ACİL SERVİSTE YEŞİL ALAN UYGULAMASI BAŞLADI

21 Haziran 2018 17:07
ACİL SERVİSTE YEŞİL ALAN UYGULAMASI BAŞLADI

Ayda 18 bin hastaya hizmet veren Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi acil servisinde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek amacıyla ‘Yeşil Alan’ uygulaması başlatıldı.

Acil servislerde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığının gönderdiği genelge çerçevesinde acil servislere başvuran hastalardan genel durumu en hafif olan ve 'Yeşil Alan'da muayene olması gerekenlere 'Yeşil Alan ' kodu verilerek, bu hastaların acil servisteki genel tabip muayene polikliniklerinde bakılması sağlanacak. Bu bağlamda Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi de Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen genelge hayata geçirerek, hastanede 'Yeşil Alan ' uygulamasına geçti. 
Yeşil Alan uygulaması hakkında bilgi veren Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali; “Acil Servisimize girişi yapılan hastalarımız kırmızı, sarı ve yeşil alan olarak üç ayrı kategoride değerlendirmeye alınıyor. Kırmızı ve Sarı Alanlar travma, elektrik çarpması, felç, inme, zehirlenme, yüksekten düşme, kalp krizi gibi yüksek öncelikli ve ilk müdahale hakkına sahip vakaları kapsıyorken Yeşil Alan ise ayaktan başvuran, genel durumu itibariyle ayaktan tedavisi sağlanabilecek sağlık sorunları bulunan hastalar için hizmet veriyor. Bu hastalarımızın ayaktan tedavilerinin hızlanması ve acil servis yoğunluğunun azaltılması amacıyla Yeşil Alan Polikliniği oluşturduk. Acil servise başvuran hastalara sağlık personeli tarafından triaj yapılarak, yeşil alanında muayene olması gerekenlere ‘Yeşil Alan’ kodu verilerek, yeşil alan muayene polikliniklerinde bakılması sağlanacak. Vatandaşlarımızın "Yeşil Alan " uygulamasını normal bir poliklinik hizmeti olarak görmemesini, Acil Servise ayaktan müracaat eden hastaların daha hızlı ve kaliteli bir hizmet almasını sağlayan bir işleyiş olarak görmelerini rica ediyoruz." dedi. NECMİYE TARLASÜREN

 

Kaynak : www.kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler