istanbul escort

Atıktan Sanata Kağıdın Geri Dönüşüm Serüveni 13.5.2019

Son Güncelleme : 13 Mayıs 2019 09:05
Atıktan Sanata Kağıdın Geri Dönüşüm Serüveni 13.5.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 yılında hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen "Sıfır Atık Projesi" uygulamaları kapsamında Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan "Kâğıt Çöp Değildir" projesi tüm hızıyla devam ediyor.

Bu proje ile öğrencilerin kağıt ürünlerinin geri dönüşüm sürecini, dönüşüm sonucu elde edilecek malzeme ile yeni ürünler oluşturulabileceğini uygulayarak öğrenmeleri ve öğrenciler tarafından“ Sıfır Atık Projesi”nin daha iyi kavranması hedefleniyor.

Proje Koordinatörü Görsel Sanatlar Öğretmeni Hüseyin Tarık Akkuş, Lapseki İlçesi okullarını gezerek öğrenci ve öğretmenlere uygulamalı olarak kâğıdın geri dönüşümünü anlatıyor.

Hüseyin Tarık Akkuş: “Kağıt Çöp Değildir, diyerek çıktığımız bu yolda öğrencilerimizin atıktan sanata kağıdın yolculuğunu görmesinin geri dönüşüm kutularının işlevsel bir şekilde kullanılmasında motive edici bir unsur olacağını düşünüyoruz,” şeklinde belirtti.

Projenin liselerdeki son uygulaması olarak Lapseki ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan sunuma Kaymakam Tahir Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Şafak Kılıçaslan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü V. Funda Yalın, ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü V. Hasan Yorulmaz, Çevre Mühendisleri Çiğdem Keskin ve Selda Aytar, ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yöneticileri ve çocuk gelişimi bölümü öğrencileriyle birlikte katılarak kağıdın geri dönüşüm serüvenine tanıklık ettiler.

Program sonunda, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin “öğrencilerden elde edecekleri geri dönüşüm ürünü kâğıtlara resimler çizmelerini isteyerek hazırladıkları resimleri Lapseki kordon boyunda ve farklı yerlerde halkın beğenisine sunulacağını” belirtti.

Projenin Hedefleri şu şekilde;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “Sıfır Atık Projesi” nin 2023’de tüm ülkede uygulamaya geçmesi hedefine katkı sunmak,

Öğrencilerin geri dönüşüm kavramını somut örneklerle öğrenmelerini, geri dönüşüm kutularını farkındalık kazanmış bir şekilde kullanmalarını sağlamak,

Öğrencilerin, kağıt ürünlerinden yola çıkarak “Sıfır Atık Projesi” ni içselleştirmelerini sağlamak,

Öğrencilerin hangi kağıtların geri dönüştürülebilir olduğunu öğrenmelerini sağlanmak,

Öğrencilerin geri dönüştürülmüş kağıdı kullanarak kağıt israfının önlenmesine katkı sağlayabileceklerini öğrenmelere, çevreye, doğaya duyarlı; sınırlı kaynaklarımızı sürdürülebilir kullanan nesiller olarak yetişmelerine katkı sunmak,

Geri dönüşümle üretilen kağıtların her birinin diğerinden farklı karakter ve görünüme sahip olmasından yola çıkılarak özel sanat eserleri üretilebileceğinin tecrübe edilmesi hedefleniyor. HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler: Kağıt Çöp Değildir, Sıfır Atık Projesi

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler