BORÇLULARI İLGİLENDİREN KANUN ÇANAKKALE’DE ANLATILDI

05 Temmuz 2018 09:13
BORÇLULARI İLGİLENDİREN KANUN ÇANAKKALE’DE ANLATILDI

Vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7143 sayılı kanun tanıtım toplantısı Çanakkale Ticaret Borsası’nda (ÇTB) yapıldı.

Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB), Resmi Gazetede 18 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren "Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143 Sayılı Kanun” ile ilgili tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı. Çanakkale Defterdarlığı işbirliğinde Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Faruk Gözübüyük’ün katılımı ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına iş dünyası temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.
Tanıtım Toplantısına Defterdar Alpay Ekici, Gelir İdaresi Müdürü Tahsin Kalpaklıoğlu, Vergi Dairesi Müdürü Sedat Vatansever, Geçmiş Dönem Defterdarı Mustafa Işık, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Yönetim Kurulu Üyesi Birol Çetin, Muhasebeciler Odası Başkanı Kadir Elibol, Borsa üyeleri ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerden oluşan çok sayıda davetli katıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Faruk Gözübüyük, yaptığı konuşmada söz konusu kanun ile ilgili geniş bilgilendirmelerde bulundu.

Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB), Resmi Gazetede 18 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren "Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143 Sayılı Kanun” ile ilgili tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı.

Çanakkale Defterdarlığı işbirliğinde Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Faruk Gözübüyük’ün katılımı ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına iş dünyası temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.
Tanıtım Toplantısına Defterdar Alpay Ekici, Gelir İdaresi Müdürü Tahsin Kalpaklıoğlu, Vergi Dairesi Müdürü Sedat Vatansever, Geçmiş Dönem Defterdarı Mustafa Işık, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Yönetim Kurulu Üyesi Birol Çetin, Muhasebeciler Odası Başkanı Kadir Elibol, Borsa üyeleri ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerden oluşan çok sayıda davetli katıldı. 

 

Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Faruk Gözübüyük yaptığı konuşmada şunları aktardı; “Bilindiği üzere, “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun” 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanun ile;
 31.03.2018 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme, Motorlu Taşıtlar Vergisinde büyük oranda ödeme kolaylığı,
 Trafik Para Cezaları ve diğer idari para cezalarında önemli indirim,
 Peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90 indirim,
Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesi,
 Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında %80’e varan indirim,
 İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi,
 Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme,
 Matrah ve vergi artımında vergi incelemesinden muafiyet,
 İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma,
Beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan,
 Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması,
 Borçları 18 taksitte 36 ay sürede ödeme,
 Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme,
 Vadesi 31.12.2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi gibi çok önemli imkânlar getirilmiştir.

Bu düzenlemelerden nasıl faydalanacağız Bu düzenlemelerden kesinleşmiş itilaflı alacaklar hususunda mükelleflerimizin 31 Temmuz’a kadar müracaat etmeleri gerekiyor. İşletme kayıtlarının düzeltilmesi ve matrah artırımı yönüyle yapacağımız müracaatlarımızın süresi Ağustos ayının sonu, Varlık barışı ile alakalı yapacağımız müracaatlarımızın süresinin ise 30 Kasım olarak belirlemiş durumdayız. Bu müracaat tarihini göz önüne alarak mükelleflerimizin bu düzenlemelere intibaklarını bekliyoruz.”

 

Altının çizilmesi gereken hususların bir tanesinin matrah artırımı hususu olduğunu belirten Daire Başkanı Gözübüyük; “işletmelerimizin inceleme riski ile karşı karşıya kalmamaları için bundan sonra önlerine daha rahat bakabilmeleri için kendi planlarını daha rahat yapabilmeleri için mükelleflerimize bir nevi kasko gibi matrah artırımı düzenlemesini getirdik. Nitelikli suçlara bulaşmamış mükelleflerimizin matrah artırımını kabul ediyoruz ve matrah artırımından faydalanmalarını bekliyoruz.

Faydalandığı zaman mükellefimiz bir takım avantajlara sahip olacak. Avantajların temelinde şu var. Vergi asılında teorik olarak vazgeçmiyoruz. Vergi aslı dışında kalan gecikme zam faizlerinin yanında asla bağlı olan cezalar var. Biz bu cezalardan vazgeçiyoruz. Gecikme zam ve faizlerinden vazgeçiyoruz onların yerine yurtiçi üfe endekslemesini yapıyoruz. Buda normal faizlere göre üçte ikilik mükellef lehine bir avantaj sağlıyor. Duruma göre, zamana göre taksit durumuna göre değişiyor. Ama her halükarda baktığınız zaman mükelleflerimizi cezalardan kurtarıyoruz. Gecikme zam ve faizlerinde de ciddi avantaj sağlıyoruz. Biz bunu nasıl ödeyeceğiz? Bunları eğer peşin öderseniz peşin ödemede ilk taksit döneminde ödenmişse %50’lik bir avantaj sağlıyoruz. Daha sonra taksit dönemlerinin ödenmesi halinde endeksleme ve katsayı uygulaması çerçevesinde karşılaşacakları yükleri belirliyoruz ve bunları ödeme planına bağlıyoruz. Bunun yanında peşin ödeme imkân ve ihtimalleri yok denen mükelleflerimiz açısından da taksitlendirme imkânımız var. Taksitlendirme seçeneklerini seçmesi durumunda mükelleflerimizin yapılandırmalarını kendilerine teslim ediyoruz ve ödemelerini bekliyoruz. Bir yıl içerisinde iki taksiti aşmaları durumunda yapılandırmalarının da bozulacağını ifade etmek isterim bununda altını çözmemizde fayda var.”şeklinde konuştu.

 

Kanunun getirmiş olduğu imkanlar ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Şube Müdürü Özgür Özer ise, Kesinleşmiş alacaklar, dava safhasındaki alacaklar başta olmak üzere kanunun getirmiş olduğu düzenlemeler ile ilgili katılımcılara bilgilendirmede bulundu.

Gelir İdaresi Başkanlığından Şube Müdürü Osman Fidan ise, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, Varlık Barışı hususlarında bilgilendirmelerde bulundu. 
Konuşmaların ardından iki oturumdan oluşan toplantının ikinci bölümünde interaktif şekilde katılımcıların soruları yetkililer tarafından cevaplandı. BÜLTEN

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler