“YAZARLIK OKULU”NDA BULUŞTULAR

22 Kasım 2018 16:14
 “YAZARLIK OKULU”NDA BULUŞTULAR

Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Edebiyat Öğretmeni Fırat Oruç tarafından hayata geçirilen “Yazarlık Okulu” Projesi kapsamında şiir, öykü gibi edebi metin yazmaya istekli 14-18 yaş grubu gençlere ulaşmak için tanıtım stantı kuruldu.

Gençlik Projeleri Destek Programı (2018-1) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Yazarlık Okulu” Projesi yürütme ekibi proje meraklılarına brifing verdi. Proje kapsamında şiir, öykü, roman, tiyatro yazan gençler Proje Koordinatörü Fırat Oruç himayesinde haftada en az bir gün, yaptıkları çalışmaları beğeni ve eleştiriye açarak edebi sohbetler yapmak amacıyla bir araya geliyorlar. Bunun dışında alanında uzman yazar, şair, gazeteci ve akademisyenleri davet ederek söyleşi programı icra edildiği projenin ilk misafiri Araştırmacı Gazeteci Yazar Mustafa Atmaca oldu. Genç kalemlerle bir araya gelen Mustafa Atmaca “Yazarlık ve Edebiyat” konulu söyleşide tecrübe paylaşımında bulunarak projenin her aşamasını yakından takip edeceğini ifade etti.

Proje Yürütücüsü ve Koordinatörü Fırat Oruç “Yazarlık Okulu” Projesi hakkında kısaca şöyle bilgi verdi: “Okuma eğiliminin genel olarak arttığı ülkemizde yazma eğiliminde yeterli ivmelenme görülememekte; gelişmiş ülkelere kıyasla ülkemizde yazılan kitap, makale, tez vs. yazma çalışmaları düşük kaldığı izlenmektedir. İyi yazabilen öğrenciler kabiliyetlerinin farkında değil, maalesef yazma eğilim olan öğrenciler yazdıkları çalışmalara kıymet vermeyip yazı çalışmalarını çöpe atmaktadırlar.

Bu tespitimden hareketle öğrencilerimizden yazmaya eğilimi olanları tespit ederek eğitmek; şiir, hikâye gibi edebi çalışmalar yapan öğrencileri yönlendirerek çalışmalarını kitaplaştırmak; telif hakkı, eser basım-yayım, pazarlama gibi konulara meraklarını artırmak; yazmaya meraklı gençleri yazar, şair, gazeteci ve akademisyenlerle tanıştırarak söyleşi programları icra etmek hedefledik. Büyük gayret sarf ettiğimiz proje yavaş yavaş ürünü vermeye başladı. Melike arkadaşımızın 55 şiirden oluşan “Kelebeğin Ömrüne Sığanlar” adlı şiir kitabı yakında şiir severlerle buluşacak.” 100’e yakın öğrenciye eğitim vermeyi planladığımız projede şu an için aktif olarak otuz kadar öğrencimiz edebi yazılar yazmaktadır. Projemizin en önemli özelliği her aşamasında sadece gençler var. Organizasyonların tamamı gençler tarafından yürütülmekte.” İLKNUR HERSEK SARI

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler