Balkan; “Yeni turizm hareketinin yol haritası çizilecek” 27.01.2020

27 Ocak 2020 10:05
Balkan; “Yeni turizm hareketinin yol haritası çizilecek” 27.01.2020

Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, 2020 yılının Çanakkale kültür turizminin uluslararası boyut kazandığı bir yıl olacağını söyledi.

Çanakkale'nin sahip olduğu Kültür Turizm potansiyelini, Uluslararası boyuta taşımak amacı ile başlattıkları çalışmaların sonucunu almaya başladıklarını belirten Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan; “Dünya çapında bir Turizm otoritesi olarak kabul gören, hemşehrimiz Sn. Hüseyin Baraner ve Çanakkaleli Turizmcilerin girişimleri ile 2019 Mayıs ayında Çanakkale’ye Avrupa'nın en büyük Kültür Tur Operatörleri getirilmişti. O günden buyana sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda, Çanakkale Turizminin en büyük eksikliği olan Uluslararası Turizm işbirliği boyutunu giderme yolunda başarılı sonuçlar aldık. Sn. Hüseyin Baraner'in tecrübelerinden yararlanılarak, Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan'ın başkanlığında Arkeolog, Sanatçı ve Turizmcilerden oluşan heyet çalışmalarını Çanakkale Kültür Turizminin Uluslararası boyut kazanması yönünde yoğunlaştırdı. Barcelona, Atina ve Kairo'nunda talip olduğu Dünya Antik Kentler Destinasyon İdari Merkezi olma yarışını, Mitolojik Kazdağları, Troia ve Assos üzerine kurguladığımız sunum sonucu Çanakkale olarak kazandık. Yıllardır sürdürülen başarılı çalışmaların sonucu olarak elde edilen bu başarıyı, Çanakkale Kültür Turizminin gelişimi için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Sn. Hüseyin Baraner'in de büyük gayretleri ile 11 Kasım 2019 tarihinde, Dünya Turizm Örgütü Başkanı ve Almanya Seyahat Acentaları birliği başkanında katıldığı bir törende Çanakkale, Dünya Antik Kentler Destinasyon Merkezi olarak kurullarda onaylandı ve imzalar. Dünya Antik Kentler Destinasyon çalışmalarının Çanakkale'den idare edilmesi için gerekli altyapı çalışmaları tamamlanana kadar, çalışmalar Dünya Turizm Örgütü Başkanlığı kontrolünde geçici bir süre Berlin'den yürütülecek” dedi.

“Çanakkale Kültür Turizm Potansiyelini Dünya'ya tanıtmayı hedeflediğimiz çalışmalar, bundan sonraki süreçte Dünya Turizm Örgütü ve Almanya Seyahat Acentaları Birliği ile birlikte koordineli olarak sürdürülecek” diyen Balkan; “Uluslararası bir sorumluluk üslenen Çanakkale'de 03 -06 Mayıs 2020 tarihleri arasında Avrupa Kültür Tur Operatörleri bir araya gelerek, bu yeni turizm hareketinin yol haritasını çizecek. Alman Devlet Televizyonu ARD'nin Çanakkale'yi tanıtmak üzere yakın bir tarihte Çanakkale'ye gelecek olması gibi bir çok çalışmanın yanı sıra, öncelikli olarak Kültür varlıklarımız '' Troas Postası'' adında Digital bir Dergi aracılığı ile düzenli olarak dünyada 200 Bin Turizmci ve Akademisyene ulaştırılacak. Çanakkale'nin Uluslararası bir Kültür Turizm Merkezi olması ile birlikte, yıllardır üzerinde çalıştığımız konaklama süreleri artacak ve bölgemizin Turizm gelirlerinde önemli bir gelişme sağlanacaktır.  Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği olarak başta Sn. Hüseyin Baraner olmak üzere, emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.  BURCU YILDIZ

 

 

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler