“YIKIM EKİBİNE HAK ETTİĞİ DERSİ VERECEĞİZ”

08 Mayıs 2018 17:16
 “YIKIM EKİBİNE HAK ETTİĞİ DERSİ VERECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ana muhalefet partisinin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmak istemedi. Partisini yönetmek Türkiye’yi yönetmekten daha cazip gelmiş olacak ki bir başka ismi aday olarak öne sürdü. CHP kongrelerinde genel başkanlık için adayı olan bir türlü seçilemeyen bir ismi Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı için önerdiler. Demek ki ana muhalefet partisinin gözünde CHP Genel Başkanlığı, cumhurbaşkanlığından daha önemli, daha kritik bir görev” dedi.

TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi eleştirdi. Erdoğan, ana muhalefet partisinin herhangi bir projesi olmadığını, tek projelerinin Türkiye’yi eski sisteme geri döndürmek olduğunu kaydetti. 

“Korkarım bu işin sonu CHP’nin toptan satışına kadar gider” 
24 Haziran seçimleri ile seçim takvimimin hem YSK hem de partisi tarafından işletildiğini belirten Erdoğan, “AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı’nın adayı olarak şahsımın başvurusunu YSK’ya yaptı. İttifak protokolümüzde YSK’ya teslim edildi. Diğer partilerin bir kısmı milletvekilliği seçimi için ittifak kurmayı başardılar ama cumhurbaşkanlığı seçimine her birisi kendi adayı ile giriyor” diye konuştu. 
Bazı siyasi partilerin genel başkanlarını cumhurbaşkanı adayı olarak ilan ettiklerini kaydeden Erdoğan, “Ana muhalefet partisinin genel başkanı, cumhurbaşkanı adayı olmak istemedi. Partisini yönetmek Türkiye’yi yönetmekten daha cazip gelmiş olacak ki bir başka ismi aday olarak öne sürdü. Bu isim öyle uzun zamandır lafını ettikleri çatı adayı falan da değil. CHP kongrelerinde genel başkanlık için adayı olan bir türlü seçilemeyen bir ismi Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı için önerdiler. Demek ki ana muhalefet partisinin gözünde CHP Genel Başkanlığı, cumhurbaşkanlığından daha önemli, daha kritik bir görev. Zaten Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayını tanıtırken ki hali, tavrı, mimikleri, taktim şekli, bu konuya bakışını gayet net şekilde ortaya koyuyor. Bizim cumhurbaşkanlığı makamına saygımızın temelinde bu görevi üstlenen kişinin her şeyden önce milletin en üst düzey temsilcisi olması gerekir. Ülkemiz ve milletimizi en düzeyde temsil edecek makama talip olacak kişinin de buna uygun kişi olması icap eder. CHP kendi cumhurbaşkanı adayları için başarı hikayesinden ekonomi bilmeye kadar pek çok vasıf saymıştır. İsim açıklandığında bu aday da belirtilen vasıflar arasında pek ilişki kurabilen çıkmadı. Bununla kalmadı ana muhalefet partisi, 15 milletvekillerini ağlata ağlata başka bir partiye nöbete göndermişlerdi. Şimdi de seçmenlerine başka partilerin cumhurbaşkanı adayları için seçim kurullarında görev çıkartmışlar. Bunu da demokrasi ile açıklıyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde siyaset mühendisliği hesapları için milletvekili ve seçmen pazarlamak demokrasinin kuralları içinde yoktur. Korkarım bu işin sonu CHP’nin toptan satışına kadar gider. Bu meseleyi daha da uzatmak istemiyorum, nasıl olsa CHP seçim kampanyası boyunca bütün bunların hesabını milletimize tek tek verecektir” şeklinde konuştu. 


“Yıkım ekibine hak ettiği dersi bir kez daha vereceğimize inanıyorum” 
Muhalefetin vaatlerini hatırlatan Erdoğan, “Biri gözüne Cumhurbaşkanlığı Külliyesini, öteki devletin uçaklarını, beriki yeni yönetim sistemini kestirmiş, ‘illa biz bunları yıkacağız, yok edeceğiz’ diyorlar. Birisi artık Çankaya’da gidip yatacakmış, bir diğeri de Külliyeyi gençlere Tahsis edecekmiş. Ya böyle proje olur mu? Bu nasıl bir cüce politikadır” dedi. Bu tür politikaların basit ve popülist politikalar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millet sizden neyi yıkacağınızın değil, neyi inşa edeceğinizin projesini bekliyor. Bugüne kadar zaten dikili bir ağacınız yok, neyi dikeceksiniz onu söyleyin. Kafanızda Türkiye için, Türk milleti için akılda kalacak, dertlere derman olacak, tarihe geçecek bir projeniz var mı, onu söyleyin. 16 yıldır iktidara gelmek için bekleyen muhalefetin çok daha büyük iddiaları, çok fazla projesi olması gerekmez mi, ama yok. Tek bir dertleri var, o da Recep Tayyip Erdoğan’ı yıkmak. Bizi İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığına da, AK Parti Genel başkanlığına da, Başbakanlığa da, Cumhurbaşkanlığına da milletimiz getirdi. Şayet bir gün milletimiz ‘tamam’ derse ancak o zaman biz kenara çekiliriz. Bugüne kadar vesayetçilerden darbecilere kadar kim bizi haksız, hukuksuz yere yıkmaya kalktıysa her seferinde milletimizle birlikte karşılarında durduk. 24 Haziran’da da milletimizle birlikte yıkım ekibine hak ettiği dersi bir kez daha vereceğimize inanıyorum. Başka cumhurbaşkanı adayları da mevcut. Demokrasinin güzelliği işte budur. Türkiye’nin demokraside geldiği noktayı görmek isteyen 24 Haziran seçimlerindeki bu geniş yelpazeye, çeşitliliğe, renkliliğe baksın. Bununla birlikte her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Ötekilerin tarzı yıkmak, yok etmek olabilir, bizim siyaset anlayışımız hizmet, proje, yatırım, inşa üzerine kurulu. Bu seçimlerde de milletimize demokrasiden ekonomiye, adaletten alt yapıya kadar her alanda yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatacağız. Muhalefetin projesi yok dedik ama haksızlık ettik galiba, bir tane projeleri var, bu proje Türkiye’yi eski sisteme geri döndürmekmiş. Bu tavır milletin 16 Nisan’da ortaya koyduğu iradeye saygısızlıktır” diye konuştu. İHA

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler