istanbul escort

ÇANAKKALELİ KADINLAR NEFES TEKNİKLERİ EĞİTİMİ ALDI

08 Ekim 2018 16:51
ÇANAKKALELİ KADINLAR NEFES TEKNİKLERİ EĞİTİMİ ALDI

Çanakkale Güç Birliği Platformu Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen aylık kadın eğitimlerinin bu seferki konusu nefes teknikleri oldu. Kadınlar; yazar, eğitmen, çevirmen ve nefes koçu Ümit Samur’un eğitimine yoğun ilgi gösterdi.

Çanakkale Güç Birliği Platformu tarafından, Çanakkaleli Kadınlar için Nefes Teknikleri eğitimi düzenlendi. Nefes Eğitmeni Ümit Samur, nefesin insan karakterini ele verdiğini, toplumun tahammülsüz oluşunda nefesin çok önemli olduğunu belirtti.

 

YANLIŞ NEDEF ALMA YAŞLANDIRIYOR

Program Çanakkale Güç Birliği Kadın Komisyonu Başkanı Nadide Altın’ın konuşmasıyla başladı. Altın, kadınları eğittiklerini, yanısıra evlenmek isteyenlere gelinlik verdiklerini belirtti. Platform Başkanı Gökhan Bayram ise  “Biz kadın, çocuk, yaşlı öncelikli çalışan grubuz. Karşılık beklemeksizin gayret ediyoruz.” diyerek önümüzdeki süreçte yapılacak etkinlikleri paylaştı.

 Samur, verdiği eğitimde, “Son yıllarda şiddetin ve tahammülsüzlüğün artmasının arkasında yanlış nefes almak vardır.” dedi. Sakin ve olgun insanların ağır ve dengeli, sinirli ve huzursuz insanların sık ve yüzeysel, hırslı insanların ise dengesiz ve düzensiz nefes aldığı belirtildi. Nefes Eğitmeni Samur ağızdan nefes almanın yanlış olduğunu belirterek “Ağızdan nefes alırsanız akciğerlerin yalnız üst kısmı kullanılmakta ve kana daha az miktarda oksijen gitmektedir. Bu şekildeki bir soluma, bedenin yorgun-cansız ve bitkin olmasına yol açar ve hastalıklara karşı direnci azaltır.” ifadesini kullandı.

 Burun nefes, ağız ise yemek için kullanılmalıdır ifadesini kullanan Samur, “Burun, içindeki 'radyatöre' benzeyen sistemle solunan havayı ısıtarak, nemlendirerek ve yabancı maddeleri süzerek akciğerlere hazır hale getirir. Burun deliklerinde ayrıca göğüs genişlemesine yardım eden sinir uçları bulunmaktadır. Ağızda böyle bir sistem olmadığı için tahrişler ve faranjit gibi rahatsızlıklar oluşur.”  dedi.

 Eğitimde, yanlış nefes almanın yaşlanmayı hızlandırdığı, psikolojik problemlerin büyük bir kısmının beyne yeterli oksijen gitmemesinden kaynaklandığı vurgulandı. Burundan, düzenli, yavaş ve derin nefes alma egzersizler yapıldı. CANER KÜPELİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler