Çanakkale Obezite Okulu ilk mezunlarını verdi

16 Mayıs 2018 17:17
Çanakkale Obezite Okulu ilk mezunlarını verdi

Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak, sağlıklı hayatın "hayat tarzı" olarak benimsenmesini sağlamak ve obeziteye dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen "Çanakkale Obezite Okulu Programı" ilk mezunlarını verdi.

Çanakkale Sağlıklı Hayat Merkezi'nde 21 Mart’tan bu yana devam eden program kapsamında diyetisyen ve psikologlar tarafından sağlıklı beslenmeye ve yeme davranışının psikolojik yönüne dair eğitimler verilmiştir. Kişiye özel beslenme programları hazırlanarak diyet takibi gerçekleştirilmiş, motivasyon çalışmalarının yanı sıra bireysel psikolojik görüşme hizmeti sağlanmıştır. Spor antrenörleri eşliğinde katılımcılara aerobik, pilates ve spor aktiviteleri yaptırılmış ekip üyelerinin katılımı ile de düzenli yürüyüş ve egzersiz faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Bunların yanı sıra; katılımcılar Müdürlüğümüzce düzenlenen özel günlerdeki yürüyüşlere, Astım Günü, Sağlık için Hareket Et Günü gibi etkinliklere de iştirak etmişlerdir.
Her yaş grubundan katılımcının kabul edildiği programa 95 katılımcı başvurmuş, 61 katılımcı mülakatlara gelmiş ve mülakatlar sonucunda 26 katılımcı seçilmiştir. 21 Katılımcı programı tamamlamıştır. 7 hafta sonunda ise katılımcıların ağırlıkları ölçülerek; ağırlık kayıpları yağ, su ve kas bazında değerlendirilmiştir.
Yazılı sınav sonucu, devamsızlık durumu, verilen ödevlerin yapılması, ağırlık kayıpları, yağ kayıpları ve beden kitle indeksindeki düşüş oranları başlıklarında katılımcılar değerlendirilmiş, ölçüm yapılan 21 katılımcıda, 7 hafta sonunda toplamda 64,8 kg ağırlık kaybı sağlanırken bu sayının 48,6 kilogramı yağ kaybı olarak kayıtlara geçmiştir. En başarılı 4 katılımcıya hediye verilirken; sonraki obezite okulu programlarında koçluk yapma hakkı tanınarak katılımcıların programa devamlılığı sağlanmıştır. 
Çanakkale Obezite Okulu 2. Dönem Programı kayıtları ise Eylül ayı başında başlayacak olup; başvurular Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü’nün Barbaros Mahallesi’nde yer alan ek binası Halk Sağlığı Başkanlığı ‘’Sağlıklı Hayat Merkezi’nde şahsen yapılacaktır. Ücretsiz gerçekleştirilen programın yeni dönem kayıtları Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait web sitesi ve sosyal medya hesaplarından, aile hekimliklerinden ve hastanelerden duyurulacaktır.

Nursel Güngördü

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler