istanbul escort

ÇANAKKALE DARDANELSPOR TARİHİ 1.BÖLÜM (24.07.2020)

24 Temmuz 2020 11:31
ÇANAKKALE DARDANELSPOR TARİHİ 1.BÖLÜM (24.07.2020)

Çanakkale Dardanelspor Tarihinin 1.Bölümünü siz okuyucularımızla buluşturuyoruz.

Çanakkale Dardanelspor Tarihi Kitabında yer alan Çanakkale Dardanelspor’un 1966-2010 yılları arasındaki faaliyetlerini siz Kaleninsesi Gazetesi okuyucularınla buluşturmaya başlıyoruz. Kaleninsesi Gazetesi olarak her gün Çanakkale Dardanelspor tarihinin bir bölümünü sizlerle buluşturacağız.

ÇANAKKALE’DE SPOR’UN GELİŞMESİ

Çanakkale’de Spor; Meşrutiyetin ilanı ve cemiyetlere izin çıkmasıyla birlikte, İstanbul gibi 1908 yılından sonra kıpırdamaya başlamış, daha önceleri Rumlar,Ermeniler ve Levantenlerin, çok az sayıda da Türklerin mahalle aralarında oynadığı futbol, 1908 yılından sonra şekillenmeye başlamış ve Meşrutiyetle birlikte kulüpleşmeye doğru yol almıştır. İşgal Yıllarında tıpkı İstanbul’da olduğu gibi Çanakkale’de de İşgal kuvvetleri özellikle de İngilizler’le maçlar yapılırdı. Zaman zaman kavgalar çıksada dostane havada geçen bu ilk maçlar Çimenlik kalesinde yapılır. Halk’da bu karşılaşmalara büyük ilgi gösterirdi.

İlk başlarda pek düzenli olmayan bu spor faaliyetleri ve kulüpleşme çalışmaları 1927 yılında ciddiyet kazanmış ve Türk Ocağı ile İdman Cemiyetleri Birliğinin kurulması ve önderliğiyle iyice hızlanmıştır.

Savaş sonrası yanmış, yıkılmış Çanakkale Kalesi ili, kültürel olarak gelişimini sürdürürken yavaş yavaş spor sahalarında da boy göstermeye başlamış ve İlk futbol ligi 1932-33 sezonunda 8 takımın katılımıyla oynandıktan sonra Çanakkale takımları, Türkiye Futbol Şampiyonası ile birlikte tüm yurtta varlıklarını kanıtlamışlardır.

1932-33 sezonunda ilk Çanakkale şampiyonluğunu kazanan Türkgücü takımı 1934 Ekim’inde yapılan Türkiye Futbol Şampiyonası İstanbul Grubunda yer almış ve 12 Ekim’de karşılaştığı Beşik-taş’a 6-0 kaybederek kupaya veda etmiştir. 13 Teşrinievvel (Ekim)1934 tarihli Vakit Gazetesi, bu maçla ilgili aynen şöyle yazmaktadır.

“İKİNCİ MAÇI İSTANBUL VE ÇANAKKALE ŞAMPİYONLARI YAPTILAR”

İstanbul şampiyonu Beşiktaş’ın rakibine göre bir hayli ağır basacağı tabii idi. Filhakika İstanbul birinci devrede beş sayı çıkardı. Seyirciler bu sayıların ona çıkacağını tahmin etmeğe başlamışlardır. Fakat tahminler doğru çıkmadı. İstanbul çok enerjik oynayan Çanakkale şampiyonu karşısında ikinci devrede ancak bir sayı çıkararak neticeyi 6-0 kazandı.

Çanakkale şampiyonunun kuvvetli rakibi karşısında yılmadan çalışması, seyircilerin takdirini çekiyordu. Beşiktaş takımında Hüsnü Bey sağ muavin oynamıştır.

Bir sonraki sezon yine Çanakkale şampiyonu olan Türkgücü takımı bir kez daha Türkiye Futbol Birinciliklerine katılmaya hak kazandı. Bu kez Balıkesir grubunda yer alan Türkgücü, ilk maçında bu seferde İstanbul şampiyonu Fenerbahçe ile eşleşti ve 25 Ağustos 1935 Pazar günü oynanan maçta güçlü rakibine 8-0 yenilerek elenmekten kurtulamadı.

3530 sayılı Beden Terbiyesi Kanunu’nun 1938 yılında yürürlüğe girmesini takiben teşkilatlanma gerçekleşmiş ve ilk resmi nitelikli spor kulüpleri kurulmuştur. Bu dönemde Çanakkale Türkgücü, Biga İdmanyurdu, Ezinespor ve Avcılık Birliği, Gelibolu İdman Yurdu, Ayvacık ve Lapseki Gençler Birliği, Eceabat Ecespor ile Çanakkale Milli Güç kulüpleri kurulmuş, kulüpleşme ve düzenli spor faaliyetlerinin ilk örnekleri görülmeye başlamıştır. O yıllarda Türkgücü ve Biga İdman Yurdu arasında başlayan futbol rekabeti günümüzde de aynı şiddetiyle devam etmekte ve Dardanelspor- Bigaspor maçları her zaman büyük heyecan ve mücadeleye sahne olmaktadır.

İlk olarak Cumhuriyet Meydanındaki bir binada hizmet veren Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü binasının istimlakı sonucu, Teşkilat Valilik yanındaki Belediye’ye ait binaya taşınmış, 1971 yılında ise sahildeki kayıkhane lokaline taşınarak hizmet buradan sürdürülmüştür. 1987 yılında Spor tesisleri Kompleksi içindeki hizmet binasına taşınan Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü günümüzde faaliyetlerini 18 Mart Stadı içinde sürdürmektedir.

50’li yıllara gelindiğinde Çanakkale’de spor iyice gelişmiştir. Tek parti döneminde CHP’nin de katkılarıyla kentin ileri gelen şahsiyetleri İzzet Melih Dilmaç, Çanakkale’nin o dönemdeki tek gazetesini çıkartan “Gazeteci” Cevdet Bey, Türkgücü Başkanlığı da yapan “Tuhafiyeci” Muzaffer, Emekli  Albay Hasan Hadimioğlu, “Terzi” Halit, sporun kalkınmasında önemli roller üstlenmişler ve Beden Terbiyesinde görevler almışlardır.

Çok Partili hayata geçtikten sonra da spor adamlarının bazıları Cumhuriyet Halk Partisi, bazıları da Demokrat Parti saflarına geçmişlerdir. Ancak siyaset meydanında şiddetli tartışmalar hatta büyük kavgalar olsa da, spor sahalarında birlik beraberlik hiç bozulmamış ve Çanakkale’de sporun gelişmesi için ne gerekiyorsa, özveriyle yerine getirilmiştir.

Ama bütün yurtta olduğun gibi Çanakkale sporunun da en büyük sorunu parasızlıktı. Artık 50’li, 60’lı yıllarda kulüp ve sporcu sayısı iyice artmış, ama parasızlık Çanakkale sporunun belini bükmeye başlamıştır. İşte bu dönemde kulüplerin birleşmesi ve Çanakkalespor’un kurulması gündeme gelmeye başladı.

Kaynak: Cem Ertuğrul (Çanakkale Dardanelspor Tarihi)

Çanakkale Dardanelspor Tarihi kitabının Kaleninsesi Gazetesinde yayınlanması izni Sayın Niyazi Önen’den alınmıştır.

 

 

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler