11. KALKINMA PLANI KABUL EDİLDİ

19 Temmuz 2019 16:53
11. KALKINMA PLANI KABUL EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan 11. Kalkınma Planı kabul edildi.

2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü ve yapılan oylama ile kabul edildi. Planda, 2023 yılında 12 bin 484 dolar kişi başına düşen milli gelirk hedefleniyor. Ekonomik büyümenin yüzde 4.3 olması hedefleniyor. 
Plan dönemi sonunda imalat sanayi ihracatını 158,8 milyar dolardan 210 milyar dolara çıkarma hedefi öngörülüyor. Savunma sanayi ihracatı 10 milyar dolara çıkartma hedefleniyor. Bulama alanlarının mitktarı 750 bin hektar artırma hedefleniyor. Dönem sonunda 65 milyon turist ve 75 milyar dolar gelir bekleniyor. 

Tarım Öncelikli Alanlar Arasında 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı ile 5 yıllık dönemde çevresel, sosyal ve ekonomik olarak sürdürülebilir, ülke insanının yeterli ve dengeli beslenmesinin yanı sıra arz-talep dengesini gözeten üretim yapısıyla uluslararası rekabet gücünü artırmış, ileri teknolojiye dayalı, altyapı sorunlarını çözmüş, örgütlülüğü ve verimliliği yüksek, etkin bir tarım sektörünün oluşturulması amaçlanıyor. 
TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 11. Kalkınma Planı'nda tarım öncelikli gelişme alanları içerisinde yer alıyor. Bu kapsamda atılacak adımlarla makro ve mikro düzeyde doğru ve güvenilir veri temin edilerek, tohumdan sofraya uzanan tüm zincir tam olarak kayıt altına alınacak, yıllık izleme ve değerlendirme çalışmaları kurumsal hale getirilecek, tarımsal bilgi sistemleri tamamlanarak etkin kullanımı sağlanacak. Tarımsal girdi ve ürün fiyat dalgalanmalarının izlenmesi, rekabetin korunması ve piyasa aksaklıklarının giderilmesine yönelik piyasa bilgi ve izleme sistemi oluşturulacak. Aynı zamanda tarımsal destekler artırılacak, su kısıtını gözeten, üretimde kalite, çiftçi maliyet ve geliri, arz ve talep dengesi odaklı dinamik bir yapıya kavuşturulacak. Tarımsal desteklerin etki analizi yapılarak etkinliği artırılacak.  İHA

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler