istanbul escort

Başkan Gökhan; “Gazetecilik zor meslek” 13.01.2020

13 Ocak 2020 11:01
Başkan Gökhan; “Gazetecilik zor meslek” 13.01.2020

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği kahvaltılı programda gazetecileri ağırladı. Parion Otel’de düzenlenen etkinliğe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Başkan Gökhan, konuşmasına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı. Gökhan; “Bu çok önemli bir gün bence, bizlerin toplumun haber alma hakkını kullanmasına fırsat veren bir kurum gazetecilik, basın. Dolayısıyla burada bana sorarsanız özellikle çalışan gazeteciler yani muhabirler, foto muhabirleri, yazılı ve görsel medya herkes çok önemli ve kutsal bir görev yapıyor. Nedir bu kutsallığı dediğim gibi halkın haber alma özgürlüğüne destek oluyor yardımcı oluyor. Onun için ben Çanakkale’de bulunan siz değerli basın mensuplarını, çalışan gazetecileri tabiatı ile onlara işverenlik yapan değerli basın mensuplarının da günlerini kutluyorum çünkü onlarda aslına bakarsanız buradan gelme basın mensubu onlarda geçmişte çoğu bu şekilde muhabirlik yaptı. Gazetecilik yaptı onun için şu an itibari ile gazete sahibi de olsalar geçmişleri itibariyle çalışan gazeteci sayabiliriz.” dedi.

“Gazetecilik zor meslek”

Gazetecilik mesleğindeki zorluklara dikkat çeken Başkan Gökhan; “Değerli basın mensupları gerçekten zor bir iş yapıyorsunuz çünkü ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranamıyorsunuz. Yani kaç tane Peygamberiniz var bilemiyorum. Hepsine yaranmaya çalışıyorsunuz ama hiçbirine yaranamıyorsunuz. Yaranamadığınız gibi bir de üstelik kendinizi tehlikelere atıyorsunuz özellikle savaş alanlarında, eylem alanlarında. Biliyorsunuz en son bir Anadolu Ajansı muhabirinin gözü yaralandı görmez hale geldi. İnşallah tedavi olur. En kısa yerdeki bir olay bunun yanı sıra tabi harp ve savaş bölgelerinde, çatışma bölgelerinde çalışan gazeteciler de hayatlarını elbette riske atıyor. Burada biz dediğim gibi Çanakkale’de de genelde de birçok tehlikeli işler olduğunda gidiyorsunuz oralarda gece gündüz çalışıyorsunuz, çaba gösteriyorsunuz. Bu kutsal bir görev ama aynı zamanda da bir başka tehlike de yaptığınız görevlerden dolayı çeşitli nedenlerle bir kulp bulunarak ceza evlerine de atılıyorsunuz. Cezaevlerinde de yeriniz hazır. Oralarda da çile dolduruyorsunuz. Bu geçmişten beri var sadece bu hükümet dönemi değil, geçmişten beri olan bir şey padişahlık döneminde de var, sürgünler var cezaevleri var. Bilmiyorum yani doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Siz kovulmakla kalmıyorsunuz bir de eziyet görüyorsunuz onun için gerçekten işiniz zor. Türkiye gazeteciler sendikasına göre bugün itibariyle 91 tane gazeteci varmış cezaevlerinde onlara da buradan selam olsun diyorum Allah kurtarsın.”

“Yerel gazeteler yeteri kadar desteklenmiyor”

Yerel gazetelerin yeteri kadar desteklenmediğini ifade eden Başkan Gökhan; “Maalesef yerel gazeteler yeteri kadar desteklenmiyor. Yeteri kadar ayakta kalmaları için çaba gösterilmiyor. İşte bir Basın ilan kurumu gibi müesseseler var onlar geliyorlar böyle garip garip taleplerde isteklerde bulunuyorlar. E zaten yerel gazetelerin eti ne budu ne ve burada 150 bin nüfuslu bilemediğiniz civarı ile beraber 250 bin nüfusu yok bile, bir kitleye hitap ediliyor zaten burada sanayi yok, doğru düzgün iş hayatı yok reklam gelirleri düşmüş durumda bu şekilde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu konuda tabi ne yapılabilir ben bilmiyorum ama eşitlik ilkesi çok önemli devletin olanaklarının yani bu konudaki basına olan desteklerinin olabildiğince adilane dağıtılmasında yarar var. Her bir yerel gazetenin yaşama fırsatı bulmasında sayılamayacak kadar yarar var. Öteki türlü burada sağlıklı bir yayın politikasını beklememiz. Herhâlde çok gerçekçi olmaz diye düşünüyorum” diye konuştu.

Yılın Gazeteci Ödülü Suiçmez’e

Her yıl bir gazeteciyi ödüllendiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu yıl ki ödülü Demirören Haber Ajansı Çanakkale Muhabiri Mustafa Suiçmez’e takdim etti. Ödülünü alan Suiçmez, ödül için Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a teşekkür ederek, tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Gürhan Kökçak

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler