''Barınmada sıkıntı yaşıyoruz''

10 Haziran 2018 18:06
''Barınmada sıkıntı yaşıyoruz''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi, öğrenciye verilen ev fiyatlarında yükselme olduğunu ifade etti.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Bartu Karabacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

 

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Çanakkale’nin kültürel aktiviteler açısından doygun bir şehir olduğunu düşünüyorum. Ne zaman kordona çıkacak olsanız bir etkinlikle karşılaşıyorsunuz. İhtiyaçların karşılanmasını ikiye ayırabiliriz. Temel ihtiyaçların karşılanması konusunda eksiklik yok ama özel ihtiyaçların karşılanmasında diğer şehirlere göre biraz geride kaldığını görebiliyoruz. Barınma açısından bir sıkıntı daha yaşamadım ama fiyatlarda bir yükseliş var ve bazı ev sahipleri sözleşmeye bakmadan arsalarını satarak sizi kış günü evden çıkartabiliyor. İnsanlar paraya çok fazla önem vermeye başladı. Bu da ev ve yurt fiyatlarına yansıyor.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Burada yaşamayı düşünmüyorum. Belki tatil zamanlarında gelmeyi düşünebilirim. Çünkü Çanakkale turizm kenti, tatilci olduğunuz zaman yaşam şansınız daha kolay oluyor ama iş imkanı ve diğer konularda yaşam şartları yüksek değil diye düşünüyorum. Emekli olduktan sonra yaşamayı düşünürüm. Kariyer hedefiniz olduğu zaman burada yaşamanız daha zor oluyor.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’nin diğer ilçelerini çok gezme şansım olmadı ama Kilitbahir, Eceabat, Bozcaada’yı gezdim. Bozcaada Türkiye çapında önemli bir yerleşim yeri, yaz sezonuna adım atacak yer bulamıyorsunuz. Bunun sebebi sadece adı değil, doğası ve denizinin güzelliği diye düşünüyorum. Sadece fiyatlar biraz uçuk ama o doğa karşısında cebinizi yakmıyor. Eğer yeterince tanıtım yapılırsa Bozcaada’nın Bodrum, Çeşme’den bir farkı kalmayacağına inanıyorum. Buradan da anlayacağınız gibi en beğendiğim yerleşim yerinin Bozcaada olduğunu söyleyebilirim.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Troia Yılı ilan edilmeden önce gitmiştim, restorasyonu güzel ve tarihe saygılı bir şekilde yapılmıştı. Şuan yapılan çalışmaları çok bilmiyorum ama muhakkak yenilikler yapılmıştır diye düşünüyorum. Troia Yılı Çanakkale’ye her alanda başarı sağlayacaktır. Bu etkinliğin uzun soluklu yapılması gerektiğini düşünüyorum. Böyle olursa Çanakkale turizmde ön plana çıkacaktır.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Okula çıkarken ulaşım konusunda sıkıntı yaşıyorum. Çünkü fakültemize tek bir otobüs gidiyor ve onunda belli saatleri oluyor. Otobüsü kaçırdığınız zaman uzun süre beklemek zorunda kalıyorsunuz. 12 binin üzerinde öğrencisi olan bir şehirde ulaşım sorunu olmaması gerekiyor. Umarım önümüzdeki yıl otobüs sayıları artar ve hem şehir içinde hem de okula gitmekte sıkıntı yaşamayız.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Ben Çanakkale’yi İstanbul’a yakın olduğun için tercih ettim ve burada okuyan tanıdıklarım öğrenci şehri olduğunu anlattı. Çanakkale öğrenciler için çok ideal bir şehir ama eğitim konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim, çünkü akademik alanda eksiklikler var. Üniversitenin Türkiye çapında bir isme sahip olması için kendini geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Bazın fakültelerimiz diğer şehirlere göre ön plana çıkıyor ama bu bütün fakültelerde olursa buradan mezun olduğumuzu gururla söyleyebiliriz.

Nurduran Duman

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler