istanbul escort

ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 15.BÖLÜM (13.05.2020)

13 Mayıs 2020 09:10
ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 15.BÖLÜM (13.05.2020)

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün on beşinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz.

O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün on beşinci  bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

GÜREŞ AJANI HÜSEYİN ÖZDİNÇ: 1931 yılında Erzincan’da doğmuştur. Gazi Eğitim Enstitüsü mezunu olan Özdinç, Merkez ortaokulunda Türkçe öğretmenliği yapmıştır.

Spor’a genç yaşlarda karakucak ve minder güreşi yapmakla başlamıştır. Daha sonraki yıllarda; Futbol, Atletizm, Voleybol ve Basketbol branşlarında faaliyet göstermiş ve bir aralık yağlı güreşe de merak sarmıştır. Başarılı bir sporculuk devresinden sonra 5.11.1971 tarihinde ajanlığa getirilmiş olan Hüseyin Özdinç okullara dönük bir faaliyet gösterme çabası içindedir. Bütün güreş şekillerinin inceliklerini tekniği ile bilen bir spor adamımızdır.

GÜREŞ FAALİYETLERİ

İlimiz “Güreş Sporu” belki de dünyanın tüm sporlarından eski bir geçmişe dayanır. Denebilir ki Çanakakle’de spor, güreş ile başlamıştır. Hem de Çanakkale bile kurulmadan önce “Trova” da yapılan çevrede geniş yankılar uyandıran güreş; iki insana üstünlük sağlaması amacıyla yapılmamış, yenilenin ölmesi, öldürülmesi de ön görülüyordu. Günlerce süren güreşin galibi, mağlubu da belli olmadı der. Homeros

Yıllar yılı kovaladı. İlimiz şimdi ki yerinde kurulmadan önce Lapseki-Çardak yanından Osmanlı yiğitlerinin Gelibolu’ya geçtikleri görüldü. Bugünkü “Çardak” güreş alanıdır.

Orhan Bey ve askerlerinin güreş tuttukları ve böylece kendilerini hazırladıkları bilinen gerçeklerdendir. Sonraları aynı yer veya çevresinde güreş devam etmiştir. Bir çok yer bilhassa Ecili, Dumanlı, Lapseki, Kozçeşme ve Çiftlik güreş yeri pehlivanlar yatağı olmakla devam etmiş. Öyle ki Lapseki’den bir Ülfettin Çekmeceli çıkmış. 1979 yılına kadar Greko-Romen Avrupa üçüncüsü olmuştur. Onun yeğeni Mustafa Korkmaz Ordu güreş şampiyonasında fırtına gibi esmiş.

Sonra Erol Özemre Ordu Milli takımıyla Tahran’a uzanmış. Türk’ün gücünü anlatmaya çalıştı. Serbest’te çok başarılı olmuştur.

İlimizde alafranga(Serbes Greko Romen) güreşi yanında en yaygın güreş (Alaturka) yani yağlı güreştir. Yıllardan beri Kırkpınar güreşlerinde birincilikler olmuştur.

Örneğin; Özbekli Dursun Güzel  Kırkpınar, küçük, orta büyük boy birincisidir. Gene Lapseki’li Mustafa Korkmaz’da küçük, orta, büyük boyda Kırkpınar üçüncüsüdür.

Bütün Bunlara ilimizden Çan’lı ve Biga’lı tanınmış yağlı güreşçilerimizde vardır. Bir Kozçemeli Hasan vardı ki tekniğini unutmak hele sarmasını kırmak mümkün değildir. Bir Yenice’li Mahmut vardı, günlerce güreşmek için yaratılmış. Güreş hele yağlı güreş denince Ülfettin Çekmece’yi ters paçaçı Ülfettini unutmak günah olur.

Son iki yıldır Umurbey ve Lapseki gençlik kulüpleri minder güreşlerinde faaliyet gösterdiklerini görmekteyiz. Çanakkale Jandarmagücü’nün güreş çalışmaları bölgemizin en faal kuruluşları içinde bulunmaktadır.

DEVAMI PERŞEMBE  GÜNÜ

KAYNAK: Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler