istanbul escort

Balkan; “Beldemizi en az zararla gelecek nesillere ulaştırmayı hedefliyoruz” 14.01.2020

14 Ocak 2020 08:58
Balkan; “Beldemizi en az zararla gelecek nesillere ulaştırmayı hedefliyoruz” 14.01.2020

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, gecesini gündüzüne katarak yoğun çaba sarf ettiği Küçükkuyu beldesinin daha yaşanabilir bir hale getirmek için projeleri ve çalışmaları bir bir hayata geçiriyor.

Küçükkuyu Belediyesi olarak sürdürdükleri çalışmaları ve projeleri Kaleninsesi Gazetesi’ne açıklayan Başkan Cengiz Balkan, 10 yıllık tecrübesiyle Küçükkuyu’ya hizmet ederken, Küçükuyulu vatandaşlarında sevgisini kazanıyor. Seçimlerin ardından çalışmalara kaldığı yerden devam eden Başkan Balkan, kapı kapı dolaşarak vatandaşların sorunlarını çözüme kavuşturuyor. “Yerel yöneticiliğe bakışım mevcut olan beldeyi en az zararla gelecek nesillere ulaştırmayı hedeflemektir” diyen Başkan Balkan; “Biz bu düşünceyle yerel yönetim uygulaması yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Küçükkuyu’da yapılan hizmetlerin yanı sıra projelere de değinen Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan ile Kaleninsesi Gazetesi olarak okuyucularımız için yaptığımız röportajın ayrıntılarını paylaşıyoruz;

 

 

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, 2019 yılının belediye başkanları için bir sınav dönemi olduğunu söyledi. Bu sene gerçek anlamda dolu-dolu bir belediyecilik yaptıklarını belirten Balkan; “Çöp topladık, yolları yıkadık, kanalizasyonları temizledik, sahilleri düzenledik, evleri temizledik, sanatsal kültürel faaliyetler yaptık. Eylül sonuna kadar ciddi manada bu hizmeti verdik” dedi. Başkan Balkan, Küçukkuyu’da çalınmadık kapı bırakmadıklarını ayrıca göreve geldiği günden bu yana çok değerli ve yararlı projelere imza attıklarını da sözlerine ekledi.

 

“2019 yılı belediye başkanlarının bir sınav dönemiydi”

 

Belediye Başkanlığında üçüncü dönemi olduğunu belirten Küçukkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, “2019 yılı belediye başkanları bir sınav dönemiydi. Seçim dönemini beş yıllık yapılan çalışmaların karnesini alma dönemi olarak tanımlıyorum. O yüzden biz 2019’un başından 31 Mart’a kadar olan sürede seçmene kendimizi anlatmakla meşgul olduk. İcraatlarımız, çalışmalarımız ve tekrar göreve gelirsek neler yapacağımız noktasında projelerimizi anlattık. Benim belediye başkanlığında üçüncü dönemim olduğu için biz tekrar 1 Nisan sabahı mesaimize başladık. İlk 2-3 ay kadar hayırlı olsun için gelen misafirlerimizi ağırladık” diye konuştu.

 

“Biz 10 yıl tecrübe edinerek bu yapıyı çözdük”

 

Yazın artan nüfustan dolayı 15.000 kişilik bütçeyle, 100.000 kişiye hizmet vermeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Cengiz Balkan; “Bizim beldemizin farklı bir özelliği var. 7-8 ay kadar 15.000 nüfusa hizmet veriyoruz. Ancak Haziran – Eylül arası yaklaşık kışlık nüfusun 5-6 katı kadar oluyor. Tabiî ki buda bizim ciddi anlamda gücümüzü alıyor. Devlet bize 15.000 kişilik bütçe veriyor. Ancak yazın nüfusun artmasından dolayı verilen 15.000 kişilik bütçeyle yazın 100.000 kişiye hizmet vermeye çalışıyoruz. Biz 10 yıl tecrübe edinerek bu yapıyı çözdük. Yazın beldemize gelen yazlıkçılarımız büyükşehirlerdeki belediyelerin verdiği hizmetleri, doğal olarak buraya geldiklerinde bizden de bekliyorlar” ifadelerini kullandı.

 

“Dolu-dolu belediyecilik”

 

Ekim ayından itibaren daha çok ağaç dikimine, eksik olan alt yapılara ve yol çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyleyen Başkan Cengiz Balkan, “ Biz bu sene de dolu-dolu belediyecilik yaptık. Çöp topladık, yolları yıkadık, kanalizasyonları temizledik, sahilleri düzenledik, evleri temizledik, sanatsal kültürel faaliyetler yaptık. Eylül sonuna kadar ciddi manada bu hizmeti verdik. Ekim ayından itibaren de daha çok ağaç dikimine, eksik olan altyapımıza, yollarımıza dair çalışmalar yaptık. Tabiî ki her şey ekonomiyle bağlantılı. Ekonomi tökezlemeye başladığı zaman bu bize de yansıyor. Vatandaş da para olmadığı zaman emlak vergisini ödeyemiyor, su parasını ödeyemiyor ve diğer ödemekte yükümlü olduğu paraları ödeyemeyince de belediyenin gelirleri azalıyor. Akabinde gelirler azalınca da hizmet etme şansımız da azalıyor” dedi.

 

“Evrensel Belediyecilik anlayışı”

 

Yerel yöneticiliğe bakışının mevcut olan beldeyi en az zararla gelecek nesillere ulaştırmayı hedeflemek olduğunu sözlerine ekleyen Küçukkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan şu şekilde konuştu; “Biz bu üç aylık dönemi hem yarım kalan altyapıları hem de projeler yapmakla geçirdik. Biz yerel seçim döneminde de 31 Mart sürecinde de hep şunu ifade ettik; Bu dönem farklı bir belediyecilik yapacağız dedik. Her belediye yol yapabilir, su, kanalizasyon çalışmaları yapabilir. Ancak evrensel anlamdaki belediyecilik; akıllı şehirler, engellilerin hakları, kadın sığınma evleri, hayvanlarla ilgili neler yapabiliriz, doğayla ilgili, neler yapabiliriz anlamındadır. Benim yerel yöneticiliğe bakışım mevcut olan beldeyi en az zararla gelecek nesillere ulaştırmayı hedeflemektir. Çünkü ister istemez göç ve yapılaşma olduğu o zaman doğa dengesi bozuluyor. O yüzden bizler mevcudu en az tahribatla gelecek nesillere teslim etmemiz lazım. Biz bu düşünceyle yerel yönetim uygulaması yapmaya çalışıyoruz.”

 

Küçükuyu için değerli ve yararlı projeler

 

Belde halkı için yaptığı çalışmalardan da bahseden Başkan Balkan, “Bizim seralarımızda diğer yerlerden aldığımız 300-400 tane ağacımız var. Önümüzdeki hafta bir kampanya başlattık. Vatandaşımız hangi sokağa hangi ağacı dikmek istiyorsa, bize taleplerini bildiriyor ve park bahçedeki arkadaşlarımız beldemizin sakinlerinin sokağına ağaçları dikmeye başlayacak. Biz belediyemize ait 1960 model eski otobüslerimizi kedi ve köpek kliniği yapmaya karar verdik ve buna dönüştürdük. Koltukları söktük ve yerlerine hayvanlarımızın zarar görmeyeceği platformlar yaptık. Otobüsün dışına da kedi köpek figürleri çizildi. İçlerine barınma yerleri koyduk. Yaralanan hayvanlarımızı veteriner eşliğinde tedavi ederek dinlendiriyoruz. Yaralı iyileştikten sonra tekrardan doğal yaşama bırakıyoruz. Güzel bir projeydi ve tuttu” şeklinde konuştu.

 

“Halkın ihtiyaçlarını karşılıyoruz”

 

Projelerinin içerisinde karikatürlü otobüs yapmak olduğunu da söyleyen Başkan Balkan; “Bizim karşıda karikatürlü evimiz var. Burada karikatür sanatçıları dönem-dönem gelerek kreşlerde ve diğer okullardaki çocuklarımıza karikatür dersi veriyor. Şuanda bizim eski bir otobüsümüz daha var. Bizlerde karikatür sanatçılarımızdan aldığımız bir fikirle ayrı bir proje daha yapamaya karar verdik. Bu otobüsü düzenleyip karikatürlü otobüs diyeceğiz. İçine sıralar masalar koyacağız. Çocuklarımız o otobüste karikatür çizecekler. Ayrıca biz özellikle dar gelirli ailelerimizi gezip ihtiyaçlarını kontrol etmeleri için 4 personelimizi görevlendirdik. Kapı-kapı geziyorlar. Çalınmadık kapı bırakmıyorlar. Ailelerin battaniyeye mi, elektrik sobasına mı, kömüre mi, sobaların temizliğine mi, neye ihtiyaçları varsa onları karşılıyoruz” dedi.

 

“Her çocuğumuzun bir ağacı var”

 

Cengiz Balkan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Birde 5000 metre kare arazi içerisine ekolojik çocuk merkezi yaptık. Yaklaşık üç katlı 1000 metrekare. En az yaşı 1000 olan zeytin ağaçları içinde bir kreş yaptık. Çocuklar kendi zeytin ağaçlarını kendileri seçerek o zeytin ağaçlarından zeytin topladılar. Toplanan zeytinler işi bilen personellerimiz tarafından çizilerek ayrı kavanozlara konuldu. O kavanozlara her öğrencinin adı verildi. Böylelikle çocuklar da sabahları kendi zeytinlerinin yeme mutluluğuna varmış oluyorlar. Kreşin bahçesinde bulunan her ağacı bir çocuğumuza teslim ettik. Her çocuğumuzun orada kendine ait bir ağacı var. Kendi ağacından zeytinini kendi topluyor.”    BURCU YILDIZ

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler