BAYRAMİÇ BEYAZIYLA ÇİFTİÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Son Güncelleme : 25 Haziran 2019 15:06
BAYRAMİÇ BEYAZIYLA ÇİFTİÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Bayramiç ilçesinde, Kaz Dağlarının eteklerinde yetiştirilen ve coğrafi işaret tescili 'Bayramiç Beyazı' adıyla yapılan nektarinin hasat dönemi başladı.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan sezon boyunca yaklaşık 7-10 bin ton ürün alındığını ifade ederek, “Bayramiç beyazı' diğer bölgelerde yetişen beyaz tüysüz şeftaliden daha farklı lezzete sahip ve bu sene rekolte gayet yüksek” dedi.

Bayramiç ilçesinde, Kaz Dağılarının endemik meyvesi olan 'Bayramiç beyazı’nın birinci erkenciler denilen türünün hasadına başlandı. Yaklaşık 5 bin dekardaki ürünler, hasat döneminin ardından yurt dışının yanı sıra Türkiye'de İstanbul, İzmir ve Ankara'ya gönderiliyor. 'Bayramiç beyazı' rengi, tadı, kokusu ve aroması ile tüketicinin beğenisini topluyor ve diğer nektarin çeşitlerine göre daha uzun süre dayanıklılık gösteriyor.

 

‘Bölgemizden  7 ile 10 bin ton arasında ürün alıyoruz’

Kaz Dağılarının eteklerinde yetiştirilen ve coğrafi işaret tescili 'Bayramiç beyazı' hakkında açıklama yapan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ise, "Bayramiç Beyazı' diğer bölgelerde yetişen beyaz tüysüz şeftaliden daha farklı lezzete sahip ve bu sene rekolte gayet yüksek. Hasat dönemi iki gün önce başladı. Birinci erkencileri alıyoruz. Ağustos sonuna kadar dört dönem de devam edeceğiz. Bölgemizden 7 ile 10 bin ton arasında ürün alıyoruz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Bayramiç Beyazı üreticinin yüzünü güldürdü. Bayramiç Beyazı'nın katma değeri yüksek bir meyve çünkü Coğrafi İşaretli bir ürün. Yerel ve tüm marketlerde Coğrafi İşaretli ürünlere yer ayrılma mecburiyeti vardır. Marketlerde de Bayramiç Beyazı logolu ve menşe logolu olarak satışa sunulmaktadır. Bayramiç Beyazı diğer bölgelere göre Kazdağlarından almış olduğu oksijen ve gece gündüz sıcaklığından dolayı tat ve aroma olarak diğerlerine göre çok farklıdır” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler