‘’ Yapılan kortej çok ilgi çekiciydi’’

10 Mayıs 2018 09:00
‘’ Yapılan kortej çok ilgi çekiciydi’’

Gazetemizin bugünkü konuğu Melis Pastanesi’nin güler yüzlü ve başarılı Müdürü Nur Hayat Cesur Oldu. Cesur; ‘’2018 Troia Yılı için güzel çalışmalar yapıldığını görüyorum. Özellikle geçtiğimiz günlerde kordonda yapılan kortej çok ilgi çekiciydi. O an kordon da olan insanların beğenisini topladı. Bu tarz etkinliklerin ve yatırımların devam etmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Turizm mezunu olarak bu yılın halkla iççice eğlenceler ve tanıtımlarla tanıtılması taratayım. Önümüzdeki yaz sezonu da b

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Nur Hayat Cesur

Melis Pastanesi Müdürü

1.Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale’ye artısı olacak mı?

2018 Troia Yılı için güzel çalışmalar yapıldığını görüyorum.  Özellikle geçtiğimiz günlerde kordonda yapılan kortej çok ilgi çekiciydi. O an kordon da olan insanların beğenisini topladı.Bu tarz etkinliklerin ve yatırımların devam etmesinin doğru olacağını düşünüyorum.  Turizm mezunu olarak bu yılın halkla içiçe eğlenceler ve tanıtımlarla tanıtılması taratayım. Önümüzdeki yas sezonu da bu tarz etkinlikler için çok uygun. Çanakkale zaten eğlenceli ve kültürel aktiviteyi seven bir yer, bu yerli ve yabancı turistlerin ilgisini de çekecektir.

Tabi ki ilerleyen yıllarda da Çanakkale’nin tanınması açısından güzel bir yol kat edeceğini düşünüyorum.  Gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerinin sayısının yükseltecektir. Bu yıl Troia olarak ilan edilmesi çok güzel bir hareket ve bizi heyecanlandırdı.  Umarım önümüzdeki yıllar içinde çok faydalı bir girişim olur.

  1. İl ve İlçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

İl ve ilçelere yapılan yatırımları biz gençlerde görüyor ve takip ediyoruz. Güzel yatırımlar yapılıyor lakin bu kadar Üniversiteli popülasyonun yüksek olduğu bir yerde gençlere yönelik yatırımların artması ve ilgi çekici projelerin hayata geçirilmesinin Çanakkale’yi daha verimli yapacağını düşünüyorum.

Çanakkale büyük şehir olma yolunda ilerliyor. Böyle büyük bir şehir için hafta sonları zaman geçirilebilecek daha iyi yatırımlar yapılabilir. Sanıyorum ki yakın zamanda da bunlar gerçekleşir. Çünkü Çanakkale bu tür etkinlikler için çok uygun bir şehir. Burada sportif ve kültürel faaliyetler artarsa turist sayısının da artacağını düşünüyorum.

33.Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Bu konu sadece Çanakkale ile ilgili bir durum değil. Artık Türkiye olarak dışa bağımlı bir ülke olduk. Çiftçi ektiği mamulün karşılığını alamıyor.Maalesef ne maddi ne manevi olarak emeğinin karşılığını alamayan çifti şehirlere göç ediyor.  Tarıma elverişli topraklarımız işlenmiyor. Kuraklığa bırakılıyor durum böyle olunca arazilerin satılması kaçınılmaz son oluyor.

Bu durum tabi ki Çanakkale üretimini olumsuz etkileyecektir. Bunun zararları şehir içinde değil Türkiye genelinde de sıkıntıya yol açacaktır. Bu alanda yapılan birkaç proje var. Umarım bu projelerin faydasını görürüz.

4.Gelibolu Yarımadası’nda neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oldu mu?

Gelibolu Tarihi Yarımadası sadece Çanakkale içinde değil tüm Türkiye hatta Türki devletler için önemli bir yer. Bizde bu yerlere sahip çıkmalı ve elimizden geldiğince korumalıyız. Böyle bir şehirde yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum.

Son dönemlerde gidip görme şansım olmadı. Bu sebeple çok fazla yorum yapamayacağım.

  1. Yakın bir tarihte Küçükkuyu – Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale’ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli de geçirmek ister misiniz?

 Ben lise ve üniversite olmak üzere turizm mezunuyum. Bu tarz gelişmeler açıkçası beni mutlu ediyor. Hem turist çekmesi açısından hem de istihdam açısından bunlar güzel gelişmeler. Evet,geçirmek isterim. Midilli de kısa bir tatil hiç te fena olmaz.

Cüneyt Akay

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle