istanbul escort

ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 11.BÖLÜM (09.05.2020)

09 Mayıs 2020 11:32
ÇANAKKALE’NİN SPOR TARİHİ 11.BÖLÜM (09.05.2020)

Çanakkale’nin Spor Tarihinin bugün on birinci bölümünü sizlerle buluşturuyoruz. O zamanki adıyla Beden Terbiyesi İl müdürlüğünün 5O.Yıl almanağın da yer alan Çanakkale’nin spor tarihinin sizlere bugün on birinci bölümünü sunuyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Spor Tarihini sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

VOLEYBOL VE BASKETBOL AJANI

ENVER CAN: 1941 yılında Marmaris’te doğan Enver Can, Eğitim Enstitüsü mezunu olup Çanakkale İlköğretmen okulu Beden Eğitimi Öğretmenliği yapmıştır. Futbol ve Atletizm dallarında başarılı devreler geçirmiş. Basketbol, Voleybol, Jimnastik ve Yüzme branşlarında da temayüz etmiş organizatör bir spor adamımızdır.

Basketbol ajanlığı ve Voleybol ajanlığını da beraber  yürüten Enver Can aynı zamanda Atletizm hakemliği de yapmaktadır.

Voleybol ajanlığına 30.12.1968, Basketbol ajanlığına da 25.4.1973 tarihinde atanmıştır.

BASKETBOL FAALİYETLERİ

Bölgemizde basketbol daha ziyade okullar içinde yapıla gelen bir spor dalımızdır. Bölgemiz basketbolunun yaygınlaşmasına engel teşkil eden tek sebep tesis imkansızlığıdır.

İlk olarak 1969 ve 1970 yıllarında Deizordu gücü, Çanakkalespor, Mahmudiye Gençlik ve Çanakkale Gençlik takımları arasında yapılan lig maçlarında Çanakkalespor takımı ligleri birincilikle bitirmiştir.

VOLEYBOL

Voleybolun menşei gayet iyi bilinmektedir. Vatanı şimali Amerika’da birleşik devletleridir.

Massachusette, Hollowood YMCA Üniversitesi Beden Terbiyesi Müdürü Bay William Morgan “Minonette” ismi altında kapalı salonda, Basketbol topu iç lastiği ve tenis filesi ile oynanan bir oyun icad edilmiştir. (1895) de.

Voleybol Türkiye’de 1919 yılında mütarekeyi müteakip Amerika’lılar tarafından getirilmiştir. İstanbul’da ilk defa Voleybol takımı teşkil edip bu oyunu umumun rabetini cekbeden zat 1919-1925 yılları arasında Y.M.C.A nın müdürü bulunan Dr. Deaver isminde bir Amerikalıdır.

Mütareke yıllarında Cağaloğlu’nda bulunan erkek muallim mektebinin o zamanki Beden Terbiyesi Öğretmeni merhum üstad Selim Sırrı Tarcan’ın Y.M.C.A da görüp derhal talebelerine öğrettiği Voleybol çok kısa zamanda yurdun her tarafına yayılmıştır.

1920-1924 yılları arasında Selim Sırrı Tarcan merhumun yetiştirdiği öğretmenlerin Voleybol yurdumuzun dört bir tarafına yayılmasına rolleri büyük olmuştur.

Voleybol’un bölgemize de 1928-1929 yılları arasında Beden Terbiyesi Öğretmenleri tarafından getirildiği öğrenilmektedir. İlk yıllar merkezde, daha sonraları da Biga ve Gelibolu ilçelerinde oynandığını tespit etmekteyiz.

1932 yılına kadar okullar dışına çıkmayan voleybol sporu bu tarihten sonra kulüplerinde meşgul olduğu bir spor dalı olmuştur.

İlk olarak Ortaokul ve Türkgücü takımları arasında okul bahçesinde düzenlenen Voleybol karşılaşmasında Türkgücü set almadan yenilmiştir. Daha sonraları da kazalar arasında yapılan özel futbol maçlarından evvel Voleybol karşılaşmaları tertiplemek kulüpler arasında da geleneksel bir hale gelmiştir.

1946 yılında Halkbahçesi sahasında yapılan lig maçında Türkgücü şampiyon olmuştur. Bu lig maçına Türkgücü, Gelibolu, Biga ve Ezine Gençlik kulüpleri katılmıştır.

1954 yılında; Türkgücü, Karagücü, Lise ve Sanat Enstüsü takımları arasındaki ilk lig maçında şampiyon Türkücü olmuş ve 18.12.1954 tarihinde İstanbul’da grup maçlarına katılmıştır.

1963 yılında; Türkgücü , Havagücü, Jandarmagücü ve Denizordugücü takımları arasındaki lig maçlarında şampiyon Havagücü olmuştur.

1969 yılında; Denizordugücü şampiyon olurken, lige Jandarmagücü, Denizgücü,Mahmudiye, Kepezspor, Havagücü ve Çanakkalespor takımları katılmıştır.

1070 yılında; Havagücü, Denizordugücü, Mahmudiye ve Çanakkalespor takımları arasındaki maçlarda Çanakkalespor ligi birincilikle bitirmiştir.

1971 yılında ise Mahmudiye Gençlik, Çanakkale Gençlik, Çanakkalespor ve Havagücü takımları lige katılmış ve şampiyon Havagücü olmuştur.

DEVAMI PAZAR GÜNÜ

KAYNAK: Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü 50.Yıl Almanağı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler