istanbul escort

41 kere Maşallah 20.01.2020

20 Ocak 2020 09:35
41 kere Maşallah 20.01.2020

Küçükkuyu Beldesinde yer alan Çanakkale Valiliği Özel Yiğitcan Tönük Gündüz Bakımevi büyük ilgi görüyor.

Genel olarak montessöri felsefesiyle hareket eden kreş, ayrıca çocukların kendi becerilerini kazanmalarına yönelik çalışmalar da gerçekleştiriyor. 41 öğrencisi bulunan Kreşte 2-6 yaş arası çocuklar eğitim görüyor. Çocukların keyiflice vakit geçirip bununla beraber yeteneklerini de geliştirebilmeleri sağlanan Çanakkale Valiliği Özel Yiğitcan Tönük Kreş ve Gündüz Bakımevinde çocuklar oyunlarını oynuyor, üç öğün yemekleri yiyor ve eğitici uygulamalarla kas gruplarını geliştirebiliyorlar. Kaleninsesi Gazetesine özel röportajda bulunan Kreş Müdürü Çiğdem Uyar kreş ile ilgili detaylı bilgileri paylaştı. Kaleninsesi Gazetesi olarak yaptığımız röportajın ayrıntılarını siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz;

“Sabah 08:30 akşam 17:30 arası eğitim”

Çocukların her gün mutlaka İngilizce dersi gördüğünü belirten Özel Yiğitcan Tönük Kreş ve Gündüz Bakımevi Müdürü Çiğdem Uyar, “Öğrencilerimiz sabah 08:30 akşam 17:30 arasında eğitim-öğretim görüyorlar. Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve ikindi kahvaltıları oluyor. Genellikle sabahları etkinliklerimizi yapıyoruz. Sabahları matematik ve çizgiler kitabımız var. Bunun dışında dergi çalışmalarımız var. Ünitelendirilmiş dergilerimiz var. Her gün mutlaka İngilizce görüyorlar. Ayrıca müzik ve görsel sanatlar dersimiz var. Bunun dışında satranç eğitimi alıyorlar” dedi.

“Herkesin bireysel gelişim hızı farklıdır”

Çocuklara bireysel olarak kendi becerilerini kazanmalarına yönelik eğitim verdiklerini söyleyen Müdür Çiğdem Uyar, “Genelde montessori felsefesini benimsedik. Yani çocukların bireysel olarak kendi becerilerini kazanmalarına yönelik eğitim vermeye çalışıyoruz. Herkesin bireysel gelişim hızı farklıdır. Biz bunu benimsedik. Açıkçası her çocuk kendi hızına göre gelişsin istiyoruz. Grup olarak bir etkinlik değil de daha çok bireysel çocukları hedefleyen eğitim söz konusu oluyor” diye konuştu.

“Oyuncaklarımızın her biri mutlaka eğitici oyuncaklardır”

Özellikle ahşap bloklar ve gibi ilgi köşelerine ağırlık verdiklerine de değinen Müdür Uyar, “İnce kaslar gelişsin diye el becerileri, kesme, yapıştırma gibi etkinliklere de çok ağırlıklar veriyoruz. Legolarımız, puzzlelarımız var. Hafıza kartlarımız ve akıllı oyunlarımız var. Bunlara da çok ağırlık vermeye çalışıyoruz. Oyuncaklarımızın her biri mutlaka eğitici oyuncaklardır. Buraya laf olsun diye bir oyuncak alıp koymadık. Gerçekten hepsi işe yarayan oyuncaklar. Özellikle ahşap bloklar, puzzlelar, ilgi köşelerine en başından beri ağırlık veriyoruz. Bunları çocuklarda benimsemiş durumdalar” şeklinde konuştu.

“Bahçemizde zeytin hasadımız var”

Bu sene birkaç zeytin hasadı yaptıklarını ve şu anda da topladıkları zeytinleri yediklerini aktaran Çiğdem Uyar, “Kitaplarda bizim için çok önemli. Mutlaka her gün kitap okuma saatimiz var. Bunu çocuklara aşılamaya çalışıyoruz. Günlük akışlarımızda mutlaka yer verdiğimiz şeyler genellikle bunlar oluyor. Bunun dışında da tabi ki her gün mutlaka temiz hava almaya çalışıyoruz. Soğukta olsa sıcakta olsa hava aldırıyoruz. Burada ekolojik bir bahçemiz var. Bu konuda şanslıyız. Bahçemizi de sonuna kadar kullanmaya çalışıyoruz. Montlarımızı giyiyoruz. Bahçeye çıkıyoruz bir havamızı alıp içeriye öyle giriyoruz. Bahçemizde zeytin hasadımız var. Çocuklarımızla birlikte zeytin hasadına çıkıyoruz. Bu sene birkaç sefer zeytin hasadımızı yaptık. Şuanda da o zeytinlerimizi yiyoruz. Çocuklarla beraber yaptığımız zeytin hasadımızı sosyal medyada da paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kas gruplarını çalıştıran çalışmalar yapılıyor”

Müdür Çiğdem Uyar, “Özellikle kartonlar, rulolar, kumaşlar, pet şişeler gibi artık materyaller de yaratıcılığı geliştirmek ve kas guruplarımızı geliştirmek adına çalışmalar yapıyoruz. Yani hazır materyallerden daha çok artık materyaller kullanıyoruz. Birçok alanda bu çalışmalar çocuklarımızı geliştiriyor. Her şey değerlendirilebilir gibi düşünüyoruz. Bu felsefeyle hareket edince çocuklarımızda artık bununla da kesin bir şey yapılır diye düşünüyorlar. Artık bunu benimsemiş durumdalar. Ne bulsalar yapılabilir diye düşünmeye başladılar. Tabi ki buda bizi çok mutlu ediyor. Şuan için güzel başladık umarım böyle de devam eder” dedi.

“Her sınıfta da mutlaka iki öğretmenimiz bulunuyor”

Uyar sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Şuanda okulumuzda 41 öğrencimiz var. Aslında 2-6 yaş arasında çocuğumuz var. Ama tuvalet eğitimini almışmış mı almamış mı becerileri ne durumda yani bireysel gelişim hızına göre değerlendirip ona göre kaydımızı alıyoruz. Biz buna veliyle karar veriyoruz. Yani veli henüz hazır olduğunu hissetmiyorsa bizde bunu gözlemlemiş ve aynı şeyi paylaşıyorsak o zaman karşılıklı fikir birliğine varabiliyoruz. Çünkü dediğim gibi bireysel gelişim hızı çok farklı. Üç yaşındaki bir çocukla başka bir çocuğun kazanımları çok başka olabiliyor. O yüzden aynı sınıfa da koyacaksak eğer, mutlaka onu bir değerlendirip süzgeçten geçiriyoruz. Mesela yemek yeme becerisini kazanmış olan çocuk kazanmamış olan çocukla yan yana olduğunda durup bekleyebiliyor. Bu yüzden bunlara dikkat etmeye çalışıyoruz. Yemek yeme konusunda da baya bir aşama kaydettik. En başta hiçbir şeyin tadına bakmayan çocuklar en azından yemeseler bile tatlarına bakıyorlar. Sabah kahvaltı, öğlen yemeği ve uykudan sonra ikindi kahvaltımız var. Uykuda sadece küçük yaş gruplarımız var. Diğer çocuklarımızda sadece dinlenme saati var. Ben bu gün uyumak istemiyorum diye çocuğumuza da farklı bir etkinlik tasarlıyoruz. Her sınıfta da mutlaka iki öğretmenimiz bulunuyor. Bir gurup sorumlum var. Birde yardımcı öğretmenim var.”       BURCU YILDIZ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler