istanbul escort

Çanakkale’de 44 bin ton üzüm üretiliyor (04.06.2020)

04 Haziran 2020 13:11
Çanakkale’de 44 bin ton üzüm üretiliyor (04.06.2020)

Çanakkale'nin coğrafi işaret tescili alan beşinci ürünü "Bozcaada Çavuş Üzümü" oldu.

Bozcaada Çavuş Üzümünün coğrafi işaret tescili alması ile ilgili düzenlenen basın bilgilendirme ve tanıtım toplantısı Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürü Müveddet Atmaca, Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Günel, teknik personel ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “Coğrafi işaretli ürünler; bulunduğu Ülkenin, şehrin ve bölgenin tanıtılmasında büyük öneme sahiplerdir. Ülkelerin ve yörelerin tanıtımını sağlayarak turizme katkıda bulunur, ülkeye marka şehirler, bölgeler kazandırır, kültürü-tarihi yarınlara taşır. Coğrafi işaret; üretilen ürünün kaynağını ve özelliklerini tanımlayan, ürünün kalitesini belgeleyen bir işarettir. Coğrafi işaretler, ürüne pazarlama gücü katar ve ürünün gerçek üreticilerini koruyarak kırsal kalkınmaya aracılık edip ülke ekonomisine katkı sağlar. Geleneksel bilgi ve kültürel değerlerimizin korunması açısından büyük öneme sahip olan coğrafi işaretler, üreticiye de pazarlama konusunda büyük avantajlar sağlamaktadır. Tüketicilerin coğrafi işaret amblemi olan ürünleri daha çok tercih etmesi bu ürünlerin satış değerini yükseltmektedir” dedi.

El Halısı, Ezine Peyniri, Bayramiç Beyazı ve Bayramiç Elması’nın ardından Bozcaada Çavuş Üzümü’nün de coğrafi işaret tescili aldığını belirten Karadağ; “Çanakkale’de coğrafi işaret tescili almış 4 ürün bulunmakta; sırasıyla "Çanakkale El Halısı, Ezine Peyniri, Bayramiç Beyazı ve Bayramiç Elması"dır. 5. ürünümüz ise " Bozcaada Çavuş Üzümü" oldu. Bozcaada Çavuş üzümü İlimizin ve Bozcaada'mızın en önemli marka değerlerindendir. İlimizde yıllık ortalama 46 bin dekarlık alandan 44 bin ton üzüm üretilmekte, bunun 12 bin tonu bozcada da üretilmektedir. Bununda yaklaşık % 50-52 si Bozcada Çavuş Üzümünden oluşmaktadır. Bozcada bağcılığının ve tarımının geliştirilmesi için başta Kaymakamlığımız, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Tarımsal Kalkınma Kooperatifimiz ve yerel yönetimler koordineli bir şekilde çalışmaktayız. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bozcaada da bağcılığı geliştirmek için; 180.000 adet Bozcaada yerel çeşitlerinden oluşan, aşılı asma fidanı, 15.000 adet bağ diğeri organik ilaç ve bordo bulamacı ücretsiz olarak bağ üreticilerine dağıtıldı. Bağ Bozum Turları projesinde kullanılmak üzere 135.000 TL’lik sepet, önlük, bandana, afiş, broşür alımı yapıldı” diye konuştu.

“Bağcılığın dışında Bozcaada da Arıcılık, Zeytincilik, Su ürünleri ve Organik tarımın geliştirilmesi için Bakanlığımız tarafından uygulanan projeler ile Bozcaada'lı üreticilerimiz desteklenmekte ve desteklemeye devam edilecektir” diyen Karadağ; “Bozcaada Çavuş Üzümünün Coğrafi İşaret almasında emeği geçen Başta Tarımsal Kalkınma Kooperatifiz Başkanlarımız Sabri ve İbrahim Başkanımıza ve tüm emeği geçen herkese teşekkür ederim. Darısı diğer ürünlerimizin başına” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler