istanbul escort

aksaray haber

Çanakkale Savaşları Mobil Müze yola çıktı (04.07.2020)

04 Temmuz 2020 14:15
Çanakkale Savaşları Mobil Müze yola çıktı (04.07.2020)

Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına ait ‘Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ 24 ay sürecek olan yolculuğuna Çanakkale’den başladı. Mobil müze 24 ay da 81 ili ve ilçeleri gezecek.

İskele Meydanı’nda düzenlenen ‘Çanakkale Mobil Müzesi’ tanıtımına, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas katıldı. Gerçekleşen törende Kaşdemir tarafından mobil müze hakkında bilgi verildi ve müze tanıtıldı. Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’nin içerisinde Çanakkale Savaşı ile ilgili resimler, fotoğraflar, çeşitli görsel materyaller ve videoların izleneceği ekranların olduğu, Çanakkale Cephesi’nden günümüze kalan çeşitli savaş objeleri sergilenecek. Çanakkale Cephesi’nde savaşan askerlerin heykellerinin de bulunduğu Çanakkale Mobil Müzesi, Türkiye’nin dört bir yanını dolaşacak. Mobil Müze’nin ilk rotasının Eceabat daha sonra ise Çanakkale Merkez, Çan, Biga, Yenice, Ayvacık, Lapseki, Bayramiç, Ezine ve Gelibolu olacağı bildirildi. Mobil Müze, daha sonrasında ise Edirne’den başlayarak 81 İl’i gezecek. 

“Çanakkale'yi görmemiş insanlarımıza bir tanıtım olacak”

Gerçekleşen tanıtımın ardından konuşan Çanakkale Valisi İlhami Aktaş; “Tarihi Alan Başkanlığımızın yaptığı bu çalışma, Türkiye genelinde var olan Çanakkale ruhunun pekişmesinde, farkındalık oluşturmasında önemli bir katkısı olacak. 81 ilimizin tümünde bazı ilçelerle beraber 106 noktaya gidiyor olması çok anlamlı. 2 yıl sürecek bu proje hem Çanakkale'yi görmemiş insanlarımıza bir tanıtım olacak, hem de İlerleyen günlerde Çanakkale’mize daha fazla vatandaşımızın gelmesini sağlayacak bir çalışma olmuş. Başta sayın başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, çok güzel bir düşünce hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

“Herkesi Çanakkale’ye bekliyoruz”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ise; “TBMM’de çok desteklediğimiz bir proje. Her şeyden önce ben Alan Başkanımız başkanlığında Turizm Bakanlığımıza teşekkür etmek istiyorum. Çünkü biz biliyoruz ki Çanakkale demek Türkiye demek ve biz bunu Çanakkale’den her zaman dile getiriyoruz. Çanakkale Cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı topraklar ve biz istiyoruz ki Türkiye’nin her noktasında ki çocuklarımız 1915 ruhunu, Çanakkale ruhunu, Çanakkale’de bu toprakları, şehitlerimizin, gazilerimizin ecdadımızın bize hediye etmek için verdiği mücadeleyi her noktada anlasınlar ve hissetsinler. O yüzden de yıllardır Türkiye’nin her yerinden gençlerimizi, evlatlarımızı Çanakkale’ye davet ediyoruz. Burada bir millet olmanın nasıl bir şey olduğunu görmelerini istiyoruz. Gelemeyen çocuklarımıza da sayın bakanlığımızın ve başkanlığımızın önderliğinde bu tırı gönderiyoruz. Bu sadece Çanakkale’nin tanıtımına değil, bizler için aslında millet olmanın önemini anlatacaktır ve aslıda bütün Türkiye’de kalbi Çanakkale için çarpan, kalbi bayrak için atan herkesi de Çanakkale’ye bekliyoruz” diye konuştu.

 “Çanakkale ruhunu daha iyi hissetmelerini sağlamayı amaçlıyoruz”

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir de; “Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Çanakkale’den yola çıkıyor. İlk önce Çanakkale ve ilçelerini dolaştıktan sonra Tüm Türkiye’yi ve bazı ilçeleri dolaşarak Çanakkale Ruhunu her yere taşımaya ve Çanakkale Ruhunu her yerde hissettirmeyi amaçlıyoruz. Cumhurbaşkanlığı 100 günlük eylem planı içerisinde de yer bulmuş olan bu mobil müze, zaten ortak değerimiz olan Çanakkale’yi, Çanakkale Ruhunu bütün Türkiye’de bütün vatandaşlarımızla taşımak hissettirmek amacıyla Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yaptığımız bir projedir. Çanakkale dendiği zaman Türkiye’de akan sular durur, hepimizin kalbi başka çarpmaya başlar. O yüzden bizde bu ortak değerimiz olan Çanakkale’yi, buraya gelemeyen vatandaşlarımızın da ayağına götürerek Çanakkale ruhunu daha iyi hissetmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Çanakkale’ye daha önce gelenlerde belki fazla gelmek isteyecekler. Umut ediyorum ki büyük heyecan uyandıracaktır. Gittiği her ilde gündem olacaktır ve gittiğimiz her yerde Çanakkale daha iyi anlaşılacak, daha iyi tanıtılacaktır. İçerik olarak ta gayet güzel bir düzenleme yaptık. Çok modern ölçülerde çok özellikli bir mobil müze oldu. Hatta belki ilk defa bir gezici mobil müzede bir TIR’da engelli asansörümüz de var yani engelli dostu bir proje bu. Engelli bir vatandaşımız bu mobil müzeyi görmeyi amaçladığı zaman hemen asansör inip onu alıp yukarı çıkaracak. Çanakkale ruhu her yerde zaten, ana temamızda ‘Al Sancağın dalgalandığı her yerdir Çanakkale.’ 81 ilimizin tamamını dolaşacak hatta birçok ilçemize de gidecek. 24 ay sürecek olan bu seyahat 108 noktada vatandaşımızın hizmetinde olacak. 81 ilimizle beraber bir çok ilçemizde de bu müzeyi bu tırı görme imkanına sahip olacaklar. Çanakkale’nin ilçelerinden sonra Edirne, Trakya’yı gezdikten sonra İstanbul akabinde de 81 ilin tamamı gezilecek. Hayırlı yolculuklar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Enishan Keskin

Etiketler: çanakkale

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler