istanbul escort

ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 13.BÖLÜM (11.05.2020)

11 Mayıs 2020 09:26
ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 13.BÖLÜM (11.05.2020)

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün on üçüncü bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün on üçüncü bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

BOKS FAALİYETLERİ

BOKS AJANI AHMET TURGUT: 1951 yılında Afyon Sülümenli’de doğan Ahmet Turgut, Almanca Öğretmeni olarak İstanbul Eğitim Ensititüsünden mezun olmuştur. Çanakkale’nin ilk öğretmen okulunda görev yapmıştır.

Güreş, Judo, Karate ve Boks sporları ile bir fiil meşgul olan Ahmet Turgut, 12.3.1973 tarihinde ajanlığa atanmıştır.

BOKS FAALİYETLERİ

Bölgemizde boks sporu 40 yıllık bir maziye sahiptir. Türkiye’mizin sayılı bir çok boksörünün Vatani görevi dolayısıyla bölgemizde bulunması sırasında çalışmaları ve faaliyetleri hissedilir bir şekilde görülür olmuştur. Fakat, bu faaliyetler bilinçli bir organizasyona dönüşmediğinden bu güne dek, boks sporunda arzu edilen kalkınma yapılamamıştır.

1963 yılında Deniz Asb İsmet Erdoğan’ın bölge ajanlığına getirilmesi ve çalışmaları bizzat yönetmesiyle faal bir devreye girilmiş oldu. İlk önceleri lise spor salonunda, daha sonra Halk Eğitim merkezi binasında giriş antresinde yaz aylarında 18 Mart stadı atış poligonunda çalışmalarını sürdüren genç boksörlerimiz, 1964 yılı ilk bölge birinciliği organizesini başarı ile yaptılar.

1964 Haziran ayında İsmet Erdoğan’ın antrenör-idareci olarak Bursa’ya götürdüğü bölge boks takımında; Erdinç Eğilmezbaş, Atalay Çapkan, Arfit Pomak, Cahit Sevil, Hayati Şahin, Halit Kökçak ve Yusuf bulunuyordu. Daha sonraları bölgemize ait Kayıkhane’de antrenmanlara devam eden boksörlerimiz, bölge birincilikleri dışında 1966 yılında Manisa bölgesinde tertip edilen Batı Anadolu kupası boks turnuvasına katılmışlardır.

Bu turnuvada ilk maçında elenmesine rağmen Erdinç Eğilmezbaş turnuvanın en teknik boksörü ünvanı ile Federasyonca taltif edilmiştir.

Ajan İsmet Erdoğan’ın tayin ile bölgemizden ayrılmasıyla boksörlerimiz çalıştırıcısız kalmış olmasına rağmen faaliyetler durmamış ve akabinde 1968 yılında İzmir’de yapılan Ege Kupası maçlarına Atalay Çaçkan, Mehmet Kelle, Cahit Sevil, Zafer Kalkanlılar ve Erdinç Eğilmezbaş’tan kurulu bir ekiple katılmışlardır. Bu turnuvada boksörlerimiz başarılı sonuçlar almış ve neticede zamanın Federasyon başkanı Şefik Tetik tarafından dövüşkenliklerinden dolayı takdirle karşılanmıştır.

Bölgemizde salon bulunmaması ve çalıştırıcıdan mahrum bir duruma gelen bölge boksörleri faaliyetlerini daha da ileriye götürememişlerdir. Halen, boks ajanı Ahmet Turgut tarafından organize edilen çalışmalar, ilköğretmen okulu spor salonunda yeniden canlılık kazanmaya başlamış ve çalışmaları eski boksörlerimizden Erdin Eğilmezbaş yönetmektedir.

 

DEVAMI SALI  GÜNÜ

KAYNAK: Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler