istanbul escort

aksaray haber

Çanakkale’de kadın şoförler yollarda… 31.01.2020

Son Güncelleme : 31 Ocak 2020 10:01
Çanakkale’de kadın şoförler yollarda… 31.01.2020

Çanakkale’de halk otobüslerinde direksiyon başına geçen kadın şoförler, herkesi kendilerine hayran bırakıyorlar. Hem araç sürüşleriyle hem trafikte dikkatleriyle hem de görevlerini başarıyla yerine getirmeleri nedeniyle vatandaşın büyük takdirini toplayan kadın şoförler, görevleri sırasında yaşadıklarını Kaleninsesi Gazetesi’ne anlattı.

Çanakkale sokaklarında başarıyla otobüs şoförlüğü yapan ve kentin ilk kadın şoförü olan Mücella Tezcan vatandaşlardan olumlu tepkiler alıyor. Çanakkale’de her geçen yıl kadın otobüs şoförleri sayısında artış yaşanırken, vatandaşlar otobüse bindikleri andan itibaren kadın şoförle karşılaşınca şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Dört yıl önce ilk kadın otobüs şoförü olarak işe başlayan Mücella Tezcan bu işi yaparken başta zorlandığını ve insanların buna çok şaşırdığını ancak zaman geçtikçe alışıldığını ifade etti. Ayrıca bu işte kadın olmanın insanlar tarafından güzel ve olumlu karşılandığını da söyleyen Mücella Tezcan, bayan oldukları için daha nazik ve güler yüzlü karşılandıklarını da belirtti. Otobüs kullanmanın küçük araç kullanmaktan daha rahat ve keyif verici olduğunu da vurgulayan Tezcan; “Beni artık otobüs kullanmak hiç zorlamıyor. Büyük araç kullanmak bana daha zevkli geliyor” dedi. Kaleninsesi Gazetesi olarak yaptığımız röportajın ayrıntılarını değerli Çanakkaleliler ile paylaşıyoruz.

“4 yıl önce Çanakkale’de ilk kadın otobüs şoförü olarak başladım”

Dört yıl önce Çanakkale’de ilk kadın otobüs şoförü olarak başladığını söyleyen Mücella Tezcan; “İsmim Mücella Tezcan. 42 yaşındayım. Evli ve üç çocuk annesiyim. Bu işe sayın Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın ve Ulaşım Hizmetleri Müdürümüz Hayati Gürses’in istekleri ayrıca eşimin ve ailemin desteğiyle 4 yıl önce Çanakkale’de ilk kadın otobüs şoförü olarak başladım” dedi.

“Güzel tepkiler alıyoruz”

Otobüs kullanmanın başta zor olduğunu ancak bu işi yaparken her zaman çok olumlu tepkiler aldığını ifade eden Mücella Tezcan; “Kadın otobüs şoförlüğü yapmak genelde merak konusu oluyor. Kadın otobüs şoförü olarak vatandaşlardan aksi bir tepki hiçbir zaman almadım. Aksine güzel tepkiler alıyoruz. Ben bu işi yaparken çok hoş karşılandım. Dört yıldır da bu meslekte görev alıyorum. Belki otobüs kullanmak ilk zamanlarda tabi ki zordu” diye konuştu.

“Otobüsü kullanırken daha rahat ediyorum”

Otobüs kullanmanın küçük araç kullanmaktan daha rahat ve keyif verici olduğunu da belirten Tezcan; “Daha önceden ev hanımıydım. O zamanlar kendi aracımı kullanıyordum. Çocuklarımı alıp kendi aracımla bir yerlere gezmeye gidip geliyordum. Daha sonra da bu işe başladım. Başladıktan sonra ise kısa bir süre zorlandım. Özellikle trafikte kullanmak zor oldu. Ancak kadınlar daha sabırlı olduğu için sabrımızla her şeyi aştığımızı düşünüyorum. Artık alıştım. Aksine şuan bana küçük araç kullanmak daha sıkıntılı ve zor geliyor. Otobüsü kullanırken daha rahat ediyorum” şeklinde konuştu.

“İlk zamanlar şaşıran vatandaşlarımız oldu”

Tezcan sözlerine şu şekilde devam etti, “Çanakkale’de ilk bayan otobüs şoförü ben olduğum için ilk zamanlar şaşıran vatandaşlarımız oldu. O zamanlar fazla kadın şoför olmadığı için şaşkınlıklar daha sık oluyordu. Gerçi görmeyenler için hala daha şaşkınlıklar oluyor. Ancak görmeseler bile bir kulak aşinalığı oluyor. Trafikte bayan şoförler var diye vatandaşlar birbirlerine söylüyor. Artık şu anda pek fazla şaşırmıyorlar. Ama dört yıl önce bu çok fazlaydı. Beni artık otobüs kullanmak hiç zorlamıyor. Büyük araç kullanmak bana daha zevkli geliyor.”

“Sürekli güler yüzle karşılanıyorum”

Sürekli güler yüzle karşılandığı için bundan mutluluk duyduğunu kaydeden Tezcan, “Sabahları işe başladığımda vatandaşlar otobüse bindiği ilk andan itibaren güler yüzle günaydın diyorlar. Bir bayan şoförün aracına binmek onlara da mutluluk veriyor. Sürekli güler yüzlülükle karşılanıyorum. Hatta hala otobüse binerken şaşkınlıklarını belirtip güler yüzlükle bir bayan şoför ne kadar güzel diyorlar. Bayan olduğumuz için daha nazik ve kibar davranıyorlar. Açıkçası buda beni mutlu ediyor ve daha çok motive olmamı sağlıyor” dedi.

“Cesareti ve sabrı olan bütün kadınları bu işe davet ediyorum”

Bu işi yaparak güzel bir örnek olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekleyen Mücella Tezcan, “İlk olarak özel halk otobüslerinde başladım ancak şu anda belediye personeliyim. Kendi adıma ve kadınlar adına işimi büyük bir gururla yapıyorum. Güzel bir örnek olduğuma da inanıyorum. Benden sonra dört kadın arkadaşım daha bu işe başladı. Biz kadınlara destek ve imkan sağlandığı sürece yapamayacağımız hiçbir iş ve hiçbir meslek dalı yok diyorum. Cesareti ve sabrı olan bütün kadınları bu işe davet ediyorum. Ayrıca sayımızın daha da artacağına inanıyorum. Açıkçası bu işte de devamlılığı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.       BURCU YILDIZ

 

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler