ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

27 Mayıs 2018 13:51
ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Enes Bakır

1- 2018 Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale'ye artısı olacak mı?

Troia Yılı’nı bütün insanlar içlerinden geçtiği gibi kutluyorlar. Bence güzel bir şekilde tanıtılıyor. Bazı etkinlikler yapılıyor ama bu etkinliklerin sadece Çanakkale İskelesi’nde değil de Çanakkale’nin her yerinde yapılması daha doğru olur diye düşünüyorum.  Mesela Çanakkale’de büyük bir alanda tanıtımlar yapılabilir, insanların bu konuda bilgili olması sağlanabilir. Bu yılı sadece bir haftaya ya da bir aya sığdırmak yanlış olur. Bence bir yılın tamamına yayılması gerekiyor. Bu etkinliklerin belli programlar dahilinde kategorileri ayrılması gerekiyor. Mesela müzik, tiyatro, bilim gibi etkinlikler yapılabilir. Çanakkale’de zaten turistlere yönelik etkinlikler yapılıyor ve bu etkinliklerin sayısının arttırılması bu yıla katkıda bulunacaktır.  Eminim ki gelecek yıllarda turizm açısından olumlu bir katkısı olacaktır.

2- İl ve ilçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

Köprü bence gayet güzel bir fikir, güzel bir proje diye düşünüyorum. Bende her zaman destekçisi olmuşumdur. Zaten yapımını da başlandı. Yatırım konusuna baktığımızda buralara pek yatırım yapılamadığını söyleyebilirim. Çanakkale’nin merkezine alışveriş merkezi tarzında daha fazla kurum açılmalı diye düşünüyorum. Çünkü gençler daha çok buralarda zaman geçiriyorlar ama tabii buraların içerisinin kültürel anlamda doldurulması gerekiyor.

3- Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Çanakkale'de üretilen tarım ürünleri ülkenin büyük bölümüne gidiyor. Örneğin Ezine peynirini bilmeyen yoktur. Bunların dünyaya yayılmasını da isteriz. Onun için de çiftçilere yatırım yapılması gerekiyor. Biraz daha ekonomik kolaylıklar sağlanması gerekiyor. Çiftçilik zaten zor bir meslek. Ürünlerle sürekli ilgilenilmesi gerekiyor. Bunun yanında az kazanç olunca da ister istemez tarımdan uzaklaşmak istiyorlar. Örneğin küçükbaş hayvan desteği verilmeye başlandı. Bunun gibi desteklerin daha fazla artması gerekiyor. Önceki yıllarda da yapılabilirdi ama başlaması güzel bir girişim. Böyle teşviklerin artması da daha güzel olacaktır.

4- Gelibolu Tarihi Yarımada'da neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oluyor mu?

Benimde gidip gezdiğim bir yer. Gelişme konusunda pek olumlu bakmıyorum. Yani burada Çanakkale ruhu yeterince yansıtılabiliyor. Gelişmesinde samimiyet kaybolma ihtimalide var. Planlı geliştirilmesinde de fayda olacaktır ama çokta samimiyeti bozmamak gerekiyor.

5- Yakın bir tarihte Küçükkuyu - Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale'ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli'de geçirmek ister misiniz?

Öğrenciler içinde halk içinde uygun fiyata yapılması gerekiyor diye düşünüyorum. Herkesin görmesi gereken bir yer. Çanakkale'ye bir dinamizm kazandırabilir ama büyük farklar yaratmayacaktır. Turizmde bir canlılık olur ama büyük bir talep beklememek gerek diye düşünüyorum. NURSEL GÜNGÖRDÜ

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler