2019 YILINDA LİDER ÇOCUK KAMPININ KONUSU “SIFIR ATIK” OLARAK BELİRLENDİ

Son Güncelleme : 28 Nisan 2019 10:04
2019 YILINDA LİDER ÇOCUK KAMPININ KONUSU “SIFIR ATIK” OLARAK BELİRLENDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 yılında "Lider Çocuk Kampı"nın konusunu "Sıfır Atık” olarak belirlendi. Bu kapsamda Çanakkale’de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğüyle işbirliği ile Tarım Kampına katılan çocuklara farkındalık eğitimleri verildi, çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığının her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla gerçekleştirdiği "Lider Çocuk Tarım Kampı" programının 2019 yılı teması  "Sıfır Atık" konusu olarak belirlendi.

Bu kapsamda  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğüyle işbirliğine geçilerek Sıfır Atık Projesinin amacı olan israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sistemlerinin önemi, atıkların geri dönüştürülmesi, atık önleme yaklaşımının benimsenmesi konularında Tarım Kampına katılan çocuklara farkındalık eğitimleri verilmesi faaliyet ve etkinliklerin yapılması programlandı.

24.04.2019 tarihinde Arıburnu İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerine “Sıfır Atık” konusuyla ilgili  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 15 Temmuz Konferans Salonunda video gösterileri ve sunum yapıldı. Örnek materyallerle Sıfır Atık eğitimi verilerek sunum; sohbet eşliğinde, soru ve cevap şeklinde yapıldı. Çocuklara Sıfır Atık konulu kitap, tişört, şapka ve bez çanta dağıtıldı.

Sunum sonrası Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yemek salonunda çocuklara yemek verildi. Ayrıca hizmet binası Yapı Malzemeleri Laboratuvarı ve Depolama alanları Sıfır Atık Projesi kapsamında gezildi.

Atığın sahada uygulamasını görmek için Çanakkale Belediyesinin toplama ayırma tesisine teknik gezi düzenlendi. Burada atıkların kabul edildiği ünite, kontrol - kabul ünitesi, atıkların sınıflandırıldığı ünite, preslemenin (hacim küçültme) yapıldığı ünite, depolama ve sevkiyat ünitesi örneklerle çocuklara anlatıldı.

Daha sonra Çanakkale’deki atıksuların arıtıldığı Atıksu Arıtma Tesisine gidilerek teknik olarak; ızgara ünitesi, yağ tutucu ünitesi, ön çökeltme havuzu ünitesi, havalandırma havuzu ünitesi, son çökeltme havuzu ünitesi, dezenfeksiyon havuzu ünitesi, çamur kurutma yatağı ünitesi gezilerek arıtımın nasıl yapıldığı iş akışı şeması ve uygulamalarla çocuklara gösterildi. HABER MERKEZİ

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler