Çanakkale’de bağımlılıkla mücadele 17.01.2020

17 Ocak 2020 14:12
Çanakkale’de bağımlılıkla mücadele 17.01.2020

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Özel İdaresi toplantı salonunda gerçekleştirilen Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına; Vali Yardımcısı Ali Muhittin Varol, Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik, Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu, Ezine Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Yenice Kaymakamı Ahmet Başer, Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal, Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, Çanakkale ili merkez ilçe belediye başkan yardımcısı Mehmet İrfan Mutluay, İl Jandarma Komutanı J. Albay Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Kıdemli Binbaşı Alpaslan Baysal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Muhtarlarımız, STK temsilcileri, İl müdürleri ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzman Doktor Sinem Topaloğlu tarafından Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantı kararları, 2019 yılı Bağımlılıkla Mücadele Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi, 2019-2023 Davranışsal Bağımlılık İle Mücadele Yerel Eylem Planı hakkında bilgilendirme, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Çanakkale İl Temsilciliği’nin kurula dahil edilmesi konularında bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Ayrıca toplantıda; Yeşilay Cemiyeti Çanakkale Genel Sekreteri Uz. Dr. Behçet Varışlı tarafından Yeşilay Cemiyeti Faaliyetleri ve üyelik işlemleri, İl Emniyet Müdürlüğü temsilcisi Ali Kartal ve İl Jandarma Komutanlığı temsilcisi J. Asb. Kd. Bşçvş. Ahmet Aydın tarafından uyuşturucu ile mücadeleye yönelik yapılan eğitim, metruk bina tespiti, park, bahçe rekreasyon alanlarına yönelik çalışmalar ve faaliyetler hakkında, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Işıl Korkmaz tarafından, okullarda yürütülen koruyucu önleyici faaliyetler, riskli gruplara yönelik çalışmalar ve okul çevresi güvenliğine ilişkin yapılan çalışmalar hakkında, Çanakkale Belediye Başkanlığı temsilcisi Mimar Fatma Yusufoğlu tarafından, Çanakkale Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bağımlılık ile mücadelede önleyici faaliyetlerine ilişkin çalışmalar hakkında, Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kuruluna sunum yapılarak bilgi verildi.

“Her kurum çok titiz çalışmalı”

Bağımlılıkla mücadelenin 2020 yılında da daha da etkili ve kapsamlı bir şekilde sürdürüleceğini vurgulayan Vali Orhan Tavlı, topluma ve milli ekonomiye zarar veren sigara ve uyuşturucu ile mücadele ve bağımlılıktan geleceğin teminatı olan çocukları ve gençleri ve tüm toplumu korumak için her kurumun çok titiz çalışması gerektiğini belirtti. Bağımlılıkla mücadelenin koordineli yürütülmesi ve eylem planlarının bir an önce hayata geçmesi için daha da etkin çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Vali Orhan Tavlı, ilgili kurum ve kuruluşların 2019 yılında bağımlılıkla mücadele konusunda yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Toplantıda, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ilimizdeki metruk binaların yıkımına dair yapılan ve yapılacak olan iş ve işlemlerin hızlandırılması, bağımlılıkla mücadele kapsamında kent güvenlik sistemine okul kamera sistemlerinin entegre edilmesi ve kamera sistemi olmayan riskli bölgelerdeki okullarda ivedilikle teminin sağlanması, 2020 yılında bağımlılık ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin il ve ilçelerde, STK’ların da katılımıyla halk tarafından daha görünür olması ve kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin artırılması kararlaştırıldı. Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısı görüş ve önerilerle son buldu.

Haber Merkezi

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler