''Barınma konusunda sıkıntı çekmedim''

13 Haziran 2018 10:05
''Barınma konusunda sıkıntı çekmedim''

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor. Turgay Tiltay Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Buraya geleli 4 yıl oldu, barınma konusunda daha hiç sıkıntı çekmedim. Zaten burada yaşayan öğrenciler evlerini devrediyorlar ve kurulu düzene geçiyorsunuz. Ya da şehrin her yerinde bir yurt ya da apart bulunuyor onlardan birinde kalabiliyorsunuz. Son yıllarda kiralarda bir artış oldu ama yine de o kadar etkilemiyor. Kültürel aktiviteler konusunda aktif bir şehir olduğunu düşünüyorum. Bilbordlar da her hafta bir etkinlik daveti görebiliyorsunuz. Üniversitenin içerisinde de etkinlikler oluyor ya da bir topluluk üyesi iseniz her hafta sonu bir aktivitede yer alabiliyorsunuz. Şu ana kadar karşılayamadığım bir ihtiyacım olmadı ama seçenek fazlalığı olmadığı için fiyatlar biraz fazla olabiliyor. Tabi buna da diyecek bir şeyimiz maalesef olamıyor. Genel anlamda bu konuda sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Mezun olduktan sonra burada kalmayı istiyorum ama imkanlar buna ne kadar elverir bilmiyorum. Çanakkale küçük bir şehir ama burada da geçiminizi sağlamak için çalışmanız gerekiyor. Bizim bölüme uygun geniş bir iş alanı bulunmuyor. Burada kalıp düğün çekimi yapmayı da istemiyorum. Hayallerimi İstanbul’da gerçekleştirip, birikim yaptıktan sonra burada yaşayabilirim. İlerleyen yıllarda olur da iş imkanları artarsa hiç düşünmeden buraya yerleşirim.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

En beğendiğim yerleşim yerinin Bozcaada olduğunu söyleyebilirim. Çok farklı ve doğasıyla zengin bir yer. Yaz aylarında insanların kalabalığından bunu anlayabiliyoruz. Çanakkale’nin turizmini geliştirecek bir yer olduğunu düşünüyorum. Gökçeada’nın da güzel olduğunu söylüyorlar ama daha gitme fırsatım olmadı yakın zamanda gitmeyi düşünüyorum. Diğer ilçeleriyle ilgili pek fikrim olduğunu söyleyememe ama tarım ve turizme önem verdiklerini biliyorum. Biga’da sanayinin ilerlediğini biliyorum. Hepsini gezip görmeyi isterim ama onun içinde vakit harcamanız gerekiyor. Belki ilerleyen yıllarda her yerini gezme şansım olur.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Maalesef gitme şansım olmadı ama çalışmaların bu konuda yavaş işlediğini söyleyebilirim yılın neredeyse yarısına geldik ama çok fazla etkinlik yapılmıyor. Biraz hızlı karar alındığını düşünüyorum. Belki de müzenin açılması bekleniyor olabilir. Müze açıldıktan sonra bende gidip görmeyi istiyorum.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Evet sabah okula çıkarken sıkıntı yaşayabiliyorum ama ikinci öğretim olduğum için akşam saatlerinde genelde otobüsler boş oluyor. Sınav zamanlarında otobüs yeterliliğinde sıkıntılar oluyor. Otobüsler uzun süre gelmiyor ve dolu geliyor. Belki de okulla anlaşıp sınav tarihlerinde ek seferler uygulanabilir. Burası turizm şehri olduğu kadar öğrenci şehri de sayılabilir. Sadece merkezde nüfusun yüzde 10’unu öğrenciler oluşturuyor. Halkla birlikte otobüsler yoğun oluyor ve halk suçu öğrencide buluyor. Bunun suçlusu kimse değil diye düşünüyorum. İmkanlar dahilinde seferlerde oynama yapılabilir.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Burayı tercih etme sebebim önceden geldiğimde çok beğenmem olmuştu. Puanları da diğer üniversitelere göre daha makul düzeyde diyebilirim. Eğitim kalitesinde bazı bölümlerde pratik alanında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu da ekipman eksikliğinden oluyor. Çok değerli hocalarımız var, bizlere bir şeyler katmak istiyorlar ama pratikte gösteremiyorlar. Ben 5 yıl içerisinde diğer üniversitelerle yarışacak duruma geleceğimize inanıyorum.

Nursel Güngördü

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler