istanbul escort

Bitti Denen Hayatın Şampiyonluğa Uzanan Yolu

Son Güncelleme : 30 Aralık 2019 09:12
Bitti Denen Hayatın Şampiyonluğa Uzanan Yolu

Geliboluspor Triatlon takımının başarılı sporcusu Münevver Çalışkan yaşam hikayesi ile genç sporculara örnek oluyor.

ÇALIŞKAN “NE KADAR ZORLANDIMSA  O KADAR HIRSLANDIM “

1978 Gelibolu doğumlu olan Münevver Çalışkan bitti denen bir hayattan şampiyonluklarla dolu bir hayata geçiş yaparken, yaşadıkları ile, azmi ile genç sporculara adeta örnek oluyor. Çanakkale’nin hatta Türkiye’nin en iyi antrenörlerinden biri olan Halil Tuna’nın sporcusu olan Çalışkan ayaklarından geçirdiği rahatsızlıktan dolayı yıllarca umutsuzca tedavi görürken, doktoru Tolga Kurt,eşi ve ailesinin teşvikleri ile bambaşka bir hayatı yaşamaya başladı.

1978 Gelibolu doğumlu olan Münevver Çalışkan evli ve iki kız çocuğuna sahip, Çalışkan’ın çocukları da kendisi gibi belki de en zor spor dalı olan Triatlon sporu ile uğraşıyorlar.  Çalışkan en zor günlerinde Eşinin kendisine büyük destek verdiğini ve hayata yeniden tutunmasında büyük payı olduğunu ifade ediyor.

ÇOK BÜYÜK SAĞLIK SORUNLARI YAŞADIM

Yıllardır çok büyük sağlık sorunları ile uğraştım. Ayaklarımda yaşadığım sorunlar benim hayatımı karartamaya yetiyordu. Daha önce Tekstil mesleğinde çalışıyordum. Ayaklarımda yaşadığım problemler yüzünden bu işi bırakmak zorunda kaldım. Yürüyemeyecek duruma gelmemden dolayı işimden ayrıldım. Yedi sene tedavi gördüm, yürümemin zor olduğu söylendi ve çok zor günler geçirdim.

ÇOCUK SAHİBİ OLAMAYACAĞIMI SÖYLEDİLER

İki ayağımda yaşadığım sağlık probleminden dolayı belki de hayatımın en zorlu günlerini geçirdim. Yürüyemedim neredeyse sürünerek bir hayat yaşadım. Doktorlar çocuk sahibi olamayacağımı söylediler. Çocuk sahibi oldum küçük kızım altı aylık iken, büyük kızım ise yedi aylık iken doğdu.  Çocuklarım 4 yaşlarına gelene kadar hep hastanelerde dolaştık. 2007 doğumlu olan Büyük kızımı dört yıl önce triatlon sporuna yazdırdım. Büyük kızım spor’a başladıktan sonra küçük kızım ölümden doğdu. Doktorumuz küçük kızımın ameliyatından sonra yüzme sporuna başlamasının gerektiğini söyledi.

HALİL HOCAM İLE TANIŞMAMIZ BENİM İÇİN BÜYÜK ŞANS

Hayatımda özellikle spor hayatımda en önemli yeri olan Halil Hocamla tanışmamız benim hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Doktorumuzun küçük kızıma yüzme sporunu tavsiye etmesiyle birlikte kızımın spor’a başlaması Halil hocamız ile tanışmamıza vesile oldu ve daha sonra hocamızın beni spor’a teşvik etmesi ile birlikte az sonra anlatacağım başarıları elde ettim.

İKİ AYAĞIMDAN AMELİYATLAR GEÇİRDİM AYAK DAMARLARIM DEĞİŞTİ

Kızımın sağlık problemlerini atlatmasının ardından bir tavsiye üzerine doktorumuz Tolga Kurt ile tanıştık. Çok iyi bir doktor olan Tolga hocamızın koyduğu teşhisle ayaklarımda genetik bir sorun olduğu anlaşıldı. Acilen ameliyata alındım. Ayaklarımda çalışmayan damarlarım alındı. Sağ ayağımda bulunan sekiz damardan üç damar alındı ve yenilendi ekler yapıldı. Sağ ayağımdan geçirdiğim ameliyatın ardından 25 gün sonra sol ayağımdan ameliyata girdim. Çok zorluklar çektim. Ne kadar zorlandıysam da o kadar daha çok hırslandım.

GENÇ YAŞTA BABAMI KAYBETTİM

Küçüklüğümden beri zorluklarla büyüdüm. Babamı daha kendisi 35 yaşındayken kaybettim, annem 32 yaşında bizlere tek başına bakmaya mecbur kaldı. Bana azimli olmayı, kaybetmemeyi, umutla yaşamayı hep annem öğretti. Yoğun geçen ameliyatlar, sağlık sorunları ile boğuşurken şimdi çok iyi arkadaşım olan Fatma Daniş Dündar ile tanıştım. Değneklerle yürüyen bir insandım. Doktorumuz olan Tolga Kurt ise bana azimli olmanın ne  demek olduğunu öğretti. Bir gün doktorumuz ellerimden değnekleri aldı ve artık bunlarla yaşamaktan vazgeç yürüyeceksin dedi. Doktorumun kontrolünde yavaş yavaş yürümeye başladım. Yine doktorumuzun tavsiyesi ile spor yapmaya başladım. Özellikle yüzme sporuna yönelmem gerektiğini ifade etti. Bu tavsiye ile birlikte Halil hocam ile spor hayatıma başladı. İlk önceleri sağlık için yüzme sporunu yaparken ardından Halil hocamın tavsiyeleri ile yüzme sporunu profosyonelce yapmaya başladım. İlk zamanlar çok zorlandım. Yaralarım açıldı, bu dönemde Halil hocam’ın destekleri ile koşmaya başladım.

HALİL HOCAM İLE SPOR HAYATIM BAŞLADI

Sağlık sorunlarım sebebi ile başladığım yüzme sporuna zaman geçtikçe çalışmalarım ve disiplinim sayesinde başarılı olmaya başladım. Halil hocamız bir gün bana tüm sporcu arkadaşlarımızın yanında Münevver bu sene hem Türkiye şampiyonu olacak. Hem de Milli sporcu olacak dedi. Bana aşıladığı öz güven sayesinde daha çok çalışmaya başladım. İlk yarışıma İstanbul’da katıldım henüz ilk yarışmam olmasına rağmen hocamın benden beklentilerinin büyük olması ve bana duyduğu güven sayesinde ikinci oldu. Çok zorlu bir yarış geçirdim ilk defa yarışıyordum ve rakiplerim güçlüydü. Hocam yarışma esnasında bana kendimi fazla zorlamamam gerektiğini ifade ederken ikinci olarak yarışmayı tamamladım.

Ardından hayatımın en önemli yarışına katıldım. Türkiye şampiyonasında yarışacaktım yarışma öncesinde bana antrenörüm Halil Tuna bu yarışta birinci olacaksın. Türkiye şampiyonu olacaksın diyerek bana olan inancını ve güvencini ortaya koyuyordu. Çok zorlu rakiplerle yarışmama rağmen Türkiye şampiyonu oldum.

Türkiye şampiyonasında en büyük destekçilerim eşim, doktorum, özellikle antrenörü Halil Tuna, manevi olarak bana büyük destek veren Fatma Daniş Dündar, Fener Sakinleri ve Serdar abimize çok teşekkür ediyorum. Burada aldığım Türkiye şampiyonluğunu onlara hediye ediyorum.

İYİ BİR ANTRENÖR OLMAK İSTİYORUM

Antrenörüm Halil Tuna bana her geçen gün sorumluluklar vermeye başladı. Yanıma sporcular vermeye başladı. Yanında yardımcı antrenörlük yapmaya başladım. Açılacak kursları bitirip antrenörlük belgesi almak istiyorum. Halil hocam devam ettiği sürece onu yanında olup bilgilerinden ve tecrübelerinden yararlanmak istiyorum. Hocamdan sonrada onun bıraktığı yerden antrenörlüğe devam etmek istiyorum.

BİR ÇOCUĞU BİLGİSAYAR BAŞINDAN KURTARABİLİRSEK NE MUTLU BİZE

Spor yapan çocukla yapmayan çocuk arasında çok büyük fark var. Davranış bozukluğu, Fiziksel gelişim ve özellikle beyin gelişiminde büyük farklar ortaya çıkıyor. Spor yapan bir çocuk düzenli yaşamayı öğreniyor. Disiplinli yaşamayı öğreniyor. Disiplin dendiğinde akla hemen bağırıp çağırmak gelmesin, benim kastettiğim disiplin çocuk derslerini zamanında yapması gerektiğini, antrenmanına zamanında gitmesi gerektiğini biliyor ve programını bu düzene göre yapıyor. Şimdiki zamanda çocukların, gençlerin büyük bölümü zamanlarını bilgisayar başında geçiriyor. Ne kadar çok gencimizi, çocuğumuzu bilgisayar başından, oyun başından kurtarıp spor’a yönlendirebilirsek bu bizim için başarıdır diye düşünüyorum.

GELİBOLU’LU TRİATLONCULAR OLARAK ZOR KOŞULLARDA ANTRENMAN YAPIYORUZ

Bugün belkide ilimizde en başarılı spor dallarından birisi Triatlon sporu Gelibolu olarak bir çok sporcumuz Türkiye Şampiyonluğuna imza atmış durumda. Triatlon sporu koşu, yüzme, bisiklet sporlarını içinde barındıran ağır bir spor dayanıklılık isteyen bir spor. Antrenmanlarımızın koşu ve bisiklet kısmını Gelibolu’da yapabiliyoruz. Yüzme kısmını yaz aylarında Gelibolu’da yapsakta kış aylarında yapmak mümkün olmuyor. Kış aylarında Çanakkale’ye yüzme havuzuna geliyoruz. Haftada üç gün Çanakkale Anafartalar yüzme havuzunda antrenmanlarımızı yapıyoruz. Tabi buda bizim için zor oluyor. Akşam saat dört gibi yola çıkıyoruz. Gece Gelibolu’ya dönüşümüz ise gece yarısını buluyor. Ayda 16 kez Çanakkale’ye geliyoruz. Buda kış aylarında özellikle öğrenci sporcularımız için çok zor oluyor. Gelibolu’ya bir yüzme havuzu yapılamasını çok arzuluyoruz. Böylece daha nice şampiyonlar çıkartacağımıza inanıyorum.

ÇANAKKALE MİLLETVEKİLİMİZ BÜLENT TURAN’A TEŞEKKÜR EDERİZ.

Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan bizleri mutlu edecek bir haber verdi. Yeni yılda çalışmaların sürdürüldüğü ve Gelibolu’nun yüzme havuzuna kavuşacağı müjdesini verdi. Bizler bu habere çok sevindik. Sayın Turan’a bizlere göstermiş olduğu ilgi ve alaka için çok teşekkür ediyoruz.

DOKTORUM TOLGA KURT’A TEŞEKKÜR EDİYORUM

Sağlık problemleri yaşadığım ve hayatımın en zorlu günlerini yaşadığım dönemde tanıştığımız doktorumuz Tolga Kurt’a hem teşekkür hem de minnet borçluyum. Çanakkale’de görev yapan doktorumuzun bana verdiği desteklerimle bugünlere geldim.  Hala tedavilerim devam ediyor ve doktorumun bana verdiği moral spor hayatımda başarıları getiriyor.

Zorlu günlerimde bana en büyük destekleri veren Başta eşime, çocuklarıma, Antrenörüm Halil Tuna’ya arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.

Evet bir başarılı sporcunun hayatını siz Kaleninsesi Gazetesi okurlarına aktardık. Yaşamdan umudunu kesmiş iken umutlarını sporla birleştirip başarılar yakalayan Münevver Çalışkan şimdi daha büyük başarılar için çalışmalarına devam ediyor. Reklamı sevmeyen ama yetiştirdiği bir çok sporcusunu Türkiye şampiyonu yapan Halil Tuna ile birlikte şimdi pırıl pırıl gençleri hem spor’a kazandırmaya, hem de başarıdan başarıya koşmalarını sağlamak için çalışmaya devam ediyorlar.

 

 

Etiketler: gelibolu ttriatlon gelibolu şampiyon

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Fatma GIRGIN.....HOCAOGLU

30 Aralık 2019 16:38
Kutluyorum,tebrıkler.Istemek,basarının ılk adımı.Her sey gonlunuzce olsun.Halıl Abım,G.Bolu nun,gururu ve onurudur.Sevgıler,basarılar hepınızın olsun......

Mefharet Kurt

30 Aralık 2019 12:09
Ne kadar zorlu ve başarılmış bir hayat. Takdir ediyorum. Allah her zaman yolunuzu açık etsin.

Cemal Köse

29 Ocak 2020 10:20
Ayrıca burdan Gelibolu ile özdeşleşmiş Halil TUNA Hocama ve İbrahim COŞKUN Abime selam, saygılarımı iletiyorum.

Cemal Köse

29 Ocak 2020 10:17
Münevver ÇALIŞKAN Hanfendinin çok etkileyici bir yaşam öyküsünü şimdi okuduğumda çok duygulandım. İlk önce çok geçmiş olsun diyor, sonra binlerce kez tebrik ediyorum. Ben de eski bir sporcu olarak başta Halil TUNA Hocama ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm emeği geçenlere nice nice başarılara diyor, tekrar tebrik ediyorum.

HALİL TUNA

30 Aralık 2019 12:38
Azmin zaferi pes etmeden inşallah iyi bir antrenör olacaksın çalışmalara devam .Gelibolu ya Yüzme havuzu yapılması için destek verenlere saygılar müjdeyi veren sayın spor bakanımıza sayın Bülent turan a ve bütün emek verenlere sonsuz saygı ve teşekkürler

Son Eklenenler