''Çanakkale'nin beğendiğim bir çok yeri var''

11 Temmuz 2018 09:26
''Çanakkale'nin beğendiğim bir çok yeri var''

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Tuçe Şengel

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Gerçekten ilk geldiğim seneyle şimdi arasında öğrenci sayısı olarak çok büyük farklar var. Kordonda gezerken dahi sayının arttığını hissedebiliyorsunuz. Bir çok mekan açıldı ve hepsi nerdeyse doluyor. Buda öğrenci nüfusunun artmasıyla doğru orantılı bir konu. Esnafa büyük katkı sağlamasıyla beraber bazı art niyetli insanlarında olduğunu düşünüyorum. Örneğin kira fiyatları çok gereksiz yere arttırılıyor. Talep olduğu için nasılsa tutacaklar mantığıyla küçücük evlere 2 katı fiyat biçiliyor. Bunlara birde emlak ve depozitoda eklenince öğrenciler ve aileleri sıkıntıya düşebiliyor. Bu konuya belki bir düzenleme getirilebilir.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Çanakkale kadınlar için çok rahat bir şehir. Günün her saatinde sokakta gezebiliyorsunuz. Olay olma ihtimali çok düşük. Ayrıca eğitim seviyesi ve ekonomik durumu da Türkiye ortalamasının üzerinde. Böyle bir şehirde uzun yıllar kalmak, zaman geçirmek isterim.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale'nin beğendiğim bir çok yeri var. Kaz dağları bunların birincisi diyebilirim. Çok güzel bir doğaya sahip ve şehir hayatının dışında büyük bir potansiyel. Oldukça da ilgi görüyor. İnsanlar Kaz Dağlarını devamlı ziyaret ediyor. Bozcaada dan devam edebiliriz. Bambaşka bir kültüre sahip ve son yıllarda da oldukça ilgi görmeye başladı. Artık neredeyse her adımda bir ünlü isme rastlamak mümkün.Her geçen daha fazla ilgi görüyor.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Gitme fırsatım oldu. Tarih için çok büyük bir değer ama geçmişte çok fazla zarar görmüş. Gidip görüyorsunuz ama fazla kalıntı olmadığı için anlamada veya hayal etmede problemler yaşanabiliyor. Şimdi müze yapılıyor ama şehitliklerde olduğu gibi bir simülasyon merkezi kurulabilir ve insanların daha iyi anlaması ve diğer insanlara daha iyi anlatması sağlanabilir. Bu sayede daha fazla turist çekmiş olabiliriz.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşım gerçekten sıkıntı. Merkezle üniversite arası çok büyük bir mesafe değil ama derse yetişmek için neredeyse 2 saat önceden evden çıkmamız gerekiyor. Bazen otobüsler boş oluyor ama bazen de binemiyorsun. Bunun haricinde bir trafik lambaları oldukça sıkıntılı. Her 100 metrede bir ya durak yüzünden yada lamba yüzünden otobüsler durmak zorunda kalıyor. Birde bunlara şuursuzca park eden arabalar eklenince oldukça zaman kaybı oluyor. Biraz düzenleme gerektiğini düşünüyorum.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Arkadaşım sayesinde Çanakkale'yi tercih ettim. Tabi ki çok iyi bir eğitim fırsatı yok ama yinede fena değil. Hem şehrin güzelliği hem de puanımın yeterliliği sonucunda Çanakkale'yi tercihlerim arasına aldım. Çok pahalı bir şehirde değil. Tam bir öğrenci şehri olduğunu anladım. EZGİ KOSTAK

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle