''Çanakkale'nin doğal güzellikleri büyük potansiyeller teşkil ediyor''

13 Haziran 2018 10:06
''Çanakkale'nin doğal güzellikleri büyük potansiyeller teşkil ediyor''

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite Öğrencisi Ozan Yağan

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Barınma konusunda bir çok devlet yurdu ve özel yurt var. Kiralar biraz yüksek ama yinede uygun evlerde bulunuyor. Alt yapı hizmetlerinde herhangi bir sıkıntı yok. Barınma konusunda öğrencilerin sıkıntı yaşadığını düşünmüyorum. İhtiyaçların karşılanması konusunda bazı sıkıntılar olabiliyor. Örneğin iletişim fakültesinde okuyorum ve video kamera alan arkadaşlarım oluyor veya kiralamak isteyen arkadaşlarımız oluyor. Bunlara ulaşmakta sıkıntılar yaşanıyor. Yani Çanakkale'nin eksiklerinden bir tanesi büyük teknoloji mağazaları diyebiliriz.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Film ve dizi setleri Çanakkale'de olmadığı için Çanakkale'de geleceğimi düşünemiyorum. Ama ilerleyen yıllar ne gösterir tabi net konuşmak olmuyor. Çok sakin ve huzurlu bir şehir. Ben burada ömrümü geçirmek isterim ama dediğim gibi iş bulma konusunda sıkıntılar yaşanıyor.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Güzelyalı ve Dardanos'tan bahsedebiliriz. Dardanos'a öğrenci tesisi de kurulmuş. Çok güzel alanlar. Ayrıca Güzelyalıya Gençlik Kampı yapımı da başlayacakmış. Bunlar Çanakkale'nin güzelliklerine güzellik katacak girişimler. Köyleri ve ilçelerine gitme fırsatım olmadı. Ama dikkat çeken ilçeleri olduğunu düşünmüyorum. Sadece Kazdağları ve adaları dahil edebiliriz. Çanakkale'nin doğal güzellikleri büyük potansiyeller teşkil ediyor ve bunları daha iyi değerlendirmekte gerekiyor.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Evet Troia 2018 etkinliklerini ve reklamlarını görebiliyoruz. Türkiye'de ses getiren etkinliklerde  oluyor. Benim Troia'ya gitme fırsatım olmadı ama gitmek tabiki isterim. Avrupanın temellerinin atıldığı söyleniyor ve arkeoloji bilimi için oldukça önemli bir antik kent. Yabancı turistin daha fazla ilgisi olacağını  düşünüyorum. Bizlerinde gidip görmesi gereken yerler. Umarım kolaylıklar ve fırsatlar karşımıza çıkar ve görme şansı elde ederiz.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşımda herhangi bir sıkıntı yok. Ben ikinci öğretim öğrencisi olduğumdan akşam saatleri trafik biraz daha rahat oluyor. Belki o yüzdendir ama gündüz nedir durum bilemiyorum. Belki trafik ışıklarının sürelerinde toparlanma yapılabilir. Belkide akıllı ışık sistemi getirilebilir. Çünkü çok zaman kaybediliyor.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Puanı ortalama da ve eğitim seviyesi de ortalamanın üzerinde olduğu için tercih ettim. Çanakkale hakkında hiç kötü bir söz duymadım ve bana sorarlarsa da söylemeyeceğim. Çomü ve Çanakkale öğrenci için çok güzel. Tercih ettiğim için mutluyum. İş imkanı da yaratılabilirse ülkenin en önemli üniversiteleri arasına gireceğine eminim. DOĞANCAN USTABAŞ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler