kizilay escort

Bakan Turhan; “Köprünün %50’si tamamlandı” 24.02.2020

24 Şubat 2020 09:09
Bakan Turhan; “Köprünün %50’si tamamlandı”  24.02.2020

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 2022'nin Mart ayında trafiğe açmayı planladıkları 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yüzde 50'sinin tamamlandığını açıkladı.

2 buçuk milyar euro maliyetli projede bugüne kadar 1 milyar 250 milyon euroluk iş yapıldığını aktaran Bakan Turhan, köprünün açılmasıyla birlikte Çanakkale'nin ülke ihracatında köprü görevi görecek önemli bir ulaşım askı olacağını söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsündeki çalışmaları yerinde inceledi. İnceleme gezisine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Julide İskenderoğlu, Belediye başkanları ve protokol üyeleri katıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan 1915 Çanakkale Köprüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Köprü dünyada birinci sırada yerini alacak”

2022 yılı Mart ayında köprüyü hizmete açmayı planladıklarını belirten Bakan Turhan; Çanakkale ülkemizin batısında önemli bir kentimiz. Bu bölgede 100 yıl önce milletimiz İstiklal için büyük bir mücadele vermişti ve özgürlüğünü burada kazanmıştı dünyanın tüm güçlü devletlerine karşı burada millet olarak büyük bir mücadele vermiştik ve yeni kurduğumuz ülkenin temellerini aslında burada atmıştık. Bugün de burada milletimizin tarihine altın harflerle yazılacak yeni bir sayfayı eklemek için Dünyanın en büyük açıklıklı asma köprüsünü inşa ediyoruz. Bu köprühizmete açıldığında mühendislik eserleri açısından dünyada birinci sırada yerini alacak. Hedefimiz de inşallah 2022 Mart ayında bu köprüyü hizmete almayı trafiğe açmayı planlıyoruz, hedefliyoruz. Bugün şantiyede aldığımız bilgiler ve iş programının istenilen şekilde yürümesinde bunu gördük inşallah önümüzdeki 2 yıl içerisinde imalatların, inşaatın kalan kesimleri tamamlayıp hizmete açacağız” dedi.

“Projenin maliyeti 2.5 milyar euro”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinin gerçekleşme yüzdesinin %50 olduğunu açıkladı. Bakan Turhan; “Bu köprünün yapısı hakkında sizlerle bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Bu projeyi yap işlet devret yöntemiyle inşa ediyoruz. Projenin maliyeti 2.5 Milyar euro, bugüne kadar 1 milyar 250 milyon euroluk iş yaptık.  Yani işin gerçekleşme yüzdesi %50 ve inşallah kalan kesimleri bu önümüzdeki 2 yıl içerisinde tamamlayıp hizmete açmayı planlıyoruz. Bu proje kapsamında bu projenin bazı rakamlarını da sizinle paylaşmakta fayda görüyorum. 2 kule arasındaki mesafemiz 2023 metre, Cumhuriyetimizin 100.yılına ithafen 2023 metre açıklıkta bu projeyi inşa ediyoruz. Bu projedeki tabya genişliği 45 metre olarak projelendirildi. Ayaklarımızın yüksekliği de 318 metre yine tabliyemizde kullanılan çeliğin ağırlığı 49 bin ton, bu köprünün inşaatında kullanılacak olan kabloların ağırlığı ise 33 bin 268 ton, yine kabloların uzunluğu ise 162 bin km. bu köprünün inşasında 114 bin ton inşaat çeliği kullanacağız yine kullanacağımız beton miktarı 230 bin ton” diye konuştu.

“Köprü tamamlandığında 5 saatlik yol 6 dakikaya düşecek”

En az 1.5 saat yoğun trafikte 5 saate ulaşan boğaz geçişinin köprü sayesinde 6 dakikaya düşeceğini de belirten Turhan; “Çanakkale artık bu köprünün hizmete açılmasıyla beraber ihracatımızda da köprü görevi görecek, önemli bir ulaşım aksı olacak” diyen Bakan Turhan; “Artık Çanakkale Boğazında çalışan araba vapurlarının beklenmesinde zaman harcamayacak en az 1,5 saat yoğun trafikte 5 saat süren Çanakkale Boğazının geçişi artık yol kullanıcıları için 6 dakikaya inecek bu önemli bir zaman tasarrufu olduğu gibi bu malları taşıyan ve ihraç eden kişiler içinde çok önemli bir kazanım olacak.” dedi.

Haziran’da kule imalatı tamamlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Haziran ayında kule imalatlarının tamamlanmasını amaçladıklarını dile getirerek; “Şuan da bu köprünün genel olarak %50sini tamamladık demekle birlikte bu köprünün ana elemanlarından olan kulelerdeki yüksekliğimiz, 318 metrenin 171. Metresine ulaştık inşallah Haziran ayı gibi kule imalatlarımızı tamamlayıp, bu yaz sonunda köprüde kablo örme işlemlerine başlayacağız ve köprümüzün siluetini ortaya çıkarmış olacağız. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı. Bakan Turhan, konuşmasının ardından köprü inşaatında çalışan mühendis ve işçilerle birlikte toplu fotoğraf çektirip tekne ile kuleleri inceledi.

Gürhan Kökçak

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler