''ÇANAKKALE'DE İŞ İMKANI BULABİLİRİM''

07 Temmuz 2018 10:04
''ÇANAKKALE'DE İŞ İMKANI BULABİLİRİM''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Şaban Gülşen; ''Mezun olduktan sonra Çanakkale’de kalmayı isterim. Burada işimi yapabilecek birçok alan bulabilirim.''dedi.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

 

Şaban Gülşen

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

 

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Çanakkale’de barınma alanında bir sıkıntı yaşandığını zannetmiyorum. Devlet tarafından özellikle kız arkadaşlar için birçok yurt açılmış durumda, devlet yurtlarıyla birlikte yeni özel yurtlarda açılıyor. Yani Çanakkale öğrenci nüfusunun artmasını hazır bir şekilde bekliyor. İhtiyaçların karşılanması bakımından teknolojik ürünlerin gelmesi biraz uzun sürüyor diyebilirim. Bu da küçük bir şehir olmasından kaynaklanıyor. Büyükşehirlerde daha büyük pazarlar olduğu için oralara daha önce sevkiyat sağlanıyor. Onun dışında diğer ihtiyaçlarımla ilgili büyük bir sıkıntı yaşamadım. Kültürel aktiviteler konusunda Çanakkale gelişmiş bir şehir, ilerleyen yıllarda daha da duyulacağına eminim. Burada kültürel boyutlarda herkesin birbirine saygısı var ve bir arada yaşıyorlar. Bu da aktiviteler daha rahat ve keyifli olmasını sağlıyor.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Mezun olduktan sonra Çanakkale’de kalmayı isterim. Burada işimi yapabilecek birçok alan bulabilirim. Uzun süre kalmayacak bile olsam bir süreliğine burada yaşamayı düşünüyorum. Zaten mezun olan arkadaşlarımda bir süre burada yaşayıp, ondan sonra şehirlerine dönüyorlar. Buradan gitmek kolay olmuyor.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’nin bütün yerleşim yerlerini beğendiğimi söyleyebilirim. Zaten sahili olan yerleşim yerlerinin hepsi ayrı bir doğal güzelliğe sahip oluyor. Bu da onları daha çekici hale getiriyor. Bozcaada ve Gökçeada sayılı güzel yerlerin başında geliyorlar. Onun dışında Kilitbahir ve Eceabat’ı beğendiğimi söyleyebilirim. Tarihi güzelliklerinin dışında doğal bir güzelliğe sahip yerler. Çanakkale tümüyle tarihi ve doğal açıdan güzel diye düşünüyorum. Umarım son zamanlardaki betonlaşmanın önüne geçilir ve bu şehrin güzelliği bozulmaz.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Troia Ören Yeri’ne gitme şansım olmadı ama çalışmalardan haberdarım. Bildiğim kadarıyla yakın zamanda Troia Müzesi açılacak ve bunun çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hafta sonları Troia Yılı nedeniyle Çanakkale’ye gelen turistleri görüyoruz. Bu da bu yıldan dünyanın haberi olduğu anlamına geliyor. Bence Çanakkale’de böyle bir çalışmanın yapılması gurur verici.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Evim okula yakın olduğu için okula ulaşımda sıkıntı yaşamıyorum ama sıkıntı yaşayan bazı arkadaşlarım oluyor. Bazı mahallelere yürüyerek ulaşım zor oluyor ve belli otobüsler gittiği için onlarında durağa gelmesi uzun sürebiliyor. Bu yüzden çoğu arkadaşım yürümek zorunda kalıyor. Umarım bu sorun önümüzdeki yıl çözülür.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Burayı tercih etmemin sebebi puanının diğer üniversitelere göre daha düşük olması ve denizi olan bir şehir olmasıydı. Tercih ettiğime hiçbir zaman pişman olmadım. Güzel bir eğitim aldığımız söylenemese de Çanakkale güzel bir şehir ve kendimizi burada geliştiriyoruz.

Cüneyt Akay

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler