargı (1947), Merhum Feridun Tol (1949-1954)

TENİS AJANLARI: Hasan Kaya (iki yıl 1954)

SPORTİF OYUNLARI AJANLARI: Dr. Naşit Tanal(1942), Kamil Erman (1943)

VOLEYBOL AJANLARI: Musa Kazım Başar (1946), Hüseyin Boralı (1950), Haldun Tol (1953), Adnan Özalp (1961), Enver Can (1969)

JİMNASTİK VE İZCİLİK AJANLARI: Kamil Erman (26.9.1940), Saim Türün (1942), Kamil Erman (1942), İrfan Sarman (1945-1947)

OKÇULUK AJANI: Alparslan Uzer

YELKEN AJANI: Merhum Feridun Tol (1958), Sümer Dilgen (1963), Vedat Ayfer (1964)

DEVAMI PAZARTESİ  GÜNÜ

KAYNAK: Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler