BAYRAMİÇ’TE BUĞDAY HASADI DEVAM EDİYOR

17 Temmuz 2019 17:18
BAYRAMİÇ’TE BUĞDAY HASADI DEVAM EDİYOR

Bayramiç Ziraat Odası Meclis Kurulu Başkanı Yücel Çayıroğlu Marmara ve Trakya'da buğdayda hasadın başladığını ifade ederek, bol ve bereketli bir hasat dönemi olması temennisinde bulundu. Çayıroğlu; “Geçen yıla göre bu yıl daha verimli. Yağmurlar çiftçinin istediği miktarda yağınca ürünlerin verimi de güzel oldu. Bu yıl arpa ve buğday, üreticiyi memnun edecek. Üreticiler emeklerinin karşılığını alacak. Bütün çiftçilerimize verimli bir sezon diliyoruz' dedi.

Meclis Başkanı Yücel Çayıroğlu; Türkiye’nin en önemli tahıl ürünü buğdayda hem verimi hem de kazancı arttırmanın en önemli yollarından biri, sertifikalı tohum kullanmaktan geçiyor. Sektörün giderek yöneldiği bu alanda tüm üreticilerin yerini alması ise en önemli gerekliliklerden biri.  Gübreleme, sulama, ilaçlama gibi buğday için hayati öneme sahip çeşitli yetiştirme teknikleri buğdayda verim ve kaliteyi arttırmada en önemli unsurlar olarak kabul görüyor. Oysa yüksek verimli ve kaliteli tohum seçimi de buğday hasadında alınacak yüz güldüren sonuçlarda bir o kadar ağırlık sahibi. Hem üreticileri hem de sanayicileri memnun edecek yüksek kalite standartlarına ulaşmak için ise devreye sertifikalı tohum kullanımı giriyor. Tarla ve laboratuvar kontrolleri yapılarak genetik, fiziksel ve biyolojik değerleri belirlenen ve Bakanlık tarafından her türlü inceleme uygulanarak satışına izin verilen sertifikalı tohumlar, yüzde 25’e varan oranda verim artışı sağlıyor. Bayramiç Ziraat Odası olarak her sene hiç bir kar amacı gütmeden nakliye parası da odamıza ait olan sertifikalı tohum getirtme çalışmalarımız bu senede devam edecek. Bölgemize en uygun ve verimli tohumları getirmek, üreticimizle buluşturmak için çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz hizmetlerimizle her zaman çiftçinin, üreticinin yanındayız. Daha iyi hizmet için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

Çiftçilere münavebeli (nöbetleşe) ekim tavsiyesi       

Bayramiç Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Pehlivan, bir parsele aynı tek yıllık bitkiyi arka arkaya 3 kez eken çiftçilere, üçüncü üretim için destekleme ödemeleri yapılmayacağını söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğde değişiklik öngören tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Daha önceden 2017 üretim yılından itibaren geçerli olan tebliğde değişiklik yapılarak münavebe başlangıç süresi 2018 yılı olarak kabul edildi. Buna göre, 2018 üretim yılından başlamak üzere örtü altı üretimler hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya üç kez ekilmesi halinde, üçüncü üretim için destekleme ödemeleri gerçekleştirilmeyecek.

Çiftçilere münavebeli (nöbetleşe) ekim tavsiyesinde bulunan. Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “Organik tarımın esaslarından biri olan ekim nöbeti (münavebe) aynı bahçe veya tarlanın üzerinde belirli bitkilerin, belirli bir sıraya göre arka arkaya yetiştirilmesine denir. Farklı bitkilerin birbirini izleyerek yetiştirildiği bu sistem, hem toprak hem de bitki açısından birçok yararlar sağlamaktadır. Münavebeli ekimde amaç; yabancı otlar, hastalık ve zararlılarla mücadele etmek, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısını iyileştirmek, toprağın çeşitli katmanlarından aynı derecede faydalanmak, erozyonu önlemek ve toprak verimliliğini korumaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu konuda önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. Örtü altı üretimler haricinde aynı parsele 3 yıl üst üste aynı bitkiyi ekenlere tarım destekleri verilmeyecek. Bu uygulamayı, tarım arazilerimizin geleceği açısından önemsiyoruz” dedi.

 

Çiftçiler ise, buğdayın ve arpanın bu yıl çiftçinin yüzünü güldüreceğini belirterek ' Buğday verimleri çiftçilerin beklediği gibi. Buğdayın cinsine ve yerin durumuna göre güzel bir rekolte bekliyoruz. Açıklanan buğday fiyatlarından memnunuz dediler. HABER MERKEZİ

                

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler