istanbul escort

aksaray haber

Bolat; “Bayramda hijyene ve kurallara uyalım” (29.07.2020)

29 Temmuz 2020 17:11
Bolat; “Bayramda hijyene ve kurallara uyalım” (29.07.2020)

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Kurban Bayramı nedeniyle çevre temizliği ve hijyen konusunda vatandaşları uyardı. Bolat; “Bayramda hijyene ve kurallara uyalım” dedi.

Kurban Bayramı’nda çevre temizliği ve sağlık açısından dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat; “Bilindiği üzere, Kurban Bayramı; dini bir görev olan Kurban kesimiyle birlikte, çevre, sağlık, sosyal ve ekonomik boyutları da bulunan kapsamlı bir olgudur. Kurban kesimi yapılırken zaman zaman cadde ve sokaklarda yapılan uygun olmayan kesimler, sağlık için uygun olmayan görüntüler oluşturmakta, çevre kirliliğine neden olmaktadır. Özellikle bu yıl bütün dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 Pandemisi nedeniyle alınması gereken tedbirler daha da önem arz etmiş olup, Kurban Kesim Yerlerinde “Sosyal Mesafe”, “Maske” ve “Hijyen” kurallarına dikkat etmek yaşamsal bir sorumluluk halini almıştır. Şehirleşme ve apartman hayatının getirdiği kısıtlamalar sebebiyle, bilhassa çevre ve sağlık yönü şehirlerde daha fazla önem kazanmış olup Kurban Bayramı gibi belirli günlerde, özellikle de bayramın birinci günü halkımızın bu ibadeti yerine getirirken, uygun olmayan kesim koşulları nedeniyle, hoş olmayan görüntülere sebep olunmakta, dolayısıyla oluşan çevre kirliliği, insan sağlığını tehdit etmektedir. Uygun olmayan kesim koşullarında yapılan kurban kesimleri birçok olumsuzluk meydana getireceğinden konunun önemi bir kat daha artmaktadır” dedi.

Önlemlere uyulup uyulmadığı kontrol edilecek

 “İlimizde oluşturulan Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından; 02/07/2020 tarih ve 01 nolu karar ile İlimiz Merkezi ve ilçelerinde Belediye Başkanlıklarınca altyapısı hazırlanmış olan yerlerde hijyen, çevre kirliliği ve COVID-19 Pandemisi önlemleri, ilgili kurumlarca alınacak ve vatandaşlarımızın bu önlemlere uyup uymadığı titizlikle kontrol edilecektir” diyen Bolat; “İlimiz Merkezinde ve beldelerde, cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimi yapılmamasına, Köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise mülkiyeti kendilerine ait mekânlarda kurban kesmek isteyenler,  sağlık şartlarına uygun, çevre temizliğine ve hijyenik koşullara dikkat etmek, Kurban Komisyonu kararlarına uymak şartıyla, usulüne uygun olarak kesebileceklerdir. Yol, park, sokak, meydan ve cadde gibi umuma açık alanlarda Kurbanlık hayvan kesimleri yasak olup aksi uygulamaların tespiti halinde, 2872 sayılı Çevre Kanun’un ilgili hükümleri uyarınca idari yaptırım uygulanacaktır. Mübarek kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, kurban bayramının tüm ulusumuza birlik, beraberlik, huzur ve refah getirmesini temenni ederim” şeklinde konuştu.

Gürhan Kökçak

Etiketler: çanakkale

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler