AYVACIK KAÇAKLARDAN ARDA KALAN ÇÖPLERDEN TEMİZLENİYOR

17 Temmuz 2019 17:20
AYVACIK KAÇAKLARDAN ARDA KALAN ÇÖPLERDEN TEMİZLENİYOR

Ayvacık ilçesine, İstanbul’dan gelen Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı(İHH) üyeleri, 'Troya Kültür Rotası' yolu üzerinde kaçak göçmenlerin kullandıkları bölgede arkalarından kalan çöplerden temizliyor.

Ayvacık’ta ,  İstanbul’dan gelen  Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı(İHH) üyeleri, Behramkale köyünden başlayan 'Troya Kültür Rotası' yolu üzerinde, kaçak göçmenlerin kullandıkları bölgelerdeki  çöpleri temizliyor. 2 gün sürecek etkinlikle 65 gönüllü genç tarafından bölgedeki çöpler temizleniyor.

Yenişafak Gazetesi Yazarı Kemal Öztürk’ün 'Kültür Yolunda Şaşırtıcı Bir Dram' başlıklı köşe yazısından etkilenerek,  bölge için sosyal sorumluluk projesi başlattıklarını ifade eden Genç İHH İstanbul Sosyal Faaliyetler Sorumlusu Muhammet İkbal Işık, Ayvacık sahillerinin, göçmenlerin Yunanistan'ın Midilli Adası'na kaçış öncesinde konaklama alanı olarak kullanıldığına belirtti.

Işık, "Buraya 65 kişiden oluşan liseli ve üniversiteli gönüllü arkadaşlarımızla geldik. Amacımız bu arkadaşlarımıza mültecilerin nasıl bir yaşam sürdüğünü ve bazı insanların zorlu bir hayat yaşadığını göstermek. Buraları gösterirken de iki gün boyunca, bölgede çevre temizliği yapacağız. Arkadaşlarımız, buradan çıkan bazı eşyaları görünce duygusal anlar yaşıyor. Çok sayıda çocuk ayakkabısı, bebek oyuncağı, battaniye bulunuyor. Bunlar mültecilerden kalan eşyalar. Bu mülteciler buradan şişme zodyaklarla ölüm yolculuğuna çıkıyor. Buna dikkat çekmek, böyle bir sorunun olduğunu göstermek ve aynı zamanda da çevremizi temizleyerek farkındalık yaratmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Behramkale Köyü Muhtarı Numan Türkay ise bölgedeki çalışmalara katılan ve gençlere teşekkür ederek, “Bölgemiz bildiğiniz gibi göçmen kaçakçılarının çokça kullandığı yerlerden bir tanesi. Bu sosyal projeyi başlatan ve destek verenlere teşekkür ediyorum. Biz de zaman zaman böyle çalışmalar yapıyoruz. Temennimiz bir daha böyle bir çevre katliamının olmamasıdır” diye konuştu.

Öte yandan etkinliğe Yenişafak Gazetesi Yazarı Kemal Öztürk de katıldı. GÜRKAN DÜZENLİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler