istanbul escort

BİZİM İÇİN ÖNCE AHLAKLI SPORCU GELİR (27.04.2020)

Son Güncelleme : 27 Nisan 2020 12:04
BİZİM İÇİN ÖNCE AHLAKLI SPORCU GELİR (27.04.2020)

Çanakkale 18 Mart Taekwondo Spor Kulübü başkanı Önder Ergül ile kulübün faaliyetleri hakkında konuştuk.

Çanakkale Taekwondosu her geçen zaman Ülkede öz sahibi olurken, dört yıl önce kurulan Çanakkale 18 Mart Taekwondo spor kulübü de bu başarıda pay sahibi olmaya devam ediyor. Kulüp Başkanı Önder Ergül yaptığı açıklamalarda yeni bir kulüp olmalarına rağmen, dört yılda büyük yol katettiklerini ifade etti.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ

ÖNDER ERGÜL: Çanakkale Çan doğumluyum, ilk,orta ve lise eğitimimi Çan’da aldım. Okul yıllarımda futbol oynamaya başladım. Spor’un içinden gelen biriyim. Askerlik ve memuriyet hayatımla birlikte bir çok STK içinde aktif olarak yer aldım. Çocuklarımdan dolayı da 15 yıldır Taekwondo camiasının içinde bulunuyorum

18 MART TAEKWONDO KULÜBÜNÜN KURULUŞ AMACI NEDİR

ÖNDER ERGÜL: 18 Mart Taekwondo Spor Kulübünü  ilk etapta kurma amacımız bu konuda bilgi birikimi olan kardeşlerimize yol açmak ve sporcu sayısını çoğaltıp rekabeti getirerek başarı sayısını arttırmaktı diyebilirim.

KULÜBÜN FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ

ÖNDER ERGÜL: Amatör kulüpler bildiğiniz gibi bir çoğu kağıt üzerinde kurulmuş kendi yağı ile kavrulan spor kulüpleridir. Kulüp olarak 4 yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Türkiye Taekwondo Federasyonunun yıllık faaliyetlerinden olan Minik-Yıldız-Genç-Ümit ve Büyükler kategorilerindeki tüm turnuva ve şampiyonalara katılıyoruz. Ayrıca mahalli olarak İstanbul,Edirne, Tekirdağ,Bursa, Kocaeli ve Balıkesir illerinde yapılan Bölgesel turnuvalara da katılım sağlıyoruz.

TAEKWONDO İLE BAĞINIZ NEREDEN GELİYOR

ÖNDER ERGÜL: Yirmi yıl futbol oynamış, iki yıl antrenörlük yapmış biri olarak. Bu ağ tamamen iki çocuğumun da taekwondo sporunu seçmesinden dolayı diyebilirim.  

KULÜBÜN ŞU ANDA LİSANSLI KAÇ SPORCUSU BULUNUYOR

ÖNDER ERGÜL: Kulübümüzün halen altmış civarı lisanslı sporcusu bulunmakta olup bunlardan kırk beş sporcu faal olarak spor hayatına devam etmektedir.

AİLELERİN TAEKWONDO SPORUNA BAKIŞI NASIL

ÖNDER ERGÜL: Bu spor dalına aslında bir çok aile çocuğunun kendisini savunacak kadar bir şeyler öğrensin ve spor yapsın düşüncesi ile başlatıyorlar. Daha sonra bu ailelerin bir çoğu Taekwondo sporunu sevip müsabık haline gelince bu defa da aileler çocuklarını Türkiye şampiyonaları için kendileri teşvik etmeye başlıyorlar.

SPORCULARINIZIN BAŞARILARINDAN BAHSEDERMİSİNİZ

ÖNDER ERGÜL: Dört yıllık bir kulüp olarak Bölgesel turnuvalar ve şampiyonalarda yüzlerce derecemiz olduğu gibi, yaş kategorileri ve okul sporlarında çok sayıda derecemiz bulunmakta bunların yanı sıra bir çok Uluslar arası derecemizde bulunmakta

BİR KULÜP BAŞKANI OLARAK SİZİ EN ÇOK ZORLAYAN KONULAR HANGİLERİ

ÖNDER ERGÜL: Sanırım en zor sorulardan bir tanesi de bu oldu. Bir spor kulübü yönetim, sporcular,antrenörler ve velilerden oluşur. Bu profosyonel kulüplerde daha da artış gösterir. Bilindiği üzere kulüplerin özellikle bizim gibi amatör kulüplerin en büyük derdi sponsor bulamamak ve çalışacak ideal bir salon bulamamak. Buna rağmen başarılıyız. Bir kulüp yöneticisi, antrenörü, sporcusu ve velisi aynı amaç doğrultusunda iyi niyet ve birbirinin dilini anlayarak yol alırsa başarı artar. Herkes işini iyi yapmaya çalıştığında sıkıntılar azalır ama bu maalesef her zaman böyle olmuyor.

YETERİNCE DESTEK BULABİLİYORMUSUNUZ

ÖNDER ERGÜL: Tek kelime ile şu ana kadar ne yerelden, ne siyasetten hiç destek göremedik. İki yıldır Gençlik Spor Bakanlığı cüzi bir ödeme yapıyordu oda kalktı. Bakalım işin sonu nereye varacak yaşayıp göreceğiz.

ÇANAKKALE TAEKWONDOSU HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR

ÖNDER ERGÜL: Çanakkale Taekwondosu olarak ben kendi kulübümü kurmaya karar verdiğimde kentte sadece iki kulüp vardı. Şimdi ise dokuz kulüp var. Buna senelik olarak baktığınızda Çanakkale olarak Türkiye şampiyonu veya derecesi çıkarılmayan sene yok. Buda Çanakkale Taekwondosunun başarılı olduğunun göstergesidir.

TÜRK TAEKWONDOSU HAKKINDA GÖRÜŞERLİNİZ NELERDİR

ÖNDER ERGÜL: Türk Taekwondosu aslında Dünya’da kendini fazlasıyla kanıtlamış durumda. Dünya, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonlarımız var. Ancak burada sorun yereldeki sorunların benzerleri her ilimizde bulunmakta. Ülkeye en çok madalya getiren spor yerelden ve yönetenlerden gerekli desteği görmemekte. En basiti bir sporcu Türkiye şampiyonu olmuş, ancak eline geçen hiçbir şey yok. Oysa bu sporcu en az on yıl emek veriyor. Bir sakatlık olduğunda maalesef ailesi karşılıyor.

ÇANAKKALE TAEKWONDOSUNUN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALI

ÖNDER ERGÜL: Taekwondo için yapılması gereken iki şey var aslında. Çok iyi antrenman sahaları, kulüplerin ortak hareket edebilmeleri ve formaliteden değil gerçekten birlikte hareket edilmesi. Bunlar sağlandığında gerisi düzeltilir. Eğer varsa ki sıkıntılar bu saydığım aksaklılar giderildiğinde güzel sonuçlar gelmeye başlar.

ÇANAKKALEDE YETERLİ TESİS VARMI

ÖNDER ERGÜL: Halen yapımı devam eden Güzelyalı ve Barbaros tesisleri bittiğinde bir rahatlama olacaktır. Ama şu an için tamamen yetersiz durumdayız. Var olan tesislerde zaten yetersiz kalıyorlar.

SPORCU VE AİLELERE NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNURSUNUZ

ÖNDER ERGÜL: Bizim sporcularımız zaten antrenmanlarda iyi bir ahlak terbiyeside aldıklarından onlara söylenecek fazla bir şey yok. Sadece bu virüs ortamında antrenman yapamıyorlar. Evlerinde antrenman yapmaları için antrenörümüz onlara program atıyor bu doğrultuda çalışıyorlar. Velilerimiz zaten gayretliler, ellerinden gelini yapıyorlar. Bazen başarı geç gelir. Sabretsinler. Her sporcuda başarılı olamayabilir. Önemli olan ahlaklı bir sporcu annesi babası olmakta önemli bir detaydır.

18 MART TAEKWONDO KULÜBÜNÜN GELECEKLE İLGİLİ PLANLARI NELERDİR

ÖNDER ERGÜL: Aslında çok planımız var. Kendimize ait bir tesisimiz olsun istiyoruz. Müsabakalara kendi aracımızla gitmek istiyoruz. İyilik düşünen iyilik bulurmuş. Bizde öyle olmasını diliyoruz.

Etiketler: taekwondo çanakkale türkiye derece madalya

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Önder Ergül

27 Nisan 2020 19:27
Çanakkale de spor ve sporcu dostu denince akla gelen tek isim Bülent biberci ve kalenin sesi gazetesine klübüm adına çok teşekkür ederim iyşji siz varsınız.

Son Eklenenler