Bozcaada'ya Müjde: İçmesuyu Hatları Yenilenecek 17.01.2020

Son Güncelleme : 17 Ocak 2020 11:01
Bozcaada'ya Müjde: İçmesuyu Hatları Yenilenecek 17.01.2020

Başkan Yılmaz, dün AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Bülent Turan'ı meclisteki makamında ziyaret etti.

Bozcaada ve sorunları ile ilgili verimli bir görüş alışverişi esnasında üzerinde uzun yıllardır çalışılan, adanın ciddi problemlerinden biri olan ve tüm dosyanın tamamlanarak İlbank Genel Müdürlüğü tarafından son onay aşamasında olan Bozcaada İçme Su Hatları  Kesin  Projesi'nin onayı için Bülent Turan'dan ada halkı adına destek istedi. Bülent Turan'ın olumlu yaklaşımı ve girişimleri ile proje onaylandı.

1980'li yılların başında yapılan ekonomik ve işletme ömrünü doldurmuş, sürekli olarak %40'a ulaşan kayıp kaçağa sebep olan mevcut içmesuyu hatlarının yenilenebilmesi Ekim 2014te Bozcaada Belediyesi ve İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma ile Bozcaada İçmesuyu Kesin Projesi için proje çalışmaları tamamlanmış, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan izinler alınmış, yaklaşık maliyet çıkarılmış ve İLBANK tarafından ihale ve imalata uygun hale getirilmiştir.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz; "Bu proje ile adamıza içmesuyu sağlayan anakara Taştepe kuyularından deniz hattının başlangıç noktasına kadar olan 20 km'lik bir bölümü asbest isale hattı ile ada merkezinde bulunan 25 km'lik içmesuyu dağıtım şebekesinin su temininde bir kesinti olmadan değiştirilmesi planlanmıştır. Aynı zamanda mevcut su depolarının yeri ve kapasitesi değiştirilerek enerji tasarrufu ve ada içinde basınçlı su sağlanacaktır.
Projenin yaklaşık bedeli olan 18.000.000 TL'nin %50'si SUKAP kapsamında hibe olarak alınacak -9.000.000 TL- kalan %50 ise 20 yıllık sürede İLBANK'a ödenecektir.Bozcaada İçmesuyu Kesin Projesi'nin İLBANK'tan onaylanarak hayata geçmesinde büyük emeği olan Çanakkale AK Parti Milletvekili ve AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan başta olmak üzere İlbank yetkilileri ve tüm emeği geçenlere kurumumuz ve Bozcaada halkı adına teşekkürlerimizi sunarız." dedi.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler