istanbul escort

ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 16.BÖLÜM (14.05.2020)

14 Mayıs 2020 09:40
ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 16.BÖLÜM (14.05.2020)

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün on altıncı bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün on altıncı bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

JUDO AJANI YEKTA ATAMAN: Çankırı’da 1948 yılında doğan Yekta Ataman, İst. Eğitim Enstitüsünden Beden Eğitimi Öğretmeni olarak mezun olmuştur. Merkez Ortaokulunda görev yapmıştır. Ataman judo, atletizm, basketbol ve voleybol sporlarının başarılı sporcuları arasında sivrilmiş faal bir spor adamımızdır. Ajanlığı haricinde Voleybol antrenörü ve hakemliği ile Basketbol hakemliğini de başarı ile devam ettirmektedir. Ajanlığa 29.12.1970 tarihinde başlamıştır.

JUDO FAALİYETLERİ: Bölgemizin yeni bir spor koludur. 1.9.1970 tarihinde Beden Eğitim Öğretmeni Yekta Ataman bölgeye atanmasıyla, okulların beslediği Judo sporu yörede kısa bir sürede barınmağa başlamış, sırasıyla çeşitli kuşaklara mensup 21 lisanslı judocu yetişmiştir. Halen yetmişe yakın genç judocu çalışma yapmaktadır.

MASA TENİSİ AJANI HÜLAGÜ TÜRKOĞLU: 1938 yılında  Gönen’de doğan Hülagü Türkoğlu ajanlığa 25.1.1973 tarihinde atanmıştır. Daha evvelce futbol, basketbol, voleybol ve masa tenisi sporları yapan Türkoğlu, Çanakkale İlköğretmen okulunda meslek öğretmenliği yapmıştır.

Masa Tenisi Bölgemizde gerekli müstakil tesisin bulunmayışı yüzünden geniş anlamda yaygınlaşamamıştır. Buna rağmen, Ping-Pong bölgemizde bir salon sporu olarak sevilmekte ve her yaşta yapıla gelen popüler bir spor dalımızdır.

1968 yılında Boğaz komutanlığında görevli Albay Fahir Sayram’ın ajanlığa atanması  ile bölgemizde Ping-Pong faal bir duruma girmiş ve müteakiben, Sadık Gürsoy’un gayretli çalışmalarıyla faaliyetlerimiz hızlanmıştır. Masa Tenisi halen bölgemizin en faal spor kollarından biridir.

MASA TENİSİ HAKEMLERİMİZ: Akal Gökhan, Sadık Gürsoy, Hasan Onmuş, Hülagü Türkoğlu, Cahit Sevil, Necati Öğüt, Teoman Artun, Teoman Sönmez ve Mustafa Çelebi

MASA TENİSİ BÖLGE BİRİNCİLİKLERİ;

1969 YILI

Büyükler: Sadık Gürsoy, Feridun Terzioğlu

Küçükler: Serhat Çakırer, Levent Bektik

Kulüplerde: Çanakkalespor

1970 YILI

Erkeklerde: Kutal Özülkü

Kızlarda: Hülya Kırbağ

Gençlerde: Asım Özülkü

Türkiye Birinciliklerine katılan sporcularımız: Kutal Özülkü, Haluk Örsten, Güven Balkan, Tuncay Aybirdi, Sefer Kızılkurt

Kızlarda: Hülya Kırbağ, Kıymet Kocamış, Hatice Koca

Kulüpler Birincisi: Çanakkalespor

1971 YILI

Erkeklerde: Diaver Uysal

Kızlarda: Nevcihan Sevimli

Kulüpler: Çanakkalespor

Bu yılda Dilaver Uysal, Turgay Uluışık, Seyfettin Acar

Kızlarda ; Nevcihan Sevimli ve Gülsen Özen Bolu’da yapılan Türkiye birinciliklerine katılmışlardır.

1972 YILI

Kulüplerde: Çanakkalespor takımı birinci

1973 YILI

Genç Erkeklerde: Mehmet Gerçek

Kızlarda: Nevcihan Sevimli birinci

Kulüplerde: Çanakkalespor takımı kız ve erkeklerde birinci olmuşlardır.

DEVAMI CUMA  GÜNÜ

KAYNAK: Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler