''BURADA YAŞAMAK ZOR''

06 Temmuz 2018 09:20
''BURADA YAŞAMAK ZOR''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Hilal Aksan, ''Mezun olduktan sonra iş imkanları dahilinde burada yaşamayı isterim ama bu zor görünüyor.''dedi.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Hilal Aksan

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

 

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

İhtiyaçların karşılanması bakımından Çanakkale’de bir sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim. Aradığınız materyalleri bulabiliyorsunuz, bazen seçenek yetersizliğinden dolayı fiyatlar biraz absürt olabiliyor ama onun içinde elimizden bir şey gelmiyor. En kötü ihtimalle başka bir şehirden sipariş edebiliyoruz. Kültürel aktiviteler bakımından Çanakkale gelişmiş bir şehir, üniversite de yaşayan insanların da farklı kültürlerden oluşmasıyla bir çeşit kültürel zenginlik ortaya çıkıyor ve bu da aktivitelere yansıyor. Yüz yıl önce bu toprakları kurtaran atalarımızda bu kültürel çeşitlilikle bu vatana sahip çıkmışlar. Burada yaşayan insanlarında bu kültürel zenginliğe sahip çıkması gurur verici. Barınma alanında her yerde yurt olduğunu söyleyebilirim. Son zamanlarda öğrenci nüfusunun artışıyla birlikte apart ve yurt yapımını önem verildiğini görebiliyoruz. Burada yaşayan öğrencilerin bu konuda sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Mezun olduktan sonra iş imkanları dahilinde burada yaşamayı isterim ama bu zor görünüyor. Çanakkale küçük bir şehir olduğu için mevcut iş sahası çok dar görünüyor. Bizim yapabileceğimiz meslekler daha çok büyükşehirlerde olduğu için mecburen oralara gitmek zorundayız. Çanakkale güzel bir şehir, herkes burada yaşamayı ister ama yaşamak için geçim derdini de düşünmemiz gerekiyor. O yüzden burada yaşama imkanı düşük diye düşünüyorum.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Güzelyalı ve Dardanos yakın olduğu için başlıca tercih ettiğim yerler oluyor. Oralar sanırım köy olarak geçiyor. Dardanos'daki okulun yaptığı sosyal tesis çok güzel ve sürekli oraya gitmeye çalışıyorum. Güzelyalı'da yolları biraz sıkıntı yaşatıyor ama orası da bitti sayılır. Bozcaada ve Gökçeada Türkiye’nin en güzel iki adasıdır. Çanakkale'nin turizm potansiyelini arttıran yerlerin başında geliyorlar. Uzak olmasına rağmen oralara gitmek için fırsat yaratmaya çalışıyoruz. Kilitbahir oldukça güzel bir yer, zaten Çanakkale’nin birçok yerleşim yeri denize kıyısı olan, sahili olan yerler o yüzden beğendiğim yerleşim yerlerine hepsini örnek gösterebilirim. Denizin ve yeşilliğin olduğu her yer benim için güzeldir. Bu konuda Çanakkale'de yaşadığımız için şanslıyız diyebilirim.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Son zamanlarda Troia Ören yerine gitme şansım olmadı. Yetkililerin bu konuda elinden geleni yaptığını düşünmek istiyorum. Restorasyon konusunda ülkemiz biraz geride kalıyor. Umarım Troia gibi bir değere bu yapılmaz ve güzelliğiyle büyüleyen Troia, Çanakkale’yi dünyaya tanıtır.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Okula ulaşım da belli başlı sıkıntılar yaşıyoruz. Terzioğlu yerleşkesi uzak bir yerde olduğu için okula giderken araç kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Okulun içinde bir yurtta yaşamadığınız sürece buna mecbursunuz. Şehir içi otobüslerde bazen bir aksama oluyor ve geç geliyorlar, bu insanı zor duruma sokuyor. Özellikle sınav zamanları ve özel günlerde bunu çok sık yaşıyoruz. Kepez’de oturanlar daha zor durumda onların okula ulaşabileceği otobüs sayısı daha kısıtlı olduğu için sorun yaşıyorlar. Çanakkale’nin ulaşım konusunu elden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Çanakkale gelişen bir şehir ama ulaşımda aksaklıklar olursa bu gelişimi kötü etkileyecektir.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Çanakkale’yi tercih etme sebebim İstanbul’a yakın olması oldu. Biz güzel sanatlara yetenek sınavıyla girdiğimiz için uzak yerlere sınava gitmek zor oluyor. O yüzden daha yakın tercihlerimiz oldu ve burayı kazandım. Kazandığıma da mutluyum, değerli hocalarımız var, onlardan aldığımız bilgiyle gelecekte iyi yerlere gelmeyi ümit ediyoruz.

Necmiye Tarlasüren

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler