1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNE TEKNİK GEZİ

19 Temmuz 2019 17:03
1915  ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNE TEKNİK GEZİ

Yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ve İl Müdürlüğü teknik personelinin katıldığı teknik gezi düzenlendi.

Çanakkale Köprüsü'nün teknik sunumu,  Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü Asma Köprü Şefi Kemal Çetin tarafından yapıldı. Çetin, tamamlandığında dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olarak literatüre geçecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü projesi vizyonunu, ihale bilgilerini, proje hazırlanırken çevreye olan etkileri üzerinde yapılan araştırmaları, proje yapılanmasını, kapsamını ve otoyol köprü konumunu anlattı.
1915 Çanakkale Köprüsü'nün 2023 metre orta açıklık ile dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olacağını vurgulayan Çetin, Yap- İşlet - Devret modeliyle yürütülen projenin 88 kilometre ana gövde, 13 kilometrede bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometreyi bulan Malkara - Çanakkale etabını yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin en gelişmiş ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgesine otoyol ağı ile kesintisiz erişimi sağlamak, Ege Bölgesi'ndeki turistik yerlere hızlı ulaşım ve tarım faaliyetlerini desteklemek amacıyla projelerin yürütüldüğünü ifade eden Kemal Çetin, 16 yıl yapım ve işletme süresi bulunan projenin, maliyetinin yüzde 70'inin asma köprüye ayrıldığını kaydetti.

Çanakkale Köprüsü'nün inşaa edildiği bölgede, Osmangazi Köprüsü'ndeki gibi bir deprem tehlikesi bulunmamasına rağmen deprem analizini yaptıkların anlatan Çetin, zeminin sıvılaşmaya karşı çelik kazıklarla güçlendirildiğini söyledi. Ana kablonun özelliklerinden de bahsetti, "144 tel demetinden oluşan ana kablodaki her bir teli uç uça eklediğinizde dünyanın etrafını 4 defa dolanacak bir uzunluğa erişmiş oluyorsunuz o da 162 bin 236 kilometreye tekabül ediyor. Osmangazi Köprüsü 80 bin kilometreye tekabül ediyordu. Burada iki katına çıkmış durumda," diye konuştu.

Yapılan sunumun ardından, Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ve İl Müdürlüğü Teknik Personelleri Keson imalatlarının yapıldığı kuru havuzu, Kesonların bağ kiriş imalatının yapıldığı su havuzlarını ve 1915 Çanakkale Köprüsünün su yüzene çıkmış köprü ayaklarında incelemelerde bulundular. EZGİ KOSTAK

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler