istanbul escort

Büyük Hedeflerime Sabırla Ulaşacağım (04.07.2020)

Son Güncelleme : 04 Temmuz 2020 10:07
Büyük Hedeflerime Sabırla Ulaşacağım (04.07.2020)

Çan Taekwondo Spor Kulübü sporcusu Hayat Uçar hedeflerini anlattı.

Çan Taekwondo Spor Kulübünün başarılı Taekwondocusu  Hayat Uçar taekwondo sporuna babası sayesinde başladığını ifade ederken, kendisine koyduğu büyük hedeflere ulaşmak için sabırla mücadele edeceğini ifade etti.

Başarılı sporcunun antrenörlüğünü Milli takım antrenörlerinden Hasan Altunışık yapmakta

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ ?

HAYAT UÇAR: Merhaba adım Hayat Uçar on dört yaşındayım. Çanakkale Çan özer orta okulunda. 8. Sınıf öğrencisiyim.Tekwondo sporuna 2018 yılında başladım.

SİZİ SPORA YÖNLENDİREN SEBEPLER VE KİŞİLER VARMI ?

HAYAT UÇAR: Babamın teşvikiyle bu spora başladım. Daha öncesinde zaten atletizm yapıyordum.

İLK MÜSABAKANIZDA NE HİSSETTİNİZ ?

HAYAT UÇAR: Çok heyecanlıydım aynı zamanda da mutluydum. Kalabalık bir seyirci karşısında olmak farklı bir durumdu benim için. Hasan hoca gibi tecrübeli bir hocamın varlığı, gerekse kulübümüzde ki tecrübeli ablalarımın varlığı bana güç vermişti.

ÇALIŞMA ORTAMLARINIZ UYGUN MU ?

HAYAT UÇAR: Genel olarak kulübe geldiğim ilk zamanlarda çalışma ortamımız bizi zorluyordu. Ancak özellikle hasan hocamızın gayretleriyle daha da iyi noktalara geldi. Umarım böyle milli sporcular çıkarmış olan kulübümüz daha çok desteklenerek hak ettiği en güzel ortamlara ulaşacaktır.

OKUL VE SPOR’UN BİR ARADA YÜRÜMESİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ ?

HAYAT UÇAR: Biraz yorucu oluyor tabi ki her  akşam antrenmanımız var. Ancak spor yaptığım zaman rahatladığım için bunu bir bahane olarak görmüyorum. Okul dersleri sonuçta zihinsel bir çaba gerektiriyor idmanlarda ise fiziki aktiviteyle zihnimiz rahatlıyor. Sınav zamanları zaten idmanlarımızı azaltıyoruz. Yani spor okulumuzu tamamlayan bir ortam olarak görüyorum. Ayrıca idmanlarımızın bir bölümü zorlayıcı olsa da arkadaş ortamımızın iyi olması hoş zamanlar geçirmemizi sağlıyor. Yani hem spor yapıyor hem de eğlenebiliyoruz. 

ÖRNEK ALDIĞINIZ SPORCU VEYA SPORCULAR VARMI ?

HAYAT UÇAR: Kulübümüzün başarılı milli sporcularından Zeliha Ağrıs, İrem Yaman ve Nur Tatar örnek aldığım sporculardır. Onlarla aynı kulüpte olmak bana hem gurur veriyor hem de beni motive ediyor. Bu benim için büyük bir şans olarak görüyorum.

TAEKWONDO SPORUNA  İLK BAŞLADIĞINIZDA NE GİBİ ZORLUKLARLA KARŞILAŞTINIZ ?

HAYAT UÇAR: İlk başta tekniklerde zorlanmıştım onun dışında bir sorunum yoktu. Bu zorluğu da kısa sürede aştığımı düşünüyorum zira bunda hocamızın gerçekten Türkiye’de sayılı hocalardan olması etkili.

TAEKWONDO SPORU  NASIL BİR DİSİPLİN GEREKTİRİYOR ?

HAYAT UÇAR: Düzenli çalışmalarınızı yapmanız ve tekrar etmeniz gerekiyor. Ara verildiğinde formdan düşüyorsunuz. Ayrıca bu sporda kiloda önemli sağlıklı beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Aslında sağlıklı bir yaşam için gerekli olan disiplini taekwondo sayesinde biz mecburen yerine getirmiş oluyoruz. 

ANTRENMANLARINIZDAN BAHSEDERMİSİNİZ ?

HAYAT UÇAR: Yorucu bir tempomuz var. Yaz geldiğinde sabahları koşu akşam ise antrenman yapıyoruz. Okul zamanı sadece akşamları antrenman yapıyoruz. Antrenmanlarımız tabiî ki yorucu oluyor ancak aynı zamanda eğlenceli geçiyor. Belki de en güzel yönü gün geçtikçe geliştiğimizi görüyoruz bu çok güzel bir duygu.

MÜSABAKAYA ÇIKARKEN NASIL KONSANTRE OLUYORSUNUZ ?

HAYAT UÇAR: Maçı kazanabileceğimi düşünüp kendimi motive ediyorum. Ailem ve takım arkadaşlarımda yanımda olduğu için ve beni destekledikleri için kendimi iyi hissediyorum.

MÜSABAKA SIRASINDA NELER HİSSEDİYORSUNUZ ?

HAYAT UÇAR: Maç anında teknikleri düşünüyorum. Tabi ki heyecanlı oluyorum.

TAEKWONDO  SPORCUSU OLMANIN ZORLUKLARI NELERDİR ?

HAYAT UÇAR: Düzenli çalışma tekrar etme ve sabır gerektiriyor. Tabi bu zorluk aynı zamanda bize hayatta avantaj sağlıyor. Taekwondo uzun soluklu bir spor bir anda başarıya ulaşamıyoruz. Uzun çalışmalar sonrası belli bir seviyeye gelebiliyoruz. Birde bireysel bir spor buda ayrı bir zorluk bence.

YAPTIĞINIZ SPOR’A AİLENİZİN BAKIŞ AÇISI NEDİR ?

HAYAT UÇAR: Bu konuda en büyük destekçimiz ailemdir. Bizim sporcu olarak sabırlı ve gayretli olduğumuz gibi ailemizde aynı şeyleri yaşıyorlar. Onlarda zamanlarını ayırıyorlar. Beni her akşam getirip götürüyorlar. Şehir dışı müsabakalarda da beni hiç yalnız bırakmadılar.

BU SPORDA HEDEFLERİNİZ NELER ?

HAYAT UÇAR: Şuan ki hedefim Türkiye Şampiyonu olmak. Tabi ki daha büyük hedeflerim var ancak şuan tek düşündüğüm Türkiye Şampiyonasında birincilik.

KATILDIĞINIZ ŞAMPİYONALARDAN VE BAŞARILARINIZ NELERDİR ?

HAYAT UÇAR: Çanakkale il üçüncülüğü ,ve İki tanede ikinciliğim var. Birçok müsabakada da yer almak istiyorum.

Etiketler: taekwondo çanakkale türkiye derece madalya

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler