istanbul escort

1 MİLYON 300 BİN KİMİN CEBİNDEN ÇIKIYOR? 04.11.2019

04 Kasım 2019 08:10
1 MİLYON 300 BİN KİMİN CEBİNDEN ÇIKIYOR?  04.11.2019

Çanakkale Belediyesi Kasım ayı Meclis toplantısı Cuma günü belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya geçtiğimiz günlerde yazılı bir basın açıklaması yaparak ‘Belediye işçilerinin otobüslere ücretsiz binmesi ve 1 milyon 300 bin liralık masrafın Çanakkale halkının cebinden çıktığını’ iddia eden İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran’ın sözleri damga vurdu. Bu açıklamaya cevap veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “ Bu belediye işçilerinin hakkıdır. Bu para kimsenin cebinden de ç

“SAYIŞTAYIN RAPORU ‘MÜSPET BİR ADIMDIR’”

 Çanakkale Belediye Meclisi yine gündem dışı konularla dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Belediyesi personelinin ücretsiz binişlerinin Çanakkale halkının cebinden çıktığını öne süren İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran’ın açıklamasına, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan cevap geldi. Başkan Gökhan yaptığı açıklamada; “Bugünkü gazetede bir partinin merkez ilçe başkanının belediye personelinin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasıyla ilgili bir eleştirisini okudum. Bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek istiyorum. Biliyorsunuz, belediye personelimizin servis ihtiyacını gidermemiz gerekiyor. Biz bu bağlamda kooperatif üyesi arkadaşlarla da görüştük kendileri de destek olmaları konusunda yardımcı olabileceklerini söylemişlerdir. Biz bunu 365 günün 275 iş günü, günde 1 gidiş ve 1 dönüş olmak kaydıyla 550 binişlik bir kart veriyoruz. Bu binişlerde de onlardan yüzde 1 katılım payı alıyoruz. Bugün itibariyle de 550 biniş karşılığında 17.88 TL artı kart parasını peşin olarak alıyoruz. Bunu isterlerse 1 günde 4 biniş yapabilir ya da 6 ayda bitirebilir bu fark etmez ama sadece 550 binişlik hak var o kartta. Denetleniyoruz tabii biliyorsunuz. Gerek Sayıştay denetçileri gerekse mülkiye müfettişlerinin bu konuda tespitleri var ve kısaca Sayıştay denetiminin bir raporunu okuyayım. Diyor ki; ‘Belediye Meclisinin 6 Ocak 2016 tarihli kararı bu esasları düzenlemeye yönelik müspet bir adımdır. İdarenin ifadesinden servis olarak bunun uygulanmasında bir sakınca görülmemektedir’ diyor” dedi.

“750 PERSONELE 550 BİNİŞLİK KART VERİLİYOR”

 750 belediye personelinin otobüslere biniş hizmetinden yararlandığını belirten Başkan Gökhan, “ Belediyeden kaç kişi bundan yararlanıyor? Bizim bin 370 personelimiz var ve bunlardan 750’si bu hizmetten yararlanıyor. Yani kart parası ve yüzde 1 pay verip bundan yararlanan kişi sayısı 750. Diğerleri de belediyeye yakın mesafelerde olan ve yaya gidip gelenler. Bu bağlamda belediye çalışanlarına nasıl maaş ve ikramiye veriyorsak, servis hizmeti vermemiz gerekirken böyle bir uygulama yaptık” diye konuştu.

 “BELEDİYE BAŞKANLIĞI BÜTÇESİNDE GÖREMİYORUZ”

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt, belediye personeline verilen servis hizmetinin belediye başkanlığı bütçesinde olması gerektiğini belirterek, “Sayın Başkanım konuyla alakalı sizin söyledikleriniz doğrultusunda yaptığım hesapla 750 kişi 550 binişten yüzde 1 katılım payını da düştüğümüzde 1 milyon 327 bin liralık bir rakam ortaya çıkmaktadır. Basın açıklamasında da 1,3 milyon civarında bir rakamdan bahsetmiştik. Birkaç hata ile de olsa tutturmuşuz. Şimdi buradaki itirazımız şunadır: biz burada verdiğimiz servis hizmetini sizin faaliyet raporunuzda ve bütçenizde göremiyoruz. Yani, Çanakkale halkının toplam bütçesinin içerisinde belediye personeline vermiş olduğunuz bu hizmeti sizin bütçenizde göremiyoruz” şeklinde konuştu.

 “BURADA SOSYAL ADALETSİZLİK VARDIR”

1 milyon 300 bin liralık paranın Çanakkale halkının cebinden çıktığını belirten Kunt, “Bu sefer durum, bu hizmeti en çok kullanan öğrenci kardeşlerim, işçi arkadaşlarım ve memurların üzerine yüklenmesi durumunda kalıyor. Yani 1,3 milyonu ben bir müteşebbis ve esnaf olarak ödemiyorum. Çünkü ben otobüsleri kullanmıyorum. Bunu ödeyenler her seferinde 3.25 ya da 2.80 bilet parası ödeyen benim Çanakkaleli hemşehrilerimdir. O sebeple teklifimiz şuydu: madem toplu taşımayı kullanarak bir servis hizmeti veriyoruz o zaman başkanlık makamı bunu bütçesinde göstersin. Böylece, kamu kaynakları kullanılırken, bütün herkesin kaynakları eşit şekilde dağıtılmış olur. Bunu sizin bütçenizde görmek istediğimizi dile getirdik. Yoksa derdimiz belediye personelindeki emekçi arkadaşlarımızın bu haklarını ellerinde almak gibi bir derdimiz yoktur. Derdimiz burada bir sosyal adaletsizlik vardır, bu vatandaşların üzerine yüklenmemelidir. Dahası özel sektörde çalışan bir arkadaşım bu parayı öderken, belediyede çalışan arkadaşım bunu ödemiyor ve bunun hesabı da baktığınız zaman bütçede gözükmemektedir. İtirazımız ve eleştirimiz bunadır teşekkür ederim” dedi.

 “Bütçede Gösterme Şansına Sahip Değilim”

 Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt açıklamasına cevap vererek, “Ben bütçeden yapmadığım bir harcamayı, bütçede gösterme şansına sahip değilim. Zaten bir para ödemiyoruz sadece o arkadaşlar ücretsiz binip gidiyorlar. Biz onun hesabını öyle yapıyoruz. Biz belediye olarak cebimizden hiç kimseye, otobüsçülere de vermiyoruz. Biz bunu arkadaşlarımıza hak olarak vermişiz bunu Sayıştay’da onaylamış, bunu tartışılacak bir tarafı yok. Bu itirazınız yanlıştır, mantığı yanlış bir kere” açıklamasında bulundu.

 UTKU YAŞAR CÜCE

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler