3 Yaş Altı Çocuklarda Yabancı Cisim Aspirasyonuna Dikkat! 11.11.2019
3 Yaş Altı Çocuklarda Yabancı Cisim Aspirasyonuna Dikkat! 11.11.2019
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Timuçin Alar son zamanlarda sık karşılaştığı 3 yaş altı çocuklarda yabancı cisim aspirasyonu ile ilgili ailelere uyarılarda bulundu.
Korkularımız da Kilo Yapıyor! 11.11.2019
Korkularımız da Kilo Yapıyor! 11.11.2019
Yağlanmaya neden olan faktörlerin başında korkularımızın geldiğini belirten uzmanlar, “Sürekli diyet yapıyor ama kilo veremiyorsanız önce korkularınızdan kurtulmalısınız” diyor. Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan obeziteyi yenmek için sağlıklı beslenmenin yanı sıra ruhsal ve zihinsel durumumuzun da bir o kadar önemli olduğunun altını çizen Özer; “Korkularımız vücut sistemimizin yağ dengesini bozuyor ve her bir korku çeşidi bedenimizde farklı bölgelere yerleşmiş yağlanmalara sebep oluyo
 Damar Tıkanıklığı Tehlikeli Sonuçlara Yol Açabilir! 11.11.2019
Damar Tıkanıklığı Tehlikeli Sonuçlara Yol Açabilir! 11.11.2019
Damar tıkanıklığı, gerek genetik faktörler gerekse de kötü ve düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkan hastalıkların başında geliyor. Ülkemizde, özellikle belli yaş üzerindeki kişilerde oldukça sık görülen hastalıkların başında gelen damar tıkanıklığı tedavi edilmez ya da görmezden gelinirse uzuv kaybı veya ölüme varan tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor.
Karaciğer Dostu Lifli Yiyecekler 07.11.2019
Karaciğer Dostu Lifli Yiyecekler 07.11.2019
Beslenme alışkanlıkları, karaciğer sağlığını doğrudan etkiliyor. Yağlı gıdaların yanı sıra, şekerli ve tuzlu yiyecekler de karaciğer sağlığına zarar veriyor. Lif oranı yüksek olan yiyeceklerin karaciğerin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olduğunu belirten, Beslenme ve Diyet uzmanları, paketli atıştırmalıkların zararları konusunda uyarılarda bulundu.
Uzun Süren Boğaz Ağrısına Dikkat 06.11.2019
Uzun Süren Boğaz Ağrısına Dikkat 06.11.2019
Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Opr. Dr. Davut Tepe, özellikle havaların soğuması ile ortaya çıkan boğaz ağrılarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Çocuklarda Görülen Kış Hastalıkları  	  05.11.2019
Çocuklarda Görülen Kış Hastalıkları 05.11.2019
Kış aylarında çocuklarda en fazla virüsler ve bakteriler yoluyla bulaşan hastalıklar görülüyor. Virüsler enfekte damlacıkların havada asılı kalması ve bunların solunum yoluyla alınması sonucu, bir çocuktan diğerine ya da erişkinden çocuğa kolayca bulaşırlar. Bir metre ve daha yakım mesafeden konuşmakla, hapşırıkla veya öksürükle, sarılıp öpüşmekle de virüsler insandan insana kolaylıkla geçmektedir. En önemli bulaşma yollarından biri de ellerdir. Virüs bulunduran damlacıkların çevredeki cisimlere
 Bitki Karışımları Kararında İçilmeli  04.11.2019
Bitki Karışımları Kararında İçilmeli 04.11.2019
Havaların soğumasıyla birlikte özellikle üst solunum yolu hastalıkları, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların görülme sıklığı da artıyor. Kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin önemli olduğunu belirten uzmanlar “Soğuk havalarda içimizi ısıtan ve şifa veren bitki çayları içmek de çok eskiden beri var olan geleneklerimizden biridir. Ancak doğru bitki karışımları uygun şekilde hazırlanmalı ve kararında içilmeli” dedi.
Sedef Hastalığı Sadece Derinizi Etkilemiyor 02.11.2019
Sedef Hastalığı Sadece Derinizi Etkilemiyor 02.11.2019
Tüm dünyada insanların yaklaşık yüzde 3'ü sedef hastalığına (psoriasis) yakalanıyor. Dünya Psoriasis Günü'nde, sedefin yalnızca bir deri hastalığı ya da kozmetik bir sorun olmadığını vurgulayan uzmanlar “Sedef hastalığı sedef artriti, kalp damar hastalıkları, metabolik sendrom, yağlı karaciğer, bağırsak hastalıkları, depresyon gibi diğer kronik hastalıklara da yol açabiliyor” diyor.
Erken Tanı İle Kurtulma Oranı Yüzde 95 (01.11.2019)
Erken Tanı İle Kurtulma Oranı Yüzde 95 (01.11.2019)
Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri, Türkiye'de her yıl 20 bin kadının hayatını etkiliyor. Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle görüş bildiren uzmanlar, erken tanı konulduğu takdirde meme kanserinden kurtulma oranının neredeyse yüzde 95 olduğuna dikkat çekti.
Kronik Hastalıklarınız Varsa Ölü Gıdalardan Uzak Durun! 31.10.2019
Kronik Hastalıklarınız Varsa Ölü Gıdalardan Uzak Durun! 31.10.2019
Duygusal çatışma ve korkuların kronik rahatsızlıkların oluşumunda birincil rol üstlendiğini vurgulayan uzmanlar, sağlıksız beslenmenin ikincilen önemli rolü üstlendiğinin altını çiziyor. Bedensel sistemin dengesini bozan etmenlerin başında ise ölü gıdalarla beslenme sonucu asitlenme ve metabolik atıkların geldiğini ifade eden uzmanlar aksi taktirde kronik ağrıların ve özellikle de kanserin tetikleyicisi olduğumuzu söylüyor ve ekliyor: “Kronik hastalığınız varsa ölü gıdalardan uzak durun!”
Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki